avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Horea-Virgil Dragoiu

Activitate Horea-Virgil Dragoiu

Răspuns la discuția Rapire minor sau nu ce sa fac?
Am încercat să-i ofer varianta mai rapidă.Știm bine ce durată de timp presupune soluționarea unei plângeri penale.
Răspuns la discuția Rapire minor sau nu ce sa fac?
În ceea ce mă privește,nu se poate discuta despre răpire în acest caz.Vă doresc succes!
Răspuns la discuția Rapire minor sau nu ce sa fac?
Puteți merge la un executor judecătoresc să pună în aplicare sentința de divorț și să vă fie dat copilul.Dacă va refuza să se conformeze,puteți face o plângere penală pentru nerespectarea unei hotărâri judecătorești, faptă prevăzută și pedepsită de art. 271 din Codul penal.
Dosarul d-vs este la organele de cercetare penală(poliţie).Împotriva dumneavoastră s-a început urmărirea penală,nu s-a pus în mişcare acţiunea penală.Poliţia va înainta dosarul la procuror şi el va decide dacă vă va scoate de sub urmărire penală şi vă va aplică o amendă administrativă(nu este antecedent penal,nu se înscrie în cazier),ipoteza cea mai probabilă,sau dispune trimiterea d-vs în judecată.Dacă primiţi citaţie de la Judecătorie,vă sugerez să consultaţi un avocat.ªi nu mă refer la consultanţii de pe avocat.net.Noi dăm consultaţii,însă luaţi-le doar ca opinii.Nimic mai mult.O strategie de apărare poate fi construită doar prin analizarea efectivă a probelor.ªi...evitaţi,sper să nu fie cazul să se ajungă acolo,să spuneţi avocatului părerea d-vs juridică despre caz,părere construită pe consultaţiile de pe avocat.net.Sunt destui pe aici care îşi dau cu presupusul şi nu au nici o tangenţă cu domeniul pe care l-au declarat în profil.Cel puţin aşa reiese din consultaţiile pe care le dau.
Răspuns la discuția imprumut
Zoro24,mai aşteptăm şi alte chinuri existenţiale ale tale.O să ne punem toată priceperea întru darea unor răspunsuri profesioniste.
Răspuns la discuția farmulare raspuns
Din câte am înţeles eu,întâmpinarea a fost deja depusă,iar pe solicitant(bănuiesc că e reclamantul) îl interesează un răspuns la întâmpinare.Dacă aţi depus cererea principală în care aţi cerut ceva şi aţi argumentat faptic şi juridic,nu se mai impune formularea unui răspuns la întâmpinare.Ce să spuneţi în plus?Eu nu prea văd ce.
Răspuns la discuția Refuz recoltare probe biologice
Având în vedere că sunteţi deja în instanţă,aşa cum vă sfătuia şi colega mea Ioana,contactaţi un avocat.Teoretic s-ar putea să vă alegeţi cu o pedeapsă penală şi să fie dispusă suspendarea condiţionată a acesteia,dacă nu aveţi antecedente penale.La fel de bine se poate încerca un 18 ind.1 Cod penal-lipsa pericolului social al faptei.De aceea ar fi util să luaţi legătura cu un coleg avocat care,pe baza probelor existente la dosar şi a probelor ce le mai puteţi administra,să stabilească o strategie de apărare.Succes!
Răspuns la discuția crima
În această fază,e treaba organelor de urmărire penală.Soluţia finală ce se va da depinde,evident,de probele din dosarul care se instrumentează acum.Un "pronostic" juridic nu poate fi dat cu privire la cuantumul pedepsei pe care o va primi cel care a comis crima.Cel care cuantifică pedeapsa este judecătorul.El o va face pe baza probelor şi a legii penale incidente acestui caz.
Răspuns la discuția Amenda administrativa!
Îmi pare rău,dar nu aveţi ce face.Este o tâmpenie tipic românească,iar dumneavoastră aveţi de suferit de pe urma ei.Nu există nici o procedură legală "să ştergi" o amendă administrativă din evidenţe interne ale poliţiei.
Răspuns la discuția Amenda administrativa!
Stimate domn,
Amenda administrativă nu constituie antecedent penal.Prin urmare,dumneavoastră nu aveţi cazier penal,nu figuraţi în evidenţele poliţiei cu antecedente penale.Din punct de vedere juridic,amenda administrativă care v-a fost aplicată are cam aceeaşi finalitate ca o amendă dată pentru,ştiu eu,depăşirea vitezei.Doar o amendă penală constituie antecedent penal,iar pentru aceasta intervine reabilitarea de drept după 3 ani.În concluzie,nu trebuie să faceţi nici un fel de cerere de reabilitare.Nu aveţi înscrisă această amendă în cazier.Dacă este înscrisă,atunci poate e vorba de o amendă penală,iar reabilitarea de drept intervine în 3 ani.În ce evidenţă a rămas această amendă?