avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelastefan

Activitate mihaelastefan

Răspuns la discuția Concediu medical-TBC
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nimeni. Am reusit sa ma pensionez pe caz de boala, gradul 2- pe prioada de un an.
Sunt angajata pe perioada determinata-1sept-31 aug-2017. Din data de 21 iunie figurez ca internat in sectia Pneumologie-TBC, pana la data de 21 aug. Contractul de munca expira la 31 aug....ce ma sfatuiti sa fac? Nu pot reincepe serviciul( 14 Iulie -titularizare-nu am fost, 4Sept-suplinire-nu voi merge deoarece mai am tratament 4 luni.....acasa, si nu am adev de clinic sanatos de la MF sau MSpecialitate la dosar). Ce drepturi am? Fara un venit stabil e foarte greu...Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Concediu de odihna in invatamant
Buna ziua. La scoala astazi mi-au spus acelasi lucru , in urma calculelor facute.Adica de la 1 oct-2012-pana la 31 aug -2013(exceptand cele 4 luni de Cpre si post natal)-5zile de CO la luna lucrata. Deci ...............7 luni lucrate-35zile CO.Este corect??????????
Răspuns la discuția Concediu de odihna in invatamant
De la secretariat, mi s-a spus ca cele 4 luni in care am stat acasa-1nov2012-1martie2013, nu am lucrat si nu beneficiez de concediu de odihna.Mi-au spus ca am doar 25 zile de CO.
Răspuns la discuția Concediu de odihna in invatamant
Revin cu intrebarea clar. De cate zile de concediu beneficiez, daca am stat in prenatal de la 1nov 2012, am nascut pe 3 ian 2013, si am reinceput serviciul pe 31 martie 2013? Sunt angajata pe per.determ. de la 1 sept2012-31aug 2013.
Buna ziua. Lucrez in invatamant , si ma confrunt cu urmatoarea situatie: la 1 oct 2012, am ramas in concediu prenatal, pe 3 ian 2013, am dat nastrere unui copil, iar la 1 martie 2013, am revenit la serviciu(am stat acasa doar 39 zile din cele 42 obligatorii de conceciu de lauzie). La cate zile de concediu de odihna am dreptul??Sunt incadrata pe perioada determinata-pana la 31 aug 2013.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Variantele prezentate de dvs. 1 si 2, sunt la fel. Adica va lua cei 500 ron si dk sta 1 an si dk sta 2 ani acasa. De ce ar opta pentru 1 an? ( a 3 a varianta)
Sotul este Subofiter. Poate obtine indemnizatie de crestere copil pe o perioada de 2 ani , ???????? 85% din salariu pe 1 AN sau pe 2 ani? Concediu crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului cu indemnizatie lunara in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei. Concediu crestere copil pana la implinirea varstei de 1 an a copilului cu indemnizatie lunara de 85% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei. Sotul are in prezent un salariu mai mare decat indemnizatia pe care ar primi-o daca ar opta ptr 2 ani(mai mult de 1.200 ron). Cum sa procedam????????? Sa opteze ptr 1AN , si sa se intoarca la serviciu inainte de a implini coplilul un an, si beneficiaza de stimulent?, sau sa stea acasa 2 ani, dar sa nu ia mai mult de 1.200 ron?
Răspuns la discuția important si urgent
Sotul lucreaza in M.I, si a luat cele 5 zile de permisie date de la serviciu pentru nasterea copilului . Se mai dau cele 5 zile lucratoare de concediu paternal, nu cele 15 zile de concediu de puericultura (nu are cursul facut)??????????. Cine i le acorda? medicul de la MI sau cei de la resurse umane de la serviciu?

Răspuns la discuția important si urgent
Sotul lucreaza in M.I, si a luat cele 5 zile de permisie date de la serviciu pentru nasterea copilului . Se mai dau cele 5 zile lucratoare de concediu paternal, nu cele 15 zile de concediu de puericultura (nu are cursul facut)??????????. Cine i le acorda? medicul de la MI sau cei de la resurse umane de la serviciu?