avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate WebDesign

Activitate WebDesign

Răspuns la discuția Autorizare curs web designer
Multumesc frumos.
Buna ziua,

Sunt administrator si asociat unic la o societate de tip SRL cu domeniu de activitate principal 6201-Activitati de realizare a soft-ului la comanda.

As dori sa imi spuneti care este procedura pe care trebuie sa o urmez pentru ca societatea, al carei administrator sunt, sa poata organiza cursuri de formare profesionala. Ma intereseaza in special autorizarea cursului de web designer (designer pagini web), astfel incat absolventii cursului sa primeasca diploma de calificare cu codul COR aferent, emisa de Ministerul Educatiei si Ministerul Muncii.

Mentionez ca:
- societatea nu detine angajati
- vechimea societatii este sub 1 an
- eu insumi detin calificarea de web designer, dar si certificat de webdesigner cu recunoastere internationala
- nu am specializare de formator de formatori
- societatea are prevazute in statut activitati de formare profesionala (cod CAEN 8559 - ,, Alte forme de invatamant n.c.a.").

Va multumesc.
Nu are 12 luni de la absolvire. A absolvit liceul seral anul trecut in iulie.

Multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa gasesc raspuns la o problema.

La o societate de tip SRL (momentan fara angajati) la care sunt administrator si asociat unic, pot angaja cu norma intreaga un absolvent prin programul de incadrare a absolventilor daca absolventul detine deja un job cu norma intreaga la alta societate dar nu a fost incadrat in ultimul an ca absolvent?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Plata factura SRL fara activitate
Aveti dreptate, cred ca fac eu o confuzie. Dar mi s-a spus ca in termen de 30 de zile de la infiintare trebuie sa "declar" (cred ca asta e termenul) firma la Anaf (prin depunerea unor copii dupa niste documente) si tot atunci sa anunt si cand incep activitatea.
Buna ziua,

Am infiintat de curand o firma (SRL cu asociat unic). Firma are sediu social si punct de lucru in acelasi spatiu. Firma este infiintata in jurul datei de 20 decembrie 2011. In luna ianuarie mi se va emite prima factura pentru spatiul inchiriat. Eu vreau sa declar la Anaf inceperea activitatatii economice doar din luna februarie 2012.

Intrebarile mele sunt:

1. Mi se poate emite acea factura pe firma in ianuarie 2012 chiar daca o sa declar la Anaf inceperea activitatii firmei doar din februarie 2012? Mentionez ca nu am inregistrat inca firma la Anaf (am termen 30 de zile de la infiintare).

2. Tot in luna ianuarie 2012 as vrea sa achizitionez servicii de reseller hosting (gazduire web ca reseller) pentru firma mea. Pot incheia acel contract cu distribuitorul de servicii de hosting si plati factura proforma aferenta primei luni chiar daca nu voi fi fost inceput activitatea economica la data respectiva?

Va multumesc.
Dintre activitatile pe care le-am trecut in actul constitutiv ca activitati secundare, mi s-a spus sa mi le aleg pe cele pe care vreau sa le autorizez. La mine e firma de web design dar ca si coduri CAEN secundare am trecute in actul constitutiv multe altele care nu au legatura cu webdesign-ul. Dar, totusi, din astea multe, mi s-a spus sa aleg cateva pe care sa le autorizez. Am ales tot domeniul IT, desi in prima etapa nu o sa folosesc toate codurile din IT. Asta nu stiam, daca sunt obligat sa desfasor activitate conform tuturor activitatilor pe care le autorizez. Evident ca raman unele pe care le am trecute in actul constitutiv dar pentru care nu vreau momentan autorizare.
Multumesc mult.
Buna ziua!
Daca autorizez la ORC mai multe activitati secundare, sunt obligat sa desfasor acele activitati imediat?
Asa mi-a zis avocata care mi-a intocmit actul constitutiv, dar nu sunt sigur ca am inteles bine.
Multumesc.
Multumesc!
Buna ziua!

Doresc sa imi infiintez un SRL cu activitate principala cod CAEN 6201: Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client) si as vrea sa imi desfasor activitatea in alt spatiu decat cel declarat ca sediu social (locuinta proprietate personala).

Va rog sa-mi spuneti daca ar trebui prevazut in statut acest lucru si de asemenea unde ar trebui sa specific programul de lucru, care va fi maxim 4 ore pe zi.

Multumesc.