avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate miha2766

Activitate miha2766

Răspuns la discuția Cas ptr.veniturile din chirii
Asa stiam si eu d-le Neagu; nu este specificat in nici o lege ca pentru venituri din chirii se datoreaza CAS.
Multumesc.
Răspuns la discuția Cas ptr.veniturile din chirii
Buna ziua,
sunt si eu interesata de acest subiect.
Despre ce ordin este vorba.
Răspuns la discuția Utilizare casa de marcat
Multumesc.
Răspuns la discuția Utilizare casa de marcat
In cazul in care nu mai incasam in numerar de la persoane fizice (ii redirectam catre banca sa depuna in contul societatii) este obligatoriu sa achizitionam casa de marcat?
Buna ziua,
Reprezint o societate care presteaza catre alti agenti economici dar si catre persoane fizice servicii de monitorizare si interventie operativa in caz de efractie, pe baza abonament lunar stipulat intr-un contract.
Lunar se emit facturi cu abonamentul contractat si se trimit clientilor prin e-mail, posta sau prin agent daca plata se face in numerar si se emit chitante.
Va rog sa imi spuneti daca este corecta procedura de incasare a banilor in numerar cu chitanta .
Multumesc.
Răspuns la discuția Cota deducere cheltuieli
Va multumesc pentru raspunsuri.
Numai bine va doresc.
Răspuns la discuția Cota deducere cheltuieli
Eu am depus in data de 07.ianuarie.2016 declaratia 220 cu cota de deducere de 25%.
Ce ar trebui sa fac acum? sa depun din nou declaratia sau calculeaza ANAF-ul automat cu cota de 40%.
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca pentru stabilitea venitului net (la veniturile din cedarea folosintei bunurilor) cota de deducere a cheltuielilor in sistem forferar s-a modificat la de la 25% la 40%.
Multumesc.
Răspuns la discuția Plata CASS
Multumesc pentru raspuns.
Discuție Plata CASS
Buna ziua,
As dorii o lamurire vis-a-vis de plata CASS.

Citind un articol aparut pe site-ul dvs, de unde citez "...o persoană care va obţine doar venituri din chirii şi nu va avea niciun fel de cheltuieli ocazionate de aceste venituri va plăti CASS în valoare de cel puţin 59,125 lei, dar nu mai mult de 664,125 de lei."
va pun urmatoarea intrebare.

Daca sunt angajat si am si venituri din chirii, cele doua surse de plata a CASS se cumuleaza? Adica daca din cele doua surse eu platesc CASS mai mult de 664,125lei/luna ar trebui sa declar acest lucru ca sa mi se restituie sumele platite in plus?

Multumesc.