avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate grisa56

Activitate grisa56

Răspuns la discuția salarii
REVIN CU ACEEASI INTREBARE ,DAR FORMULATA ALTFEL. CE INDEMNIZATIE DE INSOTITOR ARE O PERSOANA ADULTA CU HANDICAP GRAV ;COD HANDICAP:1 ,acum in iulie 2012?
multumesc!
Discuție salarii
buna ziua,
Cit este SALARIUL NET AL ASISTENTULUI SOCIAL DEBUTANT CU STUDII MEDII din unitatile de asistenta sociala din sectorul bugetar ,altele decat cu paturi, iulie 2012?
multumesc!
Perioada de 12 luni cat am luat indemnizatie de somaj se ia in calcul la PENSIA ANTICIPATA(fara penalizari)?
multumesc!
Discuție nedumerire
Am certificat de incadrare in grad de handicap GRAV, DEFICIENTA FUNCTIONALA :GRAVA-CU ASISTENT PERSONAL ,valabilitate; permanent,nerevizuibil. Primaria m-a trecut cu INSOTITOR. Nu era normal sa fiu trecut asa cum a evoluat si decis comisia de evaluare CU ASISTENT personal? Nu este cumva un abuz din partea primariei ca nu a respectat documentul?
multumesc!
Răspuns la discuția O PERSOANA 2 JOBURI
multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția pensia anticipata
va multumesc pentru raspunsul prompt!
buna ziua ,
sunt angajata cu contract de munca la o societate privata si lucrez 8 ore pe zi.
In acelasi timp pot fi asistent personal sotului meu (handicap grav)?
Asistentul personal se angaaajeaza cu contract de munca la primarie.
multumesc!!!


buna ziua,
Sunt nascuta la 5.11.1957 si lucrez fara intrerupere din 24.04.1976 pana in prezent.
Inainte de 1989 am lucrat 6 ani 100% in grupa 2 de munca.Cand pot iesi la pensia anticipata?(nu partiala)!!! multumesc!!!
ultima data in care am depus documentele care atesta agravarea starii de sanatate a fost pe 22 februarie 2012, evaluarea la comisie pe 29 februarie 2012 si eliberarea certificatuli de handicap pe 15.03.2012. Eu acest certificat de handicap il contest..Am mentionat in textul initial ca nu am facut contestatie fiindca se face numai la COMISIA SUPERIOARA DE EXPERTIZA MEDICALA DIN BUCURESTI,eu nu pot suporta deplasari asa lungi si in acelasi timp nici financiar nu sunt bine ,caci ar trebui ca cineva sa ma insoteasca.
O alta solutie poate exista si eu nu o cunosc, asta astept de la cineva care ma poate ajuta.
Pentru d-l tudor valeriu,
situatia mea este in mare asa:
-in 2010 la evaluare am obtinut certificatul de handicap accentuat permanent.
-de atunci si pana astazi (2012) starea de sanatate s-a agravat mult mai tare decat in 2010.
-documentele medicale care le-am prezentat mentionau acest lucru si eram indreptatit sa mi se schimbe gradul de handicap din accentuat in gradul de handicap GRAV(care nu este acelasi lucru). Nemultumirea mea este ca nu respectat ce este scris in documentele medicale si in ancheta sociala , lasand-mi acelasi grad de handicap.Textul DE MAI SUS ESTE mult mai complet.