avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate claudioo

Activitate claudioo

Am participat la o activitate in micul meu oras, mai exact un cros finantat de consiliul local. Am dat din greseala de hotararea consiliului in care se stipula suma care se va cheltui pentru acest cros iar de pe teren, oricat de mult as exagera nu pot ajunge cu cheltuielile la acea suma. Ca cetatean si contribuabil, am vreo parghie pentru a vedea cum s-a cheltuit acea suma?
dupa ce am vazut si analizat mai multe oferte imobiliare am gasit o oferta de vanzare a etajului nnei case (are doar P si E) care din punct de vedere financiar pare mai avantajoasa ( 80 mp utili si 100 mp teren la pretul unui apartament de 40-50 mp).

ce riscuri ar implica aceasta achizitie? ce trebuie sa urmaresc si sa prind in contractul de vanzare-cumparare pentru a nu avea probleme pe viitor?

mentionez ca ma pot muta imediat ( e la gata) , se vinde cu teren in fata casei pt o masina si un mic spatiu verde. la parter va sta vanzatorul( 2 pensionari , singura lor fiica nu locueste cu ei)
Am dorit sa cumpar un apartament prin intermediul unei agentii imobiliare, am incheiat un antecontract de v-c la agentie si am platit jumatate din comisionul agentiei la semnarea antecontractului (cu chitanta).
vanzarea nu a mai avut loc din culpa vanzatorului (asta e clar, o stiu si ei) drept pentru care am solicitat returnarea jumatatii de comision.
Ei nu doresc sa-mi returneze comisionul invocand motive precum:
- au avut "cheltuieli" chiar daca vanzarea nu s-a facut (stim cu totii ce de cheltuieli au ei in raport cu comisionul)
- nu cunosc procedura de operare prin caserie a returnarii

In antecontract nu e stipulat nimic legat de comision in cazul in care nu se mai desfasoara tranzactia.

Se poate recupera comisionul cumva? acopera suma de recuperat (500 E) cheltuielile de judecata?
daca expira un antecontract v-c incheiat la o agentie imobiliara din cauza vanzatorului si el imi solicita prelungirea acestuia printr-un act aditional, pot face acest act aditional la un notar?

Ash dori acest lucru pentru ca acum cunosc diferenta dintre act incheiat la agentie si act autentificat la notar.
am un antecontract pentru cumpararea unui apartament si din cauza unor incurcaturi nu s-a reusit intocmirea actului de vanzare-cumparare.
in cazul in care facem un act aditional la antecontract pentru prelungirea termenului, am dreptul sa cer abitatie pana la intocmirea actului de vanzare -cumparare?
curatorul nu poate face vanzare fara acordul instantei de tutela si fara a demonstra ca face vanzarea in interesul celui reprezentat
daca vanzarea are loc, banii vor fi depusi intr-un cont pe numele matusii si curatorul are acces la sume doar justificat si aprobat de aceeasi instanta de tutela
imi poti zice te rog de unde ai aceste informatii? (lulica)

eu sunt in situatia de a cumpara un apartament de la un minor (reprezentat de tatal sau) si dupa ce am fost nevoit sa astept 2 luni "pt rezolvarea actelor" inca nimic nu e sigur si mi se solicita sa mai astept o perioada.
acu citesc prima data ce inseamna o astfel de vanzare ( nici agentia nici curatorul nu mi-a zis ca e asa complicat) si problema mea e ca deja am dat un avans care nu e de neglijat
pentru consiliere? sau e cu siguranta caz de instanta?
Am gasit la vanzare un apartament la care se accepta plata cu un avans considerabil si restul sumei de platit in 4 ani direct la proprietar,in rate fara dobanda...situatie convenabila care m-a atras.

pe 21.01.2012 am facut un antecontract de v-c a apartamentului prin intermediul unei agentii, ocazie cu care am dat vanzatorului 1000 E si agentiei jumatate din comision. Tot in acest contract scrie ca la o data ulterioara (25.01), urmeaza sa mai dau vanzatorului 3000 E, fapt care s-a concretizat printr-un contract de imprumut autentificat de notar.

Prin alte 2 contracte de imprumut autentificate de notar s-au mai dat cate 1000 E (prea multa incredere din partea mea). Atat antecontractul cat si contractele de imprumut au ca terment 25.03.2012

Am cunoscut de la inceput ca apartamentul este pe numele unui minor si ca intocmirea actului de v-c va dura "putin mai mult" pentru ca este necesara o curatela pentru tutori eliberata de judecatorie.

De curand am aflat de la proprietar ca situatia s-a complicat prin prisma faptului ca actul de v-c pe care il detine pe numele minorului (din anul 2008) nu ar fi valabil pentru ca s-a facut fara acordul autoritatii tutelare. Asta inseamna ca mai intai trebuie anulat acest act din 2008, refacut, dupa care sa imi poata fi vandut mie. Toate acestea ar dura cam 3 luni din spusele proprietarului ( eu cu tatal copilului relationez, tot pe numele lui s-au facut si contractele de imprumut), drept pentru care imi solicita efectuarea unui act aditional la antecontract si prelungirea contractelor de imprumut.

raspunsuri care m-ar ajuta :

1. este posibil ca actul de v-c pe care il detine sa nu fie valabil?
2. daca doresc sa imi recuperezbaniii , pt cei 5000 imprumutati merg direct la executor judecatoresc
3. pentru a recupera mia de euro din antecontract ce fac?
4. pentru ca eu doresc cumpararea acestui apartament, sa mai astept inca 3 luni asa cum solicita vanzatorul?
5. ce se intampla daca nici dupa cele 3 luni nu se desfasoara tranzactia, pot cere si daune de interese?

multumesc celor care au avut rabdarea sa citeasca acest caz.