avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate iitanu

Activitate iitanu

buna ziua , intr un dosar penal care sa dat solutia respinge ca ne fondat si pune petentul sa plateasca cheltueli dejudecata, iar la final scrie :
Incheiere finala Dezinvestire am uitat sa precizez aceasta solutie sa stabilit in camera de consiliu si sa aminat de 2 ori.
Care sunt contributiile pe care le platesc presedintele asociatiei de proprietari si cenzorul daca acestia sunt retribuiti conform Legii 230/2007 Conform noului Cod fiscal?
Răspuns la discuția Legea 544/2001
nu de oarece nu vrea sa comunice ptr ca eu vreu so iau pe mama din acel camin social sa o duc la unul privat s-au so duc acasa si sa-i angajez o doamna care sa aibe grija de ea , mentionez ca mama mea are pensie destul de mare incat sa i-si permita sa stea intr-un camin privat , iar sora are pensia destul de mica , iar eu de 5 luni insist la aceasta Primarie si ma abureste pentru ca nu a fost facuta aceasta ancheta sociala si nu au ce sa trimita .
Discuție Legea 544/2001
buna seara, am solicitat unei Primari dintr-un anumit orasi ancheta sociala si grila de evaluare a mamei mele care este institutionalizata intr-un Camin pentru Persoane Varstnice care apartine Primariei , iar Primaria mi-a comunicat ca acest lucru nu se incadreaza in prevederile Legii 544/2001 privind accesul la informatiile de interes public, dar eu sunt fiul persoanei nu o persoana straina ,ce ma sfatuiti sau cum trebuie sa procedez? Mentionez ca sora mea a duso pe mama in acel camin fara sa ma intrebe si pe mine, iar eu de 3 luni incerc sa intru in posesia acestor documente si Primaria imi pune la dispozitie declaratia pe propria raspundere a sorei mele in care ea declara ca sa facut aceasta ancheta la domiciliu mamei mele, ce parere aveti eu cred ca nu sa facut aceasta ancheta sociala si ei nu stiu cum so dea la intors ce ma sfatuiti.
va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Neglijenta in serviciu?
dar ce parere aveti despre un functionar public care elibereaza cartea de identitate a unei persoane, altei persoane (fiica) de la sediul institutiei fara ca titularul cartii de identitate sa fie de fata pentru a semna. In ce fapta poate fi incadrata fiica persoanei care i-a ridicat CI?
va multumesc , dar pot sa va spun in urma solicitari mele la primarie privind ancheta sociala a mamei mele va pot spune ca am primit in schimbul anchetei sociale o copie a declaratiei pe propria raspundere a sorei mele ca a fost facuta ancheta sociala, aceasta declaratie este data in fata unor doamne care erau trimise de la primarie probabil asistente sociale .
intrebarea mea este de ce nu imi trimit o copie dupa aceasta ancheta sociala ?
si ce parere aveti de aceasta declaratie data unor persoane care trebuia sa faca aceasta ancheta sociala la domiciliu mamei si acum 5 luni nu acum , am solicitat din nou dar de data asta in mod expres ca doresc sa-mi fie pusa la dispozitie ancheta sociala nu declaratia sore .
va multumesc.


buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns, mama mea a fost dusa la un camin de batrini social de catre sora mea, intrebarea mea este am solicitat primariei prin ,,Directia Administratie Publica si Asistenta Sociala,, sa i-mi trimeata in copie xerox ancheta sociala facuta la domiciliul mamei si fisa de evaluare , am primit cu totul alt raspuns adica o declaratie a sorei mele pe propria raspundere ca sa facut ancheta sociala la domiciliul mamei mele, mentionez ca aceasta declaratie este data in fata a doua persoane din cadrul Directiei , aceasta declaratie este data acum adica la 4(luni) de la internarea mamei, cum va explicati si daca este posibil asa ceva.Asi dori sa ma indrumati cum asi putea sa intru in posesia acestei anchete sociale ,pentru ca eu am dubi ca aceasta ancheta nu sa facut deoarece am intrebat vecini mamei si pe persoana care avea grija de mama iar ele au spus ca nu a venit nimeni.Va multumesc anticipat1



dar daca batrinul este in spital si unul din cei doi copii vine cu un notar si il pune sa semneze sub un alt pretext imputernicirea privind administrarea conturilor,
Dupa alegerea presedintelui unei asociatii de locatari de catre adunarea generala, care este procedura juridica de urmat, pentru ca acest presedinte sa-si poata exercita atributiile.
administratorul unei societatii este obligat sa aibe contract de munca?si in ce Lege scrie ?
va multumesc anticipat!