avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters233635

Activitate ContSters233635

Răspuns la discuția calculatorul
MAI am o intrebare un prieten de al meu a facut o adresa de E-MAIL de la o sala de calculatoare monitorizata,si cineva la rugat sa ii faca o adresa de E-MAIL sa transmita o sesizare la o institutie si apoi sa certat si acesta a reclamat ca nu a transmis el E-MAIL a facut sesizare la institutie unde a fost transmis,a primit raspuns si acesta va sa mearga la politie in final cum va proceda daca va fii chemat la declaratii la politie daca va fii reclamat.
Discuție calculatorul
AM facut de pe calculatorul meu o adresa de E-MAIL la un prieten si a trimis o sesizare avea o problema.
MAM certat cu el si mia zis ca scrie ca nu a trimis el E-MAIL si ma va reclama.
CA prieten il ajuti apoi te toarna.
IN situatia asta ce fac daca sunt chemat de organele de politie cum voi proceda in final sa imi iau un angajament conform care art sa nu mearga mai departe in instanta.
CUM voi proceda in final.
Răspuns la discuția vechimea in cartea de munca
SA dau copii dupa ce am dar eu contractul nu il mai am,in CARTEA DE MUNCA NU ESTE TRECUT CEI 2 ANI DE ZILE 2005-2007 DECIT SA FACA CONTROALE ITM SA AFLE ADEVARUL CUM FIRMA CARE NU ESTE A INTRAT IN FALIMENT SI ACEL PATRON E PE FIRMA NOUA CARE AM SEMNAT CONTRACTUL.
DOAR ITM sa sactioneze in final pe fostul angajator si sa dea explicatii despre aceasta situatie.
AM lucrat la o firma 2005-2007 nu mia dat contractul am copii dupa protectia muncii si in cartea de munca nu este trecut.
APOI in 2007 am semnat contracul cu acelasi patron care lucrasem la firma lui care a intrat in faliment si cei 2 ani nu am trecuti in cartea de munca.
CE este de facut in final de judecata nu pot sa i mai dau sa prescris ca sa ii reclam la ITM sa il controleze pe fostul meu angajator care e administrator pe firma noua si firma care a bagat-o in faliment.
CE pot face.
Răspuns la discuția Scurgerea infundata
CONFORM legii asocitia ce drepturi are de a intra in casa si in caz de o problema cind se infunda scurgerea se duce mai departe la vecinul de jos apa ala poate sa ma dea in judecata si asociatia nu are nici o treaba.
MI sa desfundat scurgerea si in caz ca ma inund din nou ce fac daca aia arunca gunoaie si in situatia asta cui ma adresez sa se ea masuri.
SINT somera din luna octombrie sint inregistrata la A.J.O.F.M si de la cantina saracilor se da ajutoare ptr someri,ptr cei cu handicap si cei cu pensii mici.
AM fost anul trecut la cantina saracilor si mia spus sa merg la A.J.O.F.M ca de acolo se fac listele.
CEI de la A.J.O.F.M mia spus ca listele le face PRIMARIA atunci cui ma adresez in final sa imi obtin alimentele ptr ajutor faina,orez e dreptul meu.
CUI ma adresez in final.
ASOCIATIA are drept sa puna sigiliu la apometre sa le citeasca,dau indexsul la ASOCIATIE dar am avut o problema in casa mi sa infundat scurgerea la bucatarie toata mizeria a venit la mine cind am apelat la PRESEDINTE si ADMINISTRATORUL ASOCIATIEI sa vina sa ea masuri ca cei de sus arunca mizerie a zis ca ea nu are treaba cu interiorul e proprietate privata.
STAU la etaj unul jos la parter e un magazin de haine daca nu sint acasa si apa se prelinge in magazin ma da aia in judecata sa ii platesc pagubele atunci cum procedez reclam asociatia la primarie.
PRIMESC msg care te scoate din sarite nu sint de amenintare trimise pe cartela priprei daca il reclam acea persoana la politie poate sa ii faca ceva.
INTR-UN msg mia scris ca ma reclama la ITM ca lucrez la negru ce se poate face in final sa schimb nr de tel.
CIND ai scoala profesionala si lucrezi la firma privata si esti calificat ca agent paza angajatorul mia trecut in septembrie in contract 670 lei ii da voie legea sa treaca cit vrea el sau cind ai studii superioare cit trebuie sa fie trecut in contract.
DE la anul trebuie sa modifice prin act aditional salariul minim de la 670 lei la 700 lei.
DACA nu iti modifica sau nu respecta cit trebuie sa dea dupa lege si daca il reclami la ITM te afla,ca ITM nu te protejeaza cind reclami atunci cu cine sa te mai lupti.
AM fost chemata la POLITIE mia luat declaratie si agentul mia spus daca tio retragi primesti raspuns ca nu mai incepe urmarirea penala daca mergi mai departe mergi in instanta ptr conflict de munca.
AM zis politistului ca am mai facut una o sa va vina si o sa ma chemati iara iam zis daca vine sa o clasati a zis te chemam din nou dai declaratie si tio retragi e greu cu instanta dar in final mio claseaza ce fac in situatia asta sa nu ma mai caute politia pe acasa.
LE scriu ca sa stie in final.