avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate evgheni

Activitate evgheni

Buna ziua.
Matusa mea a lucrat 8 ani dupa care s-a dedicat cresterii copiilor. Actualmente domnia sa a depasit deja varsta standard de pensionare si ar vrea sa stie daca legea ii permite sa cotizeze in continuare pana la atingerea sau chiar depasirea stagiului minim de cotizare. Va multumesc.
Buna seara!
Locuiesc la bloc si conductele de apa calda si rece care i-mi alimenteaza bucataria trec prin apartamentul vecinului de palier(asa a fost proiectata constructia). Conducta de apa calda este infundata si remedierea se poate face numai din apartamentul vecinului, care refuza categoric pe motiv ca nu vrea deranj, desi i-am spus ca voi suporta eu toate cheltuilile. Aceasta chestiune treneaza de patru luni. Mentionez ca administratorul blocului e in cunostiinta de cauza(si dumnealui a fost refuzat). As vrea sa stiu la ce institutii ale statului trebuie sa merg sa pot rezolva aceasta problema?
Va multumes!
Buna seara
Imi puteti spune daca bilantul de mai jos este acceptabil pentru ONRC in vederea radierii ? Mentionez ca certificatul de atestare fiscala emis de ANAF este pe 0.
Va multumesc.

Indicatori financiari conform bilantului depus pe anul 2008
Tip situatii financiare depuse BILANT SCURT CONFORM ORDINULUI 1752/2005
Indicatori din BILANT lei
Active imobilizate TOTAL 432
Active circulante TOTAL, din care 59
Stocuri (materiale, productie in curs de executie, semifabricate, produse finite, marfuri etc.) 49
Casa si conturi la banci
Creante 10
Capitaluri - Total, din care -3772
Capital social subscris si varsat 200
Patrimoniul regiei
Patrimoniul public
Provizioane pentru riscuri si cheltuieli
Datorii Total 4263
Indicatori din CONTUL DE PROFIT SI PIERDERE
Cifra de afaceri
Venituri totale
Cheltuieli totale
Profitul brut al exercitiului
Pierderea bruta a exercitiului
Profitul net al exercitiului
Pierderea neta a exercitiului
Indicatori din DATE INFORMATIVE
Numar mediu de salariati
Tipul de activitate, conform clasificarii CAEN Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu


Buna seara.
Unde as putea gasi expert contabil/a pentru intocmirea bilantului de lichidare s.r.l. Mentionez ca peste 3 saptamani se implinesc cele 30 de zile pentru depunerea cererii de radiere.
Va multumesc.
Buna seara
Radierea voluntara a unei societati de tip s.r.l. se publica in momitorul oficial ?
Va multumesc.
Buna seara tuturor.
Am urmarit discutiile pe acceasta tema dar inca nu-mi este clar. Sunt asociat unic la o s.r.l. Am depus cererea de dizolvare la O.N.R.C. la inceputul lunii aprilie anul curent. Dizolvarea a fost publicata in Monitorul Oficial la data de 28.aprilie2009, si astept scurgerea celor 30 de zile pentru a putea depune cererea de rdiere. In aceasta situatie eu mai trebuie sa platesc impozitul forfetar ?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Apar cu datorii ?
consilieru a scris:

Bilantul de radiere trebuie sa fie zero.
Da aveti datorii de 4263 lei , daca acestia sunt chiar banii dvs bagati in societate lucrurile sunt simple daca nu trebuis sa-i platiti cui ii datorati.

Succes!

Va multumesc, si as mai avea o singura intrebare. Daca bilantul de lichidare apare cu aceleasi date ar putea fi respins la ONRC ?
Buna seara.
Sunt asociat unic la o s.r.l. care nu mai are activitate de 5 ani si pe care vreau sa o radiez. Mentionez ca la ora actuala nu am contabil si de aceea apelez la ajutorul dumneavoastra. Pe situl ministerului de finante bilantul pe 2007 arata ca in tabelul pe care il voi atasa. Nedumerirea mea este daca din tabelul respectiv reiese ca am datorii sau nu si daca ma pot prezenta cu el la ONRC in faza a 2 a, cea de radiere.
Va multumesc mult.
Tip situatii financiare depuse BILANT SCURT CONFORM ORDINULUI 1752/2005
Indicatori din BILANT lei
Active imobilizate TOTAL 432
Active circulante TOTAL, din care 59
Stocuri (materiale, productie in curs de executie, semifabricate, produse finite, marfuri etc.) 49
Casa si conturi la banci
Creante 10
Capitaluri - Total, din care -3772
Capital social subscris si varsat 200
Patrimoniul regiei
Patrimoniul public
Provizioane pentru riscuri si cheltuieli
Datorii Total 4263
Indicatori din CONTUL DE PROFIT SI PIERDERE
Cifra de afaceri
Venituri totale
Cheltuieli totale
Profitul brut al exercitiului
Pierderea bruta a exercitiului
Profitul net al exercitiului
Pierderea neta a exercitiului
Indicatori din DATE INFORMATIVE
Numar mediu de salariati
Tipul de activitate, conform clasificarii CAEN Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu

Buna seara,
Impozitul forfetar se aplica si PFA sau AF ?
Va multumesc.
Buna seara.
Vreau sa infiintez o s.r.l. cu sediul in apartamentul meu. Problema este ca nu pot obtine acceptul unuia ditre cei 4 vecini directi. Mentionez ca in bloc deja functioneaza o firma de cativa ani. Cum as putea rezolva aceasta situatie ?
Va multumesc.