avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate radusimionescu

Activitate radusimionescu

Buna ziua,
Problema mea nu este in legatura cu o banca, ci cu o firma de recuperare datorii. De circa 5 luni sunt somat lunar sa platesc doua facturi pentru o firma cu care nu am avut legaturi comerciale. Am solicitat telefonic si prin e-mail firmei de recuperare copii dupa acele facturi, dar mi s-a spus ca nu le are si ca o sa le ceara de la firma fata de care as avea acele datorii. Nu am primit nimic. Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez:
1. Sa reclam acea firma de recuperare pentru hartuire?
2. Sa astept sa fiu actionat in instanta pentru recuperarea prejudiciiului?
Va multumesc
Răspuns la discuția Decizie de Impunere CASS
Da. Gasiti formularul la ANAF
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca un salariat, care este pensionar pentru limita de varstă, este obligat sa plateasca in continuare CAS.
Va multumesc
Multumesc.
Un angajat care este deja pensionat pentru limita de varsta trebuie sa plateasca contributia la somaj?
Va multumesc
Răspuns la discuția TVA primarii
Multumesc pentru raspuns.
Mai am o intrebare:
Unei primarii i s-a anulat inregistrarea ca platitor de TVA la data de 17.11.2008 si a vandut mai multe spatii (cabinete medicale) la data de 25.11.2008 cu TVA, cu facturile aferente. Aceasta fapta se incadreaza la abuz in serviciu, frauda sau evaziune fiscala?
Va multumesc anticipat
Discuție TVA primarii
Va rog sa-mi spuneti daca primariile sunt inregistrate ca platitoare de TVA.
Va multumesc,
Radu Simionescu
Vreau sa chem in judecata primaria municipiului in care locuiesc pentru un litigiu comercial. Va rog sa-mi spuneti daca pot gasi o astfel de cerere.
Va multumesc
In cadrul unui contract POSDRU angajatorul nu a respectat obligatiile contractuale si nu a remunerat activitatea prestata in perioada februarie - septembrie 2011.
Va rog sa-mi spuneti care sunt procedurile legale pentru a intra in posesia sumelor care se cuvin.
Este corect sa se aplice TVA la vanzarea unui cabinet medical intr-un contract incheiat pe data de 19.12.2008? Mentionez ca este vorba despre o cladire veche.