avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Activitate comerciantu

Activitate comerciantu

multumesc o seara buna
CC a respins obiectia de neconstitutionalitate pe 4/11,deci legea se abroga?,sau este doar o stire?(art 276 din legea 286/2009)
datorie la anaf ,am fost instintat ca mi-au blocat contul la banca ,as avea urmatoarea intrebare: conform art 728 cpc, anaf-ul imi poate popri cit la suta din pensia de invaliditate gr 2? mentionez ca am o pensie de 560 lei, iar suma blocata de anaf este de 490 lei ,DIN CE O SA TRAIESC ?NU STIU Rog daca citeste cineva in cunostinta de cauza, daca ma poate ajuta, findca nu stiu ce am de facut, stiu doar ca sunt nenumarate abuzuri din partea unor institutii, printre care si anaful.
Răspuns la discuția lncuviintare executare silita
am uitat sa va multumesc pt raspunsul dat din cauza ca sint luat de val ,suparat pe coruptia si nedeptratile facute celor de rind ,facute celor de pe spatele si munca cui sint platiti acesti ,,ASIGURATORI ,,Find gasiti de instanta vinovati era normal sa inaintez si o plingere penala conform art 297 asa mi sa parut normal si asa ar trebuii sa faca toti cei care sint in postura mea ,findca nu cred ca sint singurul ,,fraierit,,Faptul ca nu sau prezentat nici macar la ,,apelul,, facut de ei este o dovada in plus ,,rea credinta,, nici macar la mediere nu au venit ,,mediatorul,procesele pe fond si apel mau costat bani destul de multi bani trasi de la ,,gura,, am fost nevoit sa fac ,,FOAMEA,, pt a-mi face dreptate sau mai bine zis pt a recupera pierderile financiare cu privire la asigurarile respective,3600 de lei dintrun venit lunar de 480 pensie de invaliditate fara drept de a muncii.
Răspuns la discuția lncuviintare executare silita
este vorba despre vechile postari ale mele in legatura cu asigurarile unor credite ,iar in urma accidentului trebuia sa fiu despagubit ,dinsii au facut in asa fel incit sa nu fiu despagubit ,am deschis proces impotriva lor am cistigat in stadiul de fond ,au facut apel ,la fel am cistigat printro sentinta definitiva pe 1/04/2014,dupa care am inaintat o plangere penala pt abuz in serviciu la parchet ,dupa ce am primit hotarirea miam cautat un executor sa deschis un alt dosar si in citeva zile mi sa admis ,,executarea silita,, acum executorul probabil va merge peste dinsii .Ramane de vazut cum vor mai ,,TERGIVERSA,, Este vorba despre o suma mica pt dinsii zic eu pt mine este foarte mult un prejudiciu de vreo 3600 lei plus ca am fost nevoit in faza de apel sa-mi gasesc ,,avocat,, cheltuielile de judecata trebuie tot ei sa le suporte(2000 lei) in total vreo 5600 lei Amanunte nu cred ca mai conteaza daca cititi postarile mele ,,credit de nevoi personale,, si nu mai stiu care De mentionat ca NICIODATA NU SAU PREZENTAT IN INSTANTA si nici nu au fost reprezentati de cineva ,,avocat,mandatar etc,, au profitat de toate caile de atac impotriva mea numai ca ,,dovezile mele,, au contat foarte mult si mai ales faptul CAMI CUNOSC DREPTURILE .Nu stiu la ce sa ma mai astept stiu doar ca nu ma multumesc cu atit ,chiar daca voi recupera prejudiciul cauzat voi merge mai departe si pina nu vor raspunde ,,penal,, nu ma voi lasa de aici in colo este treaba ,,justitiei,,.Ceva de genul ,,omniasig,,poate mai grav findca ,,totul e posibil la rOMANIA .Sanse nu mia dat nimeni(vezi postarile anterioare),iar din octombrie si pina la apelul facut prin martie2014 mam aparat si sustinut singur ,raspunsuri la intimpinari tot felul de formalitati care trebuie urmate ce sai faci daca uni nu avem bani trebuie sa luptam singuri impotriva unora gen ,,metropolitan life,, fosta ,,aviva,, niste hoti impreuna cu majoritatea bancilor
