avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate carmenspata

Activitate carmenspata

Buna seara,am si eu o intrebare.In anul 2002 bunica mi-a facut pe casa act de vinzare cumparare.In anul 2003 m-am casatorit,si in ianuarie 2022 sotia a plecat de acasa cu altul in spania.
intrebarea mea este,daca divortez are vreu drept la casa ?care mi-a dato bunica cu act de vinzare cumparare inainte de a o cunoaste si de a ne casatori???
multumesc frumos.
Buna ziua ,am si eu o intrebare si va rog sa ma lamuruti.
am un catelus de talie mica ,si administratorul Doreste ca eu si inca 3 vecini ce detinem animale de companie sa fie trecute la intretinere.din cite stiu eu in statutul asociatiei de locatari doar persoanele pot fi inscrise la intretinere,nu si mascotele( caine,pisica .papagal,porcusor de guineea,etc) dar dinsul Doreste altceva,sa treaca animalele de companie(caini) ,la intretinere.
Va rog din suflet sa imi spuneti daca este posibil asa ceva.va multumesc anticipat.

















BUNA SEARA,SUNT REZIDENT IN SPANIA DIN ANUL 2006.VA ROG SA MA AJUTATI CU UN RASPUNS CIT MAI CLAR.AM PRIMIT LA DOMICILIUL MAMEI MELE IN ROMANIA O NOTIFICARE DE LA ANAF, (DECIZIE DE IMPUNERE ANUALA PENTRU STABILIREA CONTRIBUTIEI DE ASIGURARI SOCIALE DE SANATATE ANUL 2015 IN VALOARE DE 348).
MENTIONEZ CA EU SUNT PLATITOR DE TAXE SI IMPOZITE INCLUS ASIGURARI SOCIALE DE SANATATE IN SPANIA..CUM ESTE POSIBIL SA PLATESC SI IN ROMANIA ASIGURARI SOCIALE DE SANATATE DIN ANUL 2015??? VA MULTUMESC.
UN CETACEAN DE ORIGINE GAMBIANA,DAR CU REZIDENTA IN SPANIA DE 30 DE ANI, POATE INTRA IN ROMANIA TIMP DE O SAPTAMINA DOAR CU CARNETUL DE IDENTITATE SPANIOL( N I E ) CA TURIST? ESTE COLEGUL MEU DE SERVICI SI DORESTE SA VINA CU MINE IN ROMANIA TIMP DE O SAPTAMINA. SPECIFIC ARE REZIDENTA SPANIOLA, DETINE DOCUMENT DE REZIDENTA DAR NICI UN TIP DE PASAPORT. AE NEVOIE DE VIZA SAU NU ?MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU RASPUNS.
BUNA ZIUA.AM OBTINUT PERMISUL DE CONDUCERE ACUM DOUA LUNI,SI AS VREA SA STIU DACA POT CONDUCE PE AUTOSTRAZILE DIN EUROPA..DORESC SA MERG IN GERMANIA CU MASINA DAR NU STIU DACA POT CONDUCE PE AUTOSTRAZILE TARILOR EUROPENE FIIND INCEPATOR.VA MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU AJUTOR.
Buna seara ,va rog sa ma ajutati cu un raspuns cit mai clar.,In romania am lucrat 23 ani,dupa care am plecat in spania. daca renunt la cetatenia romana pentru cea spaniola,anii
cotizati in Romanía se pierd renuntind la cetatenia romana? pentru cea spaniola.tinind cont ca odata CE mi se da cetatenie spaniola mi se retrage buletinul romanesc..tin sa precizez ca am si cont bancar in Romanía.Va multumesc.
Buna seara.doresc sa imi iau cetetenia spaniola,dar sunt obligata sa renunt la cea romana deoarece statul spaniol un acorda dubla cetatenie romanilor..intrebarea mea este dupa ani de cetatean spaniol,sa presupunem 2025,imi pot relua cetatenia romana inapoi fara sa dau vreun examen sau ceva de genul asta???va multumesc pentru ajutor.
Buna ziua .ma poate ajuta cineva cu un raspuns?am un cont bancar in romania pe numele meu ,si doresc s-a stiu ,daca imi iau cetatenia spaniola,nemai avind cetatenia romana,m-ai pot retrage bani din cont nemai avind carte de identitate romana??Deoarece statul spaniol nu ofera dubla cetatenie.in schimb avind dni si pasaport spaniol.cu mult respect carmen.va multumesc .

[Va rog sa nu mai scrieti exclusiv cu litere mari, multumesc]
Buna ziuna.Se poate pierde o proprietate renuntind la cetatenia romana?eu locuiesc in spania de 10 ani si vreau sa-mi iau nationalitatea spaniola FIIND OBLIGATA SA RENUNT LA CEA ROMANA.DETIN O PROPRIETATE IN ROMANIA SI VREAU SA STIU DACA POATE INFLUIENTA CU CEVA.INTREBAREA MEA ESTE.,RENUNTIND LA CETATENIA ROMANA POT PIERDE PROPRIETATEA????SAU RAMIN IN CONTINUARE PROPRIETAR???CU MULTA STIMA SI RESPECT CARMEN.VA MULTUMESC DIN SUFLET.VA ROG AJUTATI-MA CU UN RASPUNS CIT MAI CLAR.
Buna ziua.Am si eu o intrebare la dumneavoastra.eu locuiesc in Spania de 9 ani, si in ianuarie 2016 imi expira buletinul.intrebarea mea este daca pot schimba buletinul cu 7-8 luni inainte de expirare ,in mai sau iunie al acestui an ,deoarece atunci pot merge acasa in concediu. Ca anul ce vine in ianuarie nu ma pot veni in Romania. Cu stima si respect Carmen.va multumesc frumos.

[Editat: va rog nu mai scrieti exclusiv cu majuscule, multumesc.]