avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate marcyz

Activitate marcyz

Buna ziua. Am o firma neplatitoare de TVA si am facturi de lucrari realizate si nu prea am intrari de materiale. Vreau sa stiu cum sa fac situatia de lucrari aferenta fiecarei lucrari. Multumesc!
Buna ziua. Am acceptat oferta unui operator economic privind servicii de consultanta din seap si vreau sa stiu in cat timp trebuie sa semnez contractul. Iar in cazul in care ma razgandesc si nu vreau sa mai inchei un contract cu el, cum procedez? Multumesc!
Buna ziua. Sunt AC si doresc sa montez camere de supraveghere in comuna. Am facut proiectare si acum doresc sa inchei un contract cu o firma gasita in seap pentru tot ce inseamna sistem de supraveghere. Valoarea achizitiei este de 50000 lei. Contractul va fi de prestari servicii si se incadreaza in art 7 lit 5 din legea 98/2016? Multumesc.
Buna ziua. Am un proiect de decolmatare canal si am postat un anunt de publicitate in seap la care au participat cu oferte 12 operatori economici. Criteriul utilizat a fost pretul cel mai mic si conditiile de participare erau pe langa declaratii si lista cu lucrari similare executate in 5 ani. Operatorul care a oferit pretul cel mai mic nu avea lucrari de decolmatare si i-am cerut clarificari cu privire la acest aspect, iar d-lui mi-a inserat la lista initiala cu lucrari si un alt subpunct cu lucrari de decolmatare si mi-a anexat un contract de prestari servicii si un proces verbal de finalizare intre el si o alta societate. In urma acestor documente am verificat dc s-a facut lucrarea si s-a constatat ca nu el facuse decolmatare ci facuse reparatii la cladire si imprejmuire statie de epurare ceea ce s-a constat ca a declarat fals. Ca urmare am ales alt operator cu pretul urmator cel mai mic iar primul operator m-a contestat la CNSC si acestia au trimis in instanta dosarul. Vreau sa stiu daca pot sa inchei contract cu operatorul pe care l-am ales sau trebuie sa astept pana la decizia tribunalului? Multumesc
Buna ziua. Am un proiect de decolmatare canal si vreau sa fac achizitie directa. In seap am gasit mai multi operatori economici care fac lucrari asemanatoare. Vreau sa stiu daca trimit invitatie la mai multi operatori economici sa imi prezinte oferte pentru proiectul meu este corect? Multumesc.
Buna ziua. Am sporurile incluse in salariu, momentan. D-na contabil mi-a zis ca la salariul de 1250 brut nu mi se mai adauga sporurile si va fi fix 1250 lei. Este corect asa? Multumesc
Buna ziua. In prezent am salariul de incadrare de 866 la care se adauga spor vechime de 5% si spor calculator de 10%. La sfarsitul anului s-au acordat majorari de 10% respectiv 12%. Valoarea salariului meu brut cu tot cu sporuri si cu aceste mariri este de 1232 lei. Vreau sa stiu cum se calculeaza si cat este valoarea salariului meu brut incepand cu luna mai 2016, unde salariul minim pe economie este de 1250 lei. Multumesc.
Buna ziua. Multumesc de raspuns. Doresc sa stiu la reluarea procedurii de trimitere de invitatii de participare la lucrarea "put forat", cat timp sa le acord sa imi depuna oferta? Multumesc.
Referitor la achizitia directa privind un contract de lucrari - "put forat", am realizat adrese in urma consultarii catalogului de produse din seap, catre 3 operatori economici pentru depunerea unor oferte aferente caietului de sarcini. In urma analizarii s-au dovedit a fi mai mari decat valoarea estimata. Le-am trimis raspuns ca nu sunt acceptabile si au depasit valoarea proiectului. Cum procedez in continuare? Multumesc.
Referitor la achizitia directa privind un contract de lucrari - "put forat", am realizat adrese in urma consultarii catalogului de produse din seap, catre 3 operatori economici pentru depunerea unor oferte aferente caietului de sarcini. In urma analizarii s-au dovedit a fi mai mari decat valoarea estimata. Le-am trimis raspuns ca nu sunt acceptabile si au depasit valoarea proiectului. Cum procedez in continuare? Multumesc.