avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate andrei_23

Activitate andrei_23

Am priceput, deci daca suspend contractul la CFP este obligatorie decizia.
Intrebare : care ar fi cealalta varianta? Adica cum as putea acorda CFP fara sa suspend CIM?
Multumesc de raspuns. Sa inteleg ca este necesara decizie chiar si in cazul in care salariatul isi duce pana la capat concediul fara plata?
Credeam ca decizia este necesara doar cand angajatul face cerere de incetare a suspendarii inainte de inchieierea CFP-ului.
Unui salariat i se suspenda CIM pe o luna din motive personale in revisal. La expirarea perioadei de suspendare, acesta se va reactiva automat in Revisal?
Nimeni?
Poate n-am fost destul de explicit. Salariatul X face cerere de CFP (concediu fara plata) pe o perioada de o luna (de exemplu). El revine la lucru dupa expirarea concediului fara plata. In acest caz, este necesara cerere + decizie?

Stiu ca este necesara cerere de incetare a CFP-ului si decizie in momentul in care angajatul doreste sa revina la lucru mai devreme decat era stabilit.
In cazul in care un angajat cere suspendarea contractului de munca (concediu fara plata) din motive personale, iar aceasta suspendare i se aproba, este necesar ca la revenirea la serviciu acesta sa faca o cerere in acest sens iar in baza acelei cereri sa se intocmeasca o decizie?
Răspuns la discuția Codul muncii, articolul 18
Multumesc de raspuns. Totusi, cred ca ar dura ceva ceva sa obtin informatii de la MAE...
Altcineva? Eventual intr-o situatie similara (tot cu o firma de transport marfa in vest)?
Bunza ziua!
Am o nelamurire cu privire la articolul 18 din codul muncii, aplicat in cazul unei firme de transport marfa cu sediul in Romania si cu activitatea in Europa de Vest.
Firma are mai multi angajati (soferi) si am inteles ca la fiecare trebuie facut un act aditional care sa cuprinda cerintele art 18.
Problema este ca unele prevederi sunt exprimate cel putin vag :
Art. 18
(1) În cazul în care persoana selectată în vederea angajării ori salariatul, după caz, urmează să
îşi desfăşoare activitatea în străinătate, angajatorul are obligaţia de a-i comunica în timp util,
înainte de plecare, informaţiile prevăzute la art. 17 alin. (3) , precum şi informaţii referitoare
la:
a) durata perioadei de muncă ce urmează să fie prestată în străinătate;
b) moneda în care vor fi plătite drepturile salariale, precum şi modalităţile de plată;
c) prestaţiile în bani şi/sau în natură aferente desfăşurării activităţii în străinătate;
d) condiţiile de climă;
e) reglementările principale din legislaţia muncii din acea ţară;
f) obiceiurile locului a căror nerespectare i-ar pune în pericol viaţa, libertatea sau siguranţa
personală;
g) condiţiile de repatriere a lucrătorului, după caz.
(2) Informaţiile prevăzute la alin. (1) lit. a) , b) şi c) trebuie să se regăsească şi în conţinutul
contractului individual de muncă.
(3) Dispoziţiile alin. (1) se completează prin legi speciale care reglementează condiţiile
specifice de muncă în străinătate.

Ce pot scrie la litera d) in conditiile in care soferul va traversa mai multe tari?
Dar la literele e), f) si g)?

Buna seara!
Am absolvit facultatea anul trecut (2011) in iunie (adica am promovat toate examenele), dar nu am sistinut tot in iunie examenul de licenta. Acum, in februarie 2012 am sustinut si promovat licenta.

Intrebarea mea este : pot beneficia de indemnizatie de somaj acum? Cineva mi-a spus ca nu se mai poate acum, ca ar fi trebuit sa ma prezint la fortele de munca in 6 luni de la terminarea facultatii, chiar daca nu imi sustinusem examenul de licenta. Eu stiam ca facultatea se considera terminata abia dupa ce promovez examenul de licenta, abia dupa avand posibilitatea de a beneficia de indemnizatie de somaj.

Ma poate lamuri cineva avizat?
Multumesc anticipat!