avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Activitate serbanc

Activitate serbanc

Buna ziua,am cumparat un teren in 2010 printr-un contract de mana cu martori si anul trecut cand a iesit titlul de proprietate am aflat ca exista neintelegeri si trebuie facuta succesiune prin instanta ca sa poata iesi dreptul de proprietate pe numele meu.As vrea sa imi explicati daca se poate face acest lucru avand in vedere ca in 2010 am achitat toata suma proprietarului si atunci nu am stiu ca va fi nevoie de succesiune,cum se poate in cadrul procesului in instanta sa iasa titlul de proprietate pe numele meu daca unul din succesori nu este de acord,il va obliga instanta pe cel care mi-a vandut sa ii dea o suma de bani despagubire?(daca imi puteti spune pe scurt care sunt pasii si cat credeti ca poate dura maxim un astfel de proces).Va multumesc pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția Taxa timbru-valoare teren
Am depus certificatul fiscal si cred ca am inteles ce reprezinta suma taxa de timbru de 3200 lei=taxa de timbru ptr teren aprx 1600 lei+taxa de timbru ptr succesiune 1600 lei aprx,mai ramane intrebarea de ce trebuie cumparatorul sa plateasca aceasta taxa de succesiune(ca sa se poate deschide procesul) daca in 2010 la cumpararea terenul nu stiam ca e prin mostenire?Nu e de datoria vanzatorul sa achite taxele ce tin de succesiune?Procesul este deschis pentru succesiune+trecerea bunului imobil.Va multumesc
Buna ziua am cumparat un teren in 2010 cu 33.000 ron aproximativ ,anul acesta ptr a deschide proces avocatul imi se cere sa platesc taxa de timbru in valoare de 3200 lei aproximativ,intrebarea mea este taxa de timbru stiu ca se calculeaza in functie de valoare.....valoarea din 2010 sau valoarea actuala din 2019?Am calculat conform legii cu valoarea din 2010 si iese undeva la 1600 lei...As dori sa stiu care este modalitatea de calcul.Va multumesc pentru timpul acodat.
Răspuns la discuția Intabulare teren intravilan
Nu stiu exact care e mentionat obiectul actiunii ceea ce va pot spune este ca vanzatorul din motive necunoscute(are mai multi mostenitorii) a refuzat sa faca demersul actelor(succesiunii) prin notariat si a propus o varianta mai"simpla" prin judecatorie,sugerand un avocat"din familie" si s-a deschis procesul ca sa se treaca(nu stiu care sunt etapele) titlul de proprietate de pe persoana decedata pe mine(cumparator).Avocatul a spus ca trebuie platita taxa judiciara de timbru cum v-am relatat mai sus si ca mai tarziu pe parcursul procesului va trebui sa platesc si expertiza.Deci intabularea daca este facuta anul trecut(de primarie banuiesc) mai trebuie achitata de cumparator?(am un contract scris de mana pentru acest teren cumparat in 2010)
Buna seara,sunt in proces pentru un teren intravilan cu titlu de proprietate scos pe numele unei persoane decedate,valoarea terenului este de cca 33.180 lei,in urma procesului terenul urmeaza sa fie trecut pe numele meu.Avocatul mi-a spus ca am de platit la primarie o taxa judiciara de timbru in valoare de 3281 lei,dar nu mi-a spus exact ce cuprinde aceasta taxa decat ca ar fi inclusa si intabularea terenului.Am aflat de la primarie ca terenul ar fi intabulat dar avocatul mi-a spus ca nu este,
1.Daca terenul este deja intabulat mai trebuie platita?Daca nu cine o plateste cumparatorul sau vanzatorul?
2.Ce cuprinde mai exact aceasta taxa?Succesiunea daca intra trebuie platita de vanzator nu?(Avocatul pare ca ascunde ceva-cred ca ma pune sa platesc si partea vanzatorului)
Multumesc pentru timpul acordat si pentru sfaturi.
Am depus contestatie dar nu m-a contactat nimeni de 2 saptamani,care este termenul maxim pentru rezolvarea contestatiei?Multumesc
04 mai 2018
Am sunat si la casa se asigurari si mi-au explicat ca dupa lege nu puteam beneficia de concediu de maternitate ca nu indeplinesc conditiile
Am revenit am fost sunata de la cei de la AJPIS si mi s-a spus ca daca am cotizat in ultimele 6 luni dinaintea nasterii as fi putut beneficia de concediu de maternitate care ar fi fost platit de casa de asigurari dar e problema mea ca nu am beneficiat.....as dori sa ma ajutati sa gasesc legea si art care spun asa ceva.....eu stiam ca doar salariatele si pers care din motive neimputabile...pot beneficia de concediu de maternitate......motive care eu nu m-as incadra fiindca mi-am dat demisia....mentionez ca pe perioada care nu am lucrat inaintea nasterii am avut asigurare de gravida...
Deci sa inteleg ca asa este cu cele 42 de zile.....,am zis sa ma informez inainte daca intr-adevar asa este,o sa fac contestatie.Va multumesc pentru raspunsuri si timpul acordat.