Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare din initiativa angajatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare din initiativa angajatului

In cazul in care un angajat cere suspendarea contractului de munca (concediu fara plata) din motive personale, iar aceasta suspendare i se aproba, este necesar ca la revenirea la serviciu acesta sa faca o cerere in acest sens iar in baza acelei cereri sa se intocmeasca o decizie?
Nimeni?
Poate n-am fost destul de explicit. Salariatul X face cerere de CFP (concediu fara plata) pe o perioada de o luna (de exemplu). El revine la lucru dupa expirarea concediului fara plata. In acest caz, este necesara cerere + decizie?

Stiu ca este necesara cerere de incetare a CFP-ului si decizie in momentul in care angajatul doreste sa revina la lucru mai devreme decat era stabilit.
Nu, daca revine la expirarea CFP.
1. In cazul concediului fara plata pentru motive personale nu este obligatorie suspendarea contractului individual de munca (CIM).

2. Daca revine din concediul fara plata la expirarea lui nu este nevoie nici de cerere nici de decizie.