proces cistigat in instanta in stadiul apel,apelul se respinge ca ,,nefondat,, printro hotarire definitiva ,dupa 45 de zile deschid un dosar de executare silita se admite cererea de executare silita .Acum pt a-mi recupera prejudiciul cauzat ce pasi mai trebuiesc sa fac?se poate face ,,apel,, tinind cont ca solutia ,,admite cererea,, sa dat in stadiu ,,fond,, adica pe intelesul meu se poate contesta ,,executarea silita,,
probabil trebuie o plingere redactata de ,,UN AVOCAT,, sau de cineva in masura care cunoaste ,,codul penal,, sau anumite paragrafe si legi din ,,DREPTURILE OMULUI,, semnate si de rOMANIA ,probabil daca se constata ca tiau fost ,,incalcate drepturile omului,,ceri AZIL POLITIC da nu cred ca obtii nici EU nici D-voastra si nici altcineva .Sa va raspunda cineva in cunostinta de cauza ca eu habar nam,stiu doar ca au trecut ,,2 ani,, de la redeschiderea anchetei ,au mai trecut 1 an si jumatate si sint persoane implicate in,,TERGIVERSAREA ANCHETEI,OBSTRUCTIONAREA JUSTITIEI prin diferite modurii,, in asa fel incit timpul sa treaca si majoritatea ,,FAPTELOR PENALE,, sa se PRESCRIE ,ca doar traim in rOMANIA .Poate vin RUSII ca CE nu rezolva nimic Toate cele bune tuturor
multumesc pt raspunsurile date simple dar mai ales pe imtelesul meu,proces civil cu un asigurator anume care la momentul respectiv a refuzat sa ma despagubeasca ,pe FOND am cistigat mi sa admis in totaitate ,au facut APEL nu sa prezentat din nou nimeni sa respins apelul ca find nefondat si fata de despagubirile cuvenite sa adaugat cheltuieli de judecata adica AVOCATUL pe care lam gasit sa ma reprezinte in stadiul APEL ,PROCESUL ,,LITIGII CU PROFESIONISTII,, parca .Ca urmare a acestei hotariri am facut o plingere penela pt abuz in serviciu ,urmaea acestui abuz aducindumi daune materiale Cam asta este in mare acum probabil va mai urma ceva findca parca totul a fost prea usor ,de mentionat ca din 2011 ma chinui sa recuperez aceste pierderii cine stie cit va mai dura pina voi putea sa ma bucur de banii mei,,banii mei furati de METROPOLITAN LIFE fosta AVIVA asigurari de viata ,Niste HOTII mina in mina cu BANCILE care fura de la amaritii ca mine NERESPECTIND CLAUZELE DIN CONTRACTE
mai multe procese pe fond ,reclamata face apel ,apelul se respinge ca find nefondat printro hotarire definitiva,acum intreb dupa noul cod civil se mai poate ataca aceasta hotarire definitiva?,apelul a avut loc pe 01/apr 2014 ,astazi sar implinii 30 zile calendaristice mai pot sa ma astept la RECURS? sau ceva de genul acesta? .Aceasta hotarire definitiva se redacteaza in termen de? ,se trimite avocatului angajat,sau se trimite la domiciliul meu?,find vorba despre despagubiri materiale trebuie sami gasesc ,,executor judecatoresc,,pt recuperarea prejudiciului produs ?taxa catre executor este una ,,standard,, sau variaza in functie de anumite criterii ?deoarece acest prejudiciu creeat mie sa produs prin incalcarea art,297 cod penal ce sanse sint ca ,,parchetul de pe linga judecatorie ,, sa inceapa demersurile pentru ,,tragerea la raspunderee penala a faptuitorilor,,?
da multumesc,legea respectiva a intrat in viguare odata cu noul cod?,intreb acest lucru intrucit nu am cunostinte juritice,mai exact legea 135/2010 a intrat in viguare la data de? Multumesc