avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate iulianabig

Activitate iulianabig

In anul 1999 am dobandit, pe numele meu, in urma unui contract de vanzare-cumparare sub rezerva dreptului de uzufruct viager, un imobil de la parintii mei. Toate actele, inclusiv contravaloarea imobilului le-am achitat eu. Ulterior dupa 7 ani, din cauza unor probleme, parintii mei au reziliat acest contract prin proces avand si o hotarare definitiva in acest sens, imobilul trecand din nou in proprietatea lor. Nu am fost despagubiti in nici un fel iar acum ei doresc sa perfecteze din nou actele cu noi sau cu copilul nostru. Eu mai am un frate, dar numai eu si sotul meu am tot cheltuit bani cu intretinerea, respectiv modernizarea imobilului cat si cu intretinerea lor si am dori sa stim care este cea mai buna cale legala sa ne redobandim imobilul? in conditiile in care si parintii mei doresc acest lucru. Imobilul a avut si proiect executat de catre un inginer , nu a avut cadastru (nu se prevedea la acea data).
Multumesc!
Am un prieten care a avut un credit de nevoi personale care se termina in august 2008. Din credit a platit partial, neavand un serviciu stabil. Din 2008 pina acum banca nu a trimis nici o instiintare. S-a prescris datoria sau se asteapta la altceva din partea bancii?
In anul 2005 prin Hot. Jud. definitiva si irevocabila am fost obligata la plata unei sume de bani, in solidar cu altii, catre un SA.
Dupa ultimele modificari ale legislatiei cand s-a prescris datoria mea fata de SA? si fata de ceilalti cu care trebuia sa platesc in solidar?
M-am angajat in septembrie 2011 dupa cit timp pot beneficia de concediu de odihna