avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Activitate ionel-s

Activitate ionel-s

Pot merge cu bicicleta si cainele pe carosabil ( cainele legat de bicicleta printr-un dispozitiv dedicat acestui tip de activitate) ?
Buna ziua. Sa zicem ca o persoana detine o informatie ca martor(necunoscut) la o infractiune comisa de decidenti din interiorul statului roman, foarte influenti. Si sa zicem ca a ales sa nu se duca la procuratura din pricina riscului de a fi eliminat. Mentionez ipoteza ca muti alti martori au avut parte de morti subite, aparent firesti, si ca multi din acestia au reclamat faptul ca sunt obiectul urmarii din partea unui serviciu de informatii, etc. La ce riscuri penale se expune persoana cu pricina daca se afla ca a ascuns informatia din pricina nesigurantei? Conteaza ca acesta a fost, sa zicem, permanent obiectul urmaririi unui serviciu de informatii deloc sigur d.p.d.v legal ?
Buna ziua. Sa zicem ca vreau sa depun o reclamatie la comisia de abuzuri a Parlamentului si in acea reclamatie pomenesc despre situatii care aduc atingere d.p.d.v moral unor persoane, chiar daca situatiile cu pricina sunt reale. Cu mentiunea ca nu am dovezi in sprijinul sustinerii acelor situatii! In ce masura pot fi actionat in justitie de persoanele cu pricina ca urmare a celor declarate(?), totusi la o comisie de abuzuri. In definitiv se pune problema convingerii comisiei ca informatiile sunt credibile, moment din care acestea ar trebui sa fie date unei institutii abilitate pentru a ancheta. Multumesc anticipat.
Buna ziua. Sa zicem ca o persoana detine o informatie ca martor(necunoscut) la o infractiune comisa de decidenti din interiorul statului roman, foarte influenti. Si sa zicem ca a ales sa nu se duca la procuratura din pricina riscului de a fi eliminat. Mentionez ipoteza ca muti alti martori au avut parte de morti subite, aparent firesti si ca multi din acestia au reclamat faptul ca sunt obiectul urmarii din partea unui serviciu de informatii, etc. De altfel numarul celor decedati si intervalul de timp foarte scurt ar trebui sa puna pe ganduri orice institutie serioasa. La ce riscuri penale se expune persoana cu pricina daca se afla ca a ascuns informatia din pricina nesigurantei?
Am grija de mama, bolnava fiind ( dementa mixta, fara s-o am sub tutela) si m-am trezit la un moment dat ca o ruda (sora a ei) incearca s-o convinga sa se mute la ea. La momentul respectiv mama avea un tratament gresit, care o facea sa para foarte vulnerabila d.p.d.v psihologic. Si din pacate am mai surprins o convorbire in care aceasta sora incerca s-o convinga pe mama ca din cauza mea s-a imbolnavit. Mentionez ca am un doctorat in aparatura medicala, ca am cu ce sa-mi intretin mama, nu am facut demersuri ca sa iau bani de la stat pentru ajutor si ma straduiesc s-o tin in viata cu cele mai noi tehnologii in domeniu. Este o boala degenerativa. ...De asemeni persuasiunea la care a supus-o pe mama (exclusiv prin telefon) a afectat-o substantial. A ajuns sa ma intrebe daca vreau sa-i fac rau! Problema este ca nu stiu ce sa fac ca sa opresc aceasta situatie. Nu am dovezi si nu o pot expune pe mama unui scandal. De asemeni sunt alarmat pt ca exista deja cazuri in care rudele s-au certat pe cel bolnav, in special din motive materiale.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Intrarea in carantina
Poate ca m-am facut inteles gresit... Nu-s pacient. Intrarea in carantina este o decizie cam arbitrara in cazul unui manager. Eu stiu ca statul baga in carantina.
Buna ziua. Fiind inca in delegatie in Germania managerul m-a anuntat ca la intoarcere trebuie sa intru in carantina doua saptamani. Adica incepand de vineri 13, luna aceasta. In baza carei legi si atributii un manager poate decide asa ceva? Germania nu este pe lista guvernului, nu am intrat in contact cu persoane bolnave si nu-s bolnav.
Buna ziua. Mama este diagnosticata cu dementa mixta, locuieste cu mine, deci eu am grija de ea. Doresc s-o iau in tutela. Mai am o sora , insa este cu domiciliu in Germania. Ce trebuie sa fac d.p.d.v. juridic ? Am nevoie si de consimtamantul sorei mele ?
Buna ziua. Mama a fost expusa unui scandal pe strada. Mentionez ca este in varsta, are o suma de boli, dintre care ce-a mai periculoasa este tnsiunea oscilanta. La cateva zile dupa scandal a facut un puseu, a cazut si si-a fracturat bazinul. Adica pur si simplu a cazut din pozitie statica.. A fost nevoie de internare pe doua luni de zile pt recuperare.
Doresc sa fac reclamatie la politie si mai trebuie sa stiu daca trebuie s-o duc pe mama la INML pt certificat medical.
Răspuns la discuția Mobbing profesional
Multumesc pentru raspuns. Se pot folosi si alte mijloace de interceptare mobile, gen device-ri care arata ca un stik de memorie sau un pix....., si care se activeaza doar cand se vorbeste in preajma lor ? Sunt o gramada de astfel de dispozitive pe piata...Si , sa zicem, il voi purta la mine tot timpul..., deci , teoretic, va inregistra doar ce vorbesc eu sau ce mi se spune.