avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate Burchiu_Alberto

Activitate Burchiu_Alberto

Multumesc de raspunsuri

Va rog cateva clarificari :

cum trebuie sa procedez , Concret, ma incadrez la salariu sub 300 ron, am posibilitatea de coresponda prin email , va rog sa imi spuneti pasii care trebuie sa ii indeplinesc deoarece am un nivel precar de cunostinte in ceea ce priveste aceste proceduri


cum ar functiona mai exact varianta prin corespondenta ? primesc intrebari prin email la care eu raspund, sau cum ?


Problema este putin delicata deoarece :

eu sunt acuzat de politia rutiera brasov ca nu am fost sa declar evenimentul , eveniment care a fost practic o atingere a unei masini fara a provoca pagube vizibile , ulterior respectivul care este brasoveam si se cunoaste bineinteles cu cei de la sectia de politie care nu este departe de domiciliul acestuia m-a reclamat

de aceea bunul agent de circulatie mi-a spus verde in fata ca la ceva tot trebuie sa ma incadreze ca altfel nu mai este valabila partea in care ei ma acuza ca nu m-am prezentat ,

Pentru ca logic: daca nu a fost nici un incident pentru care sa ma prezint nu are dece sa ma acuze ca nu m-am prezentat ! ( si mi-a dat de inteles ca trebuie sa isi faca si el norma ca are familie de intretinut ...)


Va explic si situatia ca sa intelegeti mai bine :

Am dorit sa ies din parcarea blocului cu masina ( eram si cu copilul de cateva luni in masina , din pacate alt martor nu am )
Un individ care locuia in blocul vecin tocmai si-a parcat masina intr-o zona in care nu avea voie sa parcheze si pe deasupra era si putin baut si f recalcitrant
L-am rugat sa isi dea masina mai in spate sa pot sa ies si eu , nu a vrut si oricat am incercat eu sa ma strecor pe langa el tot l-am atins , dar foarte putin fara urme vizibile
contactul a fost intre coltul dreapta fata la masina lui si coltul dreapta fata la masina mea

Am oprit la 3 m distanta, am verificat situatia, am constatat ca nu sunt pagube , respectivul nu mi-a reclamat nici o paguba , am stat cateva minute dupa care mi-am vazut de treaba ....

la cateva zile m-am trezit cu politia la usa ca nu am fost sa declar "accidentul de circulatie" =))



Buna Ziua , va deranjez cu o situatie destul de urgenta

Am o plangere impotriva unui proces verbal intocmit de un agent al politiei rutiere brasov pe motiv ( citez : “pentru ce s-a intamplat nu am la ce sa te incadrez” ) , bineinteles ca nu a scris asta si in procesul verbal .... si a inventat ceva care nu are nici o legatura

As dori sa stiu , dat fiind faptul ca eu am domiciliul in Judetul Ilfov, daca pot fi reprezentat de catre un avocat din oficiu , costurile si timpul de deplasare pana in judetul brasov sunt cu mult peste o limita rezonabila #-o

Daca da , ce trebuie sa fac pentru a fi reprezentat din oficiu( fara sa merg in brasov )
Da nu , ce alte solutii as putea avea

Va Multumesc
Răspuns la discuția PROXENETISM
bunuri care au servit sau au fost destinate să servească, direct sau indirect, la comiterea infracţiunii prevăzute la alin. 1-3 şi cele care au fost dobândite prin săvârşirea acesteia se confiscă,


nu trebuie cineva sa dovedeasca mai intai ca aceste bunui au fost destinate să servească la comiterea infracţiunii ? sau au fost dobândite prin săvârşirea acesteia ?
si dupa aceea sa se puna un sechestru ?

sau vine taticullor si zice : ia ba, tu de ce esti acuzat, de proxenetism, bun , ce bunuri ai , 3 cratiti si un facalet , punem sechetru pe ele ca poate ai folosit facaletul .......
Răspuns la discuția PROXENETISM

Bunurile dobândite în timpul concubinajului sunt proprietate comună pe cote-părţi, dacă se face dovada că între aceştia a existat o convenţie, chiar tacită, în acest sens.


