avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate anghelion69

Activitate anghelion69

Care este considerata data inregistrarii cererii de pensionare si unde trebuie inregistrata aceasta conform art.VIII din OUG 59/2017, in acord cu prevederile legii 223/2015 (art. 61 din L223/2015)
Discuție succesiune
tatăl decedat în anul 1991 nu s-a făcut succesiune.....
mama decedată în anul 2013... urmează să se deschidă succesiunea
masa succesorală, 1 apartament, o casa la ţară şi câteva terenuri arabile, trebuie impărtită între trei frati....
este mai avantajos din punct de vedere al taxelor ce trebuie achitate ca succesiunea să se facă la mediator decât la notar sau în instanţă?
Dacă 2 dintre frati renunţă la apartament in favoarea celui de al treilea cine ar trebui să plătească pentru taxele cuvenite apartamentului?
Daca succesiunea se face la mediator ce taxe trebuiesc platite notarului pentru verificarea succesiunii?
Conform H.G. Nr. 1867 din 22 decembrie 2005, privind stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie cadrelor militare in activitate din Ministerul Apararii Nationale, Art. 12. - (1) Compensatia lunara pentru chirie, acordata in conditiile reglementate de prezenta hotarare, se plateste in continuare cadrelor militare in activitate, care:
a) sunt trimise in strainatate pentru executarea unor misiuni cu caracter temporar care, potrivit legii, revin fortelor armate;
b) sunt trimise la studii, cursuri, stagii de practica, de specializare, de perfectionare si alte forme de pregatire in strainatate, cu durata de pana la 2 ani inclusiv;
c) sunt puse la dispozitie potrivit legii;
d) sunt mutate in alta unitate militara situata in aceeasi garnizoana/localitate in care au fost numite in prima functie sau mutate initial in interesul serviciului.
]NTREBARE:
În situaţia în care un cadru militar se află în concediu pentru îngrijirea copilului cu vârsta de până la 2 ani, se poate acorda în continuare compensaţia lunară pentru chirie în condiţiile HG?
cine poate să dea dispoziţii contrare art 12 din HG în vigoare?
poate o reglementare internă să contravină prevederilor HG?
Conform art.226 din Codul de procedura penala, pentru infracţiunile prevăzute de Codul penal în art. 331–334, urmărirea penală poate începe NUMAI la sesizarea comandantului.
Este normal ca procurorul sa solicite comandantului sa faca aceasta sesizare in conditiile in care el ar trebui sa se pronunte privind incetarea urmaririi penale in situatia in care constata lipsa sesizarii cf. art.243 CPP?
Este obligat comandantul sa inainteze aceasta sesizare (mai ales daca acesta cocnsidera ca nu a fost produsa niciuna din infractiunile prevăzute de Codul penal în art. 331–334) procurorului? Poate fi tras la raspundere pentru netrimiterea sesizarii?
Solicitarea procurorului poate constitui abuz in serviciu?
ASTEPT PUNCTE DE VEDERE
VA MULTUMESC
Răspuns la discuția sechestrare bunuri
multumesc, l-am convins deja.
Răspuns la discuția sechestrare bunuri
asta ma gandeam si eu sa fac.... astept pana maine....poate vecinu revine la ganduri mai bune.....am un temei legal pe care ma pot baza....respectivul a formulat si amenintari la adresa mea
am parcat masina intr o parcarcare pe domeniu public in locul pe care un vecin isi parca de obicei masina, fara ca acesta sa aibe acte juridice ca locul respectiv este sub orice forma (inchiriere, concesiune) in proprietatea sa. mentionez ca am parcat masina in caz de forta majora, neavand la dispozitie alt loc de parcare. ca reactie, vecinul, ca sa zic asa, mi a blocat masina parcand ostentativ in spatele masinii mele chiar daca acesta avea disponibil loc de parcare in dreapta masinii mele. intrebarea este daca pot face plangere penala pentru sechestrare de bunuri.
va multumesc!
Răspuns la discuția echivalare studii
multumesc pentru raspuns...aveam nevoie de o confirmare!
mult succes!
va salut!
doresc sa particip la o selectie pentru ocuparea unei functii de consilier juridic al carei nivel de pregatire cerut sunt studii masterale
sunt licentiat in drept cu diploma de licenta de lunga durata (inainte de inceperea sistemului Bologna) si as dori sa aflu ce pot face ca sa obtin echivalarea acestora cu studiile masterale in conditiile prevazute de legea 1 / 2011 art.153 pct.2
va multumesc!
chiar daca e cam tarziu as putea sa ti sugerez cateva puncte de vedere daca te mai intereseaza.... in principiu nu ai cum sa faci ture 24 cu 48, acestea fiind de 6 sau 8 ore....
altfel trebuie sa vezi ce scrie in cantractul tau de angajare, fisa postului si sa revezi prevederile RG1 referitoare la timpul liber dupa serviciu....
din ce ai scris mai sus serviciu de paza in unitatea in care lucrezi este de 24 de ore si este organizat pe posturi si pe schimburi ..... ceea ce nu face obiectul contorizarii orelor de lucru....
obligatia ta este sa respecti legile si regulamentele militare ..... deci, dupa ultimele prevederi regulamentare militarii trebuie sa execute un numar de servicii pe cat posibil egal, in urma executarii acestora ei beneficiind de timpul de odihna regulamentar cf RG1
cam atat.....
stiu ca e greu, dar asta e.....trebuie sa:
- suportam cu stoicism privatiunile serviciului militar
- propunem actualizarea regulamentelor
- renuntam la calitatea de militar daca nu le putem indeplini pe cele 2 de mai sus