avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate twisted111

Activitate twisted111

Buna ziua ,

As dori detalii privind procedura declararii falimentului personal, in special daca a fost aprobata legislatia in acest sens.

Buna ziua,

Am fost contactata zilele trecute de juristul autoritatii publice, unde am lucrat anterior, si mi-a comunicat ca va solicita incuviintarea probei cu martori pentru un proces ce se afla pe rol la tribunal – sectia contencios administrativ - litigii Curtea de Conturi (Legea Nr.94/1992) suspendare decizie. In acest sens as dori sa stiu si eu care sunt conditiile in care se admite incuviintarea probei cu martori si ce presupune ca audiere. Nu as vrea sa ajung din martor in nu stiu ce alta calitate, si care sunt repercursiunile in scenariul cel mai pesimist, dat fiind ca presupusul prejudiciu nu este sustinut de o expertiza, iar in incheierea data de Curtea de Conturi ramasese ca entitatea auditata sa constituie nu stiu ce comisie care sa constate existenta sau nu a presupusului prejudiciu. Este necesara asistenta unui avocat?

Va multumesc!
Buna ziua,
As dori informatii privind obligatia platii C.A.S.S. ? 5,5 %. Recent am primit o instiintare din partea celor de la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate prin care mi se comunica ca am obligaria platii acestei contributii, detaliindu-mi-se si trimestrele aferenta de plata, incepand cu 01.01.2011-31.03.2011 pana la 30.06.2012.

Problema este in felul urmator:
- certificatul de inmatriculare a fost eliberat in data de 06.10.2011 ? este normal sa platesc pentru ceva care nu exista anterior din punct de vedere juridic? Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie?
- In cazul in care II nu a realizat venituri, trebuie sa vin cu bani de acasa ? ca sa ma exprim mai popular ? pentru a achita aceasta contributie? La prima factura, incepandd cu anul 2013 am inceput sa platesc C.A.S.S. si C.A.S., insa in perioada in care nu am avut incasari nu am platit nicio contributie.
- as dori sa contest aceasta notificare, in sa nu stiu cadrul legal si carei autoritati trebuie sa ma adresez CNAS sau Administratiei Financiare? Care este termenul de depunere a unei contestatii?

Va multumesc pentru informatii!
Buna ziua,

Revin cu alte intrebari si sper sa primesc niste lamuriri. In fisa de date a achizitiei una din cerinte era semnarea unui formular de catre ofertant precum si de catre fiecare subcontractant in parte ( declaratie/lista cuprinzand subcontractantii). Au fost completate toate informatiile impuse prin formular insa acesta NU a fost semnat de catre subcontractanti ci doar de catre ofertant. Precizez ca au fost prezentate toate acordurile de subcontractare, semnate in original.

De asemenea, in cazul in care in cuprinsul documentelor de calificare, exista inadvertente (erori de tehnoredacatare sau rubrici care nu contin toate informatiile - ex. s-a prezentat cifra de afaceri doar in lei nu si in euro) si acestea se remediaza ulterior in urma solicitarilor de clarificari ale autoritatii contractante, exista riscul ca oferta sa fie declarata inacceptabila?

Poate fi declarata oferta inacceptabila conform art. 36 lit. b din HG 925 pentru omisiunea acestor semnaturi din partea subcontractantilor precum si pentru eventuale erori materiale de tehnoredactare?


Multumesc!


Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns! Pentru membrii asocierii ( persoane juridice) exista acest document. Ceea ce nu imi este foarte clar este faptul ca se solicita acest document si pentru terti sustinatori si subcontractanti ( persoane juridice). Este legala aceasta solicitare? In temeiul carei dispozitii din OUG nr. 34/2006 se solicita prezentarea acestui document ?
Buna ziua,

As dori sa stiu daca in cazul in care un SRL cu mai multi asociati ( subcontractant) urmeaza sa se prezinte cate o declaratie privind neincadrarea in situatiile prevazute la art. 69^1 din . OUG 34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare pentru fiecare dintre asociat ?



Va multumesc frumos pentru promptitudinea raspunsului!

Buna ziua,

Am participat la o licitatie deschisa in calitate de lider de asociere. Autoritatea contractanta printr-o solicitare de clarificari indica faptul ca unele documente care emana de la membrii asocierii, terti si sustinatori, documente originale si care sunt adresate direct AC au fost semnate si de catre liderul asocierii ( acesteau au fost semnate si stampilate in coltul din dreapta jos) si in acest sens se solicita prezentarea unei imputerniciri.

Nu am gasit nicio prevedere legala in acest sens. Unde anume in OUG 34/2006 sau in HG nr. 925/2006 se specifica prezentarea unei astfel de imputerniciri. Trebuia prezentata o imputernicire legalizata/autentificata? Sau era suficienta semnarea unei imputerniciri de catre reprezentantii legali ai operatorilor economici ?


Va multumesc pentru ajutor!
Răspuns la discuția Citare ca faptuitor dosar penal
Multumesc pentru promptitudine, atat Dvs. cat si domnului avocat Lascoschi. Mai aveam nevoie de o lamurire: care este termenul corect "aparator" sau "avocat" pentru etapa de cercetare penala. Sau nu este nicio diferentiere intre acesti termeni?

Va multumesc din nou!
Buna ziua,

Am fost citat ca faptuitor intr-un dosar penal. Citatia mi-a fost comunicata in data de 10.05.2013 si termenul de prezentare este data de 13.05.2013.

As dori urmatoarele informatii:
- in calitate de faptuitor am dreptul ca la primul termen sa nu declar nimic si sa solicit un nou termen de citare pentru a-mi angaja un avocat? Care este termenul corect : acela de a-mi angaja un avocat sau de a-mi angaja un aparator ? pot depune o cerere scrisa in acest sens sau acest lucru se va consemna intr-un proces verbal? Mi se va aduce la cunostinta infractiunea pentru care sunt citat ca faptuitor?

Ma voi prezenta la termenul indicat, insa vreau să dau declaraţie in prezenţa unui avocat, neavand timp sa imi angajez inca un avocat deoarece citatia nu mi-a fost comunicata cu suficient timp inainte .Avand in vedere termenul foarte scurt dintre comunicare citare si prezentare la organul judiciar pot invoca acest lucru in sustinerea solicitarii angajarii unui avocat?
Care este termenul de citare: respectiv cu cate zile inainte de prezentare trebuie comunicata citatia?

In citatie nu apare nicio formula de genul ca am dreptul la un aparator cu care sa ma prezint la termenul fixat, incheindu-se cu formula " in caz de neprezentare se vor aplica sanctiunile prevazute de lege"



Va multumesc frumos!
Buna ziua,

As dori informatii privind costurile referitoare la lichidarea/radierea voluntara a unui SRL ( inclusiv taxa publicare in MO partea a VI-a)
De asemenea, as dori sa stiu care este momentul cand se efectueaza controlul de fond al celor de la ANAF ( in care dintre etape).

Va multumesc!