avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate ralucaboeriu

Activitate ralucaboeriu

Buna ziua,
Indemnizatia de concediu se calculeaza in functie de 3 luni anterioare, daca intr-una din luni am avut zile de concediu de odihna automat imi creste indemnizatia in luna urmatoare. Este gresit daca modific si imi ramane salariu efectiv si nu creste in functie de indemnizatie. Aceasta problema o intalnesc cand concediul de ohihna este pe 2 luni diferite.
Va multumesc
Buna ziua!
Imi spune cineva unde gasesc lista cu firmele care folosesc tva-ul la incasare.
Va multumesc!
Discuție coasigurat
Buna ziua!
Pe perioada concediului maternal de cresterea copilului de 2 ani, coasiguratii beneficiaza de sanatate ?
Multumesc!
Buna ziua!
Are cineva sa imi dea un model de adeverinta de vechime, care este necesar la incetarea contractului individual de munca.
Buna ziua!
In caz de boala incurabila te poti pensiona cu mai multi ani inainte decat in cazul pensiei anticipate.
Multumesc!
Buna ziua!
Ma poate lamurii si pe mine cineva daca in zilele libere din decembrie s-a lucrat si s-au dat alte zile libere daca mai trebuie dat vreun spor si daca trebuie trecut in Revisal.
Va multumesc!
Buna ziua,
Pentru zilele de 30.11 si 01.12 trebuie dat neaparat si un spor la salariu (ce procent din salariu) sau e suficient o zi libera.
Multumesc!
Discuție conditii somaj
Buna ziua,
As dori sa trimit pe cineva in somaj, doar ca in ultimul an a avut si concediu medical, are dreptul la somaj?
Multumesc!
Buna ziua,
Am micsorat salariul unui angajat cu data de 01.11, dar as dori sa revin la vechiul salar. Pot sa fac o corectie, iar pe stat sa apara cu acelas salar intreaga luna?
Multumesc!
Discuție d112
Buna ziua!
Pentru persoanele fizice autorizate cu norma de venit (coafura) trebuie facut d112 sau se plateste direct la ANAF. Precizez ca nu mai este angajat in alta parte.
Multumesc!