avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Activitate virgilius

Activitate virgilius

Buna ziua!
Pe data de 29.08.2015 am vandut un apartament. La data respectiva fondul de rulment platit de mine era de 400 lei. Intrucat noul proprietar vrea sa-si plateasca singur, in transe, fondul de rulment, am mers la administrator sa-mi recuperez cei 400 lei. Administratorul mi-a spus ca nu-mi poate returna suma, deoarece are multi restantieri, nu are bani si ca sa revin cand unul din restantieri se va hotari sa-si plateasca datoriile. As vrea sa stiu cum imi pot recupera cei 400 lei. Va multumesc mult! Cu stima, Virgil.
Va multumes!
Buna seara
As vrea o lamurire cu privire la impozitarea dobanzilor bancare de catre CASS.
Sa presupunem ca o persoana asigurata dar fara venit vinde o locuinta iar banii obtinuti ii depune la banca. In acest caz dobanda rezultata din acea depunere va fi impozitata si de CASS?

Cu multa stima, va multumesc!

[Editat la cererea utilizatorului]
Am citit ordinul 3512/2008, numai ca nu stiu la ce categorie se incadreaza bilanturile. Registre de contabilitate ? Documente justificative ?
Buna seara.
Imi poate spune cineva cat timp trebuie pastrate bilanturile contabile,
declaratiile 100 si 300 si alte declaratii fiscale, dupa radierea unei societati
comerciale ?
Va multumesc.
Va multumesc pentu raspuns, si as mai avea o nelamurire.
Daca succesorul din strainatate nu se va prezenta personal la nicio o infatisare si nici vreun mandatar al sau nu se va prezenta, atunci procesul ar putea stagna din aceasta cauza?
De cate ori poate fi citat de catre instanta, un mostenitor cu domiciliul in strainatate, care (in defavoarea

altor trei comostenitori) ignora total citatiile judecatorului privind dezbaterea unei succesiuni? Exista o lege

in care este stipulata aceasta situatie?
Va Multumesc Mult.
Discuție traducere
I-mi poate spune cineva cum se traduce "declaratie de renuntare la succesiune" in engleza americana?
Multumesc.
Răspuns la discuția Declaratie legalizata in S.U.A.
Mi-ati putea spune cu certitudine daca declaratia data la notarul american este suficienta? Oare mai trebuie mers la ambasada romana sau la consulat?
Multumiri.
Unul din mostenitori se afla in S.U.A. si este de acord sa dea o declaratie de renuntare la succesiune in favoarea mostenitorilor din Romania. Dupa cum mi-a comunicat, nu cunoaste procedura. Banuiesc ca si acolo ca si aici se merge la notar. Intrebarea mea este urmatoarea. Este valabila in Romania aceasta declaratie,(legalizata la notarul american)? Si daca da, este nevoie de apostila?
Cu mult respect.