In raporturile patrimoniale dintre concubini sunt aplicabile dispozitiile din dreptul comun care reglementeza proprietatea pe cote-parti, in masura in care este dovedita existenta unei asemenea proprietati.
Coteleparti din bunurile proprietate comuna a concubinilor se stabilesc, prin probe, in raport de contributia fiecaruia la dobandirea lor.
Asadar, in cazul concubinilor, bunurile devin proprietatea comuna pe cote-parti, numai in situatia in care ambii au contribuit la achizitionarea lor. Dovada coproprietatii trebuie facuta in raport de fiecare bun, nu in raport de totalitatea bunurilor.
Nu exista, din punct de vedere juridic, un patrimoniu comun al concubinilor. In consecinta, si partajul trebuie sa se facă raportat la fiecare bun in parte.



Răspuns la discuția PROXENETISM
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
puteti incerca sa faceti un partaj cu concubinul dvs , nu cunosc detalile legate de partajul intre concubini dar din cate stiam, ultima oara erau asemanatoare cu cele dintre soti

partaj in care puteti sa dovediti cu chitantele de la western, daca le mai aveti ca dvs ati trimis banii respectivi si ca bunurile va apartin

dupa care decizia de partaj sa o prezentati celor care se ocupa de sechestru...

discutati detaliile cu .. un alt avocat ( decat cel care il aveti acum, este clar ca nu face fata situatiei)
eu zic ca individul nu face altceva decat sa va intimideze ca sa cadeti la "invoiala" si sa ii dati niste bani degeaba pentru ca dvs va speriati ca o sa aveti multe cheltuieli cu judecata si poate si alte probleme
tocmai de aceea va da pe dvs in judecata si nu da in judecata pe filehost sau rapidshare
pentru ca pe aia nu are cum sa ii pacaleasca

puteti si dvs sa ii raspundeti ca ii faceti reclamatie penala pentru tentativa de inselaciune si santaj
Pentru Ca:
daca lasati discutia sa evolueze o sa vedeti ca se va ajunge la un punct in care va va propune sa ii dati lui cei 5000 de euro si rezolva el cu partenerii lui sa nu va mai dea si aia in judecata prin alte tari ....
victor sorin a scris:

Interesanta mentalitate ,.............ce spui se numeste ..... distrugere(cablu ) , evacuare abuziva (curent taiat ) , abuz de increderea (sfatul cu cheia rupta ) , etc va sint cunoscute aceste aspecte . Se poate juca firma de cablu si chiriasi cu aceste aspecte si final de cost tot propietarul o va primi . Asa ca .....


Mai vorbim cand o sa fiti si dvs in aceiasi situatie !
Dupa care :
- distrugere , nu se pune problema deoarece el este propietarul si ar trebuie sa isi raspunda singur pentru distrugerile facute :))
- evacuare abuziva, nu este cazul, contractul este expirat, se considera evacuare abuziva doar in cazul in care contractul era inca in termen iar chiririasul a fost de buna credinta platindusi chiria si toate datoriile la furnizori la timp

- abuz de incredere,
1, casa mea, usa mea, iala mea,
2. nu se pune problema, am incercat sa intru la mine in casa, s-a rupt cheia , imi schimb iala


lasa-i pe altii sa alerge sa se "joace" nu trebuie tu ca propietar sa stai sa alergi prin instanta daca vrei sa iti rezolvi problema , daca legea nu te apara ( in sensul ca nu iti rezolva problema la timp ) intoarce foaia, fa-l pe celalalt sa fie disperat sa isi rezolve problema


PS: ceea ce am spus eu se aplica bineninteles daca nu se poate rezolva problema in timp rezonabil pe cale amiabila sau legala

Sunt persoane pe lumea asta care nu inteleg decat 2 lucruri , Bataie sau Luatul cu Japca sa zic asa

