avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate valicluj

Activitate valicluj

Am cumparat un apartament intr-un imobil in constructie, l-am achitat integral, si am o clauza in care pot cesiona antecontractul (promisiune bilaterala) unei terte persoane la un pret stabilit de comun acord cu acela (mai mare) in aceleasi conditi ma refer la TVA. Cumparatorul imi achita mie banii sau cum e contabil?
am cumparat un apartament intr-un imobil in constructie, l-am achitat integral, si am o clauza in care pot cesiona antecontractul (promisiune bilaterala) unei terte persoane la un pret stabilit de comun acord cu acela (mai mare) in aceleasi conditi ma refer la TVA
Am un IF de mai mult timp, din 2009 nu s-a mai facut declaratii lafinante pentru ca nu a mai avut activitate, intre timp finantele au facut impuneri din oficiu, ajungand in ziua de azi la restante, mentionez ca activitatea s-a reluat anul trecut nu cu mari venituri, se poate face regularizare la finante? pentru anii in care nu a fost activitate, dar la sanatate?
:O
am si eu o nelamurire. am un IF cu domeniul de activitate de magazin haine second si marfa imi vine in kg fac PV de transformare din Kg in buc, fac NIR de intrare, deci m-am incarcat in gestiune, dar cum imi fac descarcarea de gestiune? #-o asta e problema, mentionez ca nu am program de gestiune care sa fie legat la casa de marcat. si ce formulare as avea nevoie? multumesc anticipat
buna seara
pe cale judecatoreasca e un pic mai greu tinand seama de termenele de judecata care se pot lungi (ma refer la primul termen, la identificarea, masurarea, propunerile de partajare, obiectiile pe parcursul procesului) taxele de timbru etc, Cu minime cunostinte de legislatie si cu multa rabdare se poate rezolva, taxele ce pot recupera de la celelalte parti in cote parti dar mai greu...
Răspuns la discuția Constructie pe teren extravilan
din experienta mea pot sa iti spun ca am o indoiala ca terenul e in extravilan deoarece in CF sunt curti si constructii pe 790 mp, poate e in intravilanul nou dupa 90. verifica la primarie serviciul urbanism sau poti sa scoti un Certificat de urbanism in care vei gasi toate informatiile de care ai nevoie, dar daca sustii ca totusi e in extravilan dute pe varianta de extindere, renovare
Răspuns la discuția Mai pot infiinta o SC daca am IF?
multumesc pentru sfaturi pe curand.
Răspuns la discuția Mai pot infiinta o SC daca am IF?
va multumesc pentru sfat imi este de ajutor, mai am o intrebare daca IF e cu datorii la stat mai pot (CAS, pensie etc)
Răspuns la discuția Mai pot infiinta o SC daca am IF?
In IF sunt asociat cu sotia
problema s-a rezolvat intre timp... sunt proprietar cu CF pe o bucata de drum pe care primaria vrea sa faca o centura de ocolire si o pista de biciclete, proiecte care au inceput dar se vor opri la noi.. asta este tara mea si legile noastre vrei teren stimata primarie ....cumpara!