avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate ADI.D

Activitate ADI.D

buna ziua,am si eu o mare problema,in urma cu 4 ani am avut eu si alte 4 colege de serviciu probleme cu angajatorul,in momentul in care am preluat gestiunea era o lipsa mare in in stoc iar dna directoare de atunci a promis ca se va rezolva totul pe parcurs,din pacate au fost doar vorbe.
la un moment dat patronul a aflat de lipsuri si ni le-a imputat noua facand si o plangere la politie,am fost chemate roate ptr declaratii de doua ori pana acum 2 ani am dus si documente justificative,inventarul pe care l-am prelaut (am fost inspirata sa fac o copie)dar de atunci nu mai stiu nimic,nu am primit nimic oficial,nici ca am fost vinovate nici ca nu am fost,si as vre sa stiu cum,si unde sa ma interesez daca dosarul sa solutionat si in favoarea cui.una din colege a fost la sectia unde am dat declaratiile si i sa spus ca firma si-a retras plangerea dar nu stim nimic concret.
in afara de asta nu mi-au dat nici cartea de munca de 4 ani si nu stiu cum sa o recuperez.
multumesc din suflet
Buna ziua,as dorii sa ma ajutati si pe mine,cu o problema contabila,cum se completeaza raportul de gestiune zilnic,si daca aveti sa-mi atasati un model completat.Multumesc foarte mult.
Buna ziua,am o mare problema,sotul meu a fost administrator la o firma a unui prietem care avea inchiriat un spatiu de la primarie.Ptr ca nu se putea face o subanchiriere a trebuit sa lucram pe firma lui.Am avut un magazin mixt.In luna martie ne-am hotarat sa cedam afacerea ptr ca sotul meu trebuia sa plece din tara.am gasit pe cineva cu care ne-am inteles sa ne dea o anumita suma si sa preia firma si datoriile la furnizori,etc.S-a facut un proces vb intre sotul meu si viitorul administrator in care s-a stipulat ca preda toate activele si pasivele firmei pana la acea data. Persoana care detinea firma ne-a spus ca nu trebuie sa ne ocupam noi de schimbarea administatorului si depunerea documentelor la Registrul Comentului ptr ca de asta se ocupa avocatul dansului si ca nu mai avem noi nici o treba.Ulterior dupa aproximativ 2 luni am aflat ca respectivii nu au facut nici un act au luat tot ce era in magazin inclusiv frigiderele furnizorilor si au disparut lasand si datoriile neplaite.Acum cel care are firma ne invinovateste pe noi ca nu am facut actele cu respectivii si ca trebuie sa suportam datoriile si tot ce s-a furat de la furnizori. Ce se poate face in acest caz ca sotul meu sa nu aiba probleme. Multumesc mult
Discuție ADAOS COM
O SC ERE VOIE DIN PCT DE VEDERE LEGAL SA COMERCIALIZEZE PRODUSE CU APROAPE 1000%ADAOS COMERCIAL ?
Discuție ADAOS COM
O SC ERE VOIE DIN PCT DE VEDERE LEGAL SA COMERCIALIZEZE PRODUSE CU APROAPE 1000%ADAOS COMERCIAL ?
Discuție ADAOS COM
O SC ARE VOIE DIN PCT DE VEDERE LEGAL SA COMERCIALIZEZE PRODUSE CU APROAPE 1000%ADAOS COMERCIAL ?
AM INTELES CA IN CAZUL IN CARE DEPUI CEREREA PTR DEMISIE ESTI OBLIGAT SA STAI 15 ZILE IN PREAVIZ.DAR CARE ESTE NR MINIM DE ORE PE CARE POTI SA LE EFECTUEZI .TOT 8 ORE.MULTUMESC