avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Activitate niroz

Activitate niroz

Este greseala mea,02.04.2013 este data corecta ....multumesc!
Va multumesc pt. raspunsuri,m-ați facut chiar sa zambesc.... "Reexaminare dati acasa in perioada de circulatie cu mijloacele de transporrt in comun, mai recititi codul rutier, mai faceti un chestionar pe net, ptr neacordare de prioritate".....!de fapt haz de necaz:worthy:

Multumesc!

Buna seara!

Politia mi-a suspendat permisul 30 de zile pt.- neacordare prioritate la trecerea de pietoni-asta a fost in data de 02.04.2012.Am primit amenda ,puncte penalizare si fireste suspendarea dreptului de a mai conduce pe o perioada de 30 zile-sa emis dovada pe 15 zile.Intrebarea mea este:cand imi pot recupera permisul de conducere ?in ce conditii?(reexaminare legislatie sau altceva?).
Va multumesc!#-o
Buna seara!

Daca sunt posesorul permisului de conducere cat. B din anul 2003 pot conduce o mopeda si in ce conditii?multumesc!
Fiul meu s-a intors din strainatate unde a lucrat cu contract de munca 2 ani in constructii,inainte de asta a lucrat un an la o firma de profile termopan cu contract de munca ,acum este sofer la o firma de transport de 3 saptamani cu contract de munca conform legii.El nu este inscris la nici un medic de familie in acest moment,a dus o adeverinta de la locul actual de munca la medicul familiei mele,unde am incercat reinscrierea lui,medicul a refuzat trimițănd-ul la casa de sanatate de unde trebuia sa aduca un document acestuia.La casa de sanatate i-a fost refuzat emiterea unui astfel de document,mentionand ca trebuie sa plateasca o suma de 260 ron pe 6 luni inainte,doar atunci va putea primii actul prin care medicul sa-l primeasca in evidenta lui!!
V-a rog spuneti-mi daca aceasta metoda folosita de casa de sanatate este legala si daca trebuie sa urmam acesti pasii pt. a avea dreptul la asistenta de sanatate gratuita(gratuita .....nici de-cum!!!!)
Multumesc foarte mult!:(
Răspuns la discuția Lovirea masinii!
multumesc pt. raspunsuri!
Am lasat masina parcata langa blocul unde locuiesc,am intrat la o alimentara si dupa o jumatate de ora am gasit masina cu usa spate stanga lovita(zgariata si infundata)nu a vazut nimeni nimic,am fost la politie,nici un rezultat.
Am masina asigurata cu polita de asigurare obligatorie(nu CASCO),in asemenea situatii pot beneficia de asigurarea mea sau nu?
Va multumesc!
Va multumesc!
Am varsta de 23 ani,am ca studii 11 clase (nu am terminat liceul),am lucrat la o firma din localitate un an si doua saptamani (comform legii, cu contract de munca),dupa care am plecat sa lucrez in strainatate .Am lucrat in Italia 3 ani ca si fierar betonist pe un santier de constructii, cu contract de munca (am documente doveditoare),m-am intors in tara intrerupand lucrul in Italia, firma a redus personalul.
Intrebarea mea este urmatoarea:daca am dreptul la ajutor de somaj in tara?pana imi voi gasii un alt serviciu!
Mentionez ca nu exista continuitate intre cele doua slujbe,din Romania si Italia,pauza de cateva luni!
Va multumesc mult!

PS:
Daca raspunsul este da, cum ar trebui sa procedez in continuare?
Multumesc pentru amabilitatea d-voastra,un AN NOU FERICIT!