Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitie directa-oferte peste valoare estimata
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitie directa-oferte peste valoare estimata

Referitor la achizitia directa privind un contract de lucrari - "put forat", am realizat adrese in urma consultarii catalogului de produse din seap, catre 3 operatori economici pentru depunerea unor oferte aferente caietului de sarcini. In urma analizarii s-au dovedit a fi mai mari decat valoarea estimata. Le-am trimis raspuns ca nu sunt acceptabile si au depasit valoarea proiectului. Cum procedez in continuare? Multumesc.
Verificati daca valoarea estimata de voi reflecta preturile actuale de pe piata, iar daca nu proiectantul ar trebui sa reactualizeze devizul general al lucrarii. Dupa ce aveti valoarea estimata actualizata puteti relua achizitia directa in SEAP.
Buna ziua. Multumesc de raspuns. Doresc sa stiu la reluarea procedurii de trimitere de invitatii de participare la lucrarea "put forat", cat timp sa le acord sa imi depuna oferta? Multumesc.
Nu exista un timp prevazut de lege pentru achizitiile directe. Timpul pe care il acordati trebuie sa fie suficient pentru a intocmi oferta tehnica si financiara, precum si alte doc. de calificare, daca este cazul.

De exemplu, pentru procedura de cerere de oferta (la lucrari pragul valorii estimate este de max. 5 mil. euro) timpul minim necesar prevazut de lege este de 10 zile de la data invitatiei in SEAP si pana la depunerea ofertei.