avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Activitate atenahex

Activitate atenahex

Buna seara. In ianuarie am actionat in instanta institutia la care eram angajata motivul fiind desfacerea abuziva a contractului de munca. In sedinta publica din 1utia 3.04.2012 instanta admite contestatia formulata, obligand instititutia sa ma reintegreze pe postul ocupat si sa-mi plateasca drepturie salariale. Comunicarea hotararii am primit-o doar astazi. Care este termenul legal in care trebuie sa ma prezint la serviciu?
Buna ziua. Multumim de raspuns, dar dorim niste clarificari daca se poate.
referitor la Legea 24/2000, art.11,
(2) Nu sunt supuse regimului de publicare in Monitorul Oficial al Romaniei:
b) actele normative clasificate, potrivit legii, precum si cele cu caracter individual, emise de autoritatile administrative autonome si de organele administratiei publice centrale de specialitate.
care sunt autoritatile administrative autonome si organele administratiei publice centrale de specialitate la care se face referire?
Ordinele emise de catre Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului intra in categoria celor de mai sus?
Ordinele emise de catre acesta trebuie publicate toate in Monitorul Oficial?
Ce inseamna act normativ cu caracter individual?
Buna ziua. Exista vreo lege prin care se stipuleaza ca orice Ordin de Ministru trebuie publicat in Monitorul Oficial?
Răspuns la discuția Cand poate iesi la pensie?
Multumesc.
Răspuns la discuția Cand poate iesi la pensie?
02 septembrie 1957
Răspuns la discuția Cand poate iesi la pensie?
Multumesc.
Buna ziua. Am o intrebare:
Cand poate sa iasa la pensie o persoana de sex feminin, incadrata in munca (invatamant) incepand cu 01.09.1980?
Răspuns la discuția Modalitate de restrictionare
Dar in cazul in care nu putem dovedi agresiunea?
In cazul in care un director agreseaza fizic si verbal angajatii care este modalitatea legala de aparare?
Răspuns la discuția Desfacere contract de munca
In Regulamentul de ordine interioara scrie:
Art.29. Pentru rezolvarea unor probleme personale stringente,catedrele didactice se
pot invoi conform legii si in urmatoarele conditii:

prin suplinirea cu cerere
concediu fara plata in conditiile legii;
orice absente nemotivate atrag dupa sine aplicarea legislatiei in vigoare.