Am fost chirias in tara si afara in foarte multe locuri ani buni de zile deoarece a tot trebuit sa ma mut cu serviciul si am intalnit si proprietari dusi cu capul , stiu foarte bine ce se poate face din ambele parti
taiatile cablul , este cel mai simplu

dvs ca si propietar aveti dreptul sa sistati orice furnizari de servicii nelegale la propietatea dvs, practic cei care stau in acel apartament sunt conectati la net fara ca dvs sa aveti un contract cu cei de la net

este ca si cum s-ar fi conectat la curent electric desi dvs nu aveti contract cu electrica

mergeti cu un cleste si taiati cablul de la usa pana unde intra in cutie la cei de la internet , nu este nici un pericol de electrocutare si este dreptul dvs

deasemenea puneti in vedere (verbal si in scris ) celor de la internet, dupa ce ati taiat cablul ca nu au permisiunea dvs sa conecteze acel apartament la serviciile lor si daca vin si repun cablu puteti merge la politie

si puteti bineinteles sa taiati din nou cablul

chiar si dupa ce pleaca chiriasii dvs celor de la internet nu sunteti obligat sa le platiti nimic deoarece contractul nu este pe numele dvs

si daca cei de la internet continua sa ii tot reconecteze nu or sa le convina chiriasilor sa tot plateasca reconectare de 2-3 ori pe saptamana sau de cate ori aveti dvs timp sa treceti sa taiati cablul respectiv


.................
inca o chestie ca sa ii dati afara,

rupetile cate o cheie in iala dupa care mergeti cu un meserias si cu politia sa va schimbati iala la usa si nu le mai dati cheie

masuri mai drastice,

sistati contractul cu electrica, cei de la gaze, apa daca aveti separare si alte utilitati ....

oricum fara curent nu sta nimeni in casa , daca ii chemati pe cei de la electrica sa va scota siguranta de la tabloul de pe scara si sa sigileze rezolvati cel mai repede situatia

Incerc si eu sa obtin un raspuns la urmatoarea problema
[EDITAT- Este pentru a doua oara cand va rog sa va abtineti de la comentarii care incalca Regulamentul forumului]

O firma din romania vrea sa colaboreze cu mai multe firme din Italia pentru diverse servicii de menanj cu norma redusa adica 4 ore pe zi
Angajatii , romani, la firma din romania, care vor locui in italia si care practic sa faca curat la diverse locatii ale firmelor italiene

intrebarile sunt:
in ce conditii se pot desfasura aceste activitati, in sensul ca daca sunt necesare aprobari de la ministerul muncii italian sau pur si simplu se pot duce la munca ca si cum ar fi in tara

care mai sunt conditiile pentru sederea legala in italia a acestor romani angajati la firma din romania , ei neavand un loc de munca la o firma din italia dar prestand servicii pe teritoriul acesteia

daca sunt ceva taxe , impozite, asigurari medicale sau mai stiu eu ce alti bani care trebuiesc platiti in plus

daca sunt ceva compensatii sau scutri de taxe pentru angajarea romanilor ramasi someri in italia


Răspuns la discuția Legea violentei in familie
Nadiar,

succesiunea si partajul si fiecare sa se mute la casa lor

fiecare om are dreptul sa faca ce vrea la el in casa, daca imparti locuinta cu o persoana care isi exercita toate drepturile ca sa zic asa singura solutie este iesirea din indiviziune

nu ai cum sa evacuezi pe cineva din casa lui, cum ar fi sa o dea fiul pe mama afara pentru ca nu suporta ceva la ea ? asa nu se poate nici viceversa

pana una alta , mama isi poate pune o iala la usa de la camera ei

el are dreptul la mostenire, dar daca se face impartirea apartamentului mama va primi 75% si el 25 % ( 50 % este deja al ei , 25% ii revine ca mostenire dupa sot ) , vinde apartamentul, impart banii si se muta fiecare la casa lui, sau ma rog unde isi permite fiecare