avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate oana19_4ever

Activitate oana19_4ever

Buna ziua,
Conduceam in spatele unui camion care transporta un container de gunoi plin cu deseuri (lemne, moloz). In mers, acesta a agatat un copac din care s-a rupt o creanga ce a cazut pe masina mea. Din agatare, s-au imprastiat si niste lemne din incarcatura pe sosea.
Am mers a doua zi sa declaram accidentul la politie, la cererea firmei de RCA a vinovatului. Agentul constatator nu a amendat soferul camionului motivand ca nu are articol legal la care sa-l incadreze.
Este adevarat?
Buna ziua,
Am primit acum 2 zile de la ANAF ca am de platit sanatatea pt anul 2012 la un PFA pe care intre timp l-am suspendat.
Nu trebuia sa se fi prescris datoria pana acum, macar pentru unele luni, e legal sa mai ceara banii?
Multumesc.
Buna ziua,

Am gasit masina cu portbagajul spart in parcarea unui hypermarket, insa cei de la paza au verificat camerele si sustin ca nu se vede nimeni venind la masina. Eu nu ii cred.
Am facut declaratii si la politie, etc.
Cum pot vedea si eu inregistrarea respectiva?
Buna ziua,

Referitor la noua modificare din codul fiscal, OUG 3/6 ianuarie 2017, pot sa inchei un abonament sau o asigurare de sanatate daca firma nu are venituri? Lucrez pentru o firma care este infiintata doar pentru a plati salarii, nu are si activitati generatoare de venit.
Buna seara,
Am un PFA trecut anul acesta pe norma de venit. Sediul este in provincie, dar activitatea se desfasoara in afara sediului, la beneficiar. Sunt si angajata full time la o firma in Bucuresti care este si singurul beneficiar al serviciilor de pe PFA. Buletinul meu este pe Bucuresti. Intrebarea mea este: ce norma de venit se ia in considerare? Cea din provincie sau cea din Bucuresti?
Multumesc pentru raspuns.
Acum un an. Dar daca ar fi fost vandut unui alt frate de-al meu? Sau daca l-as vinde acum?
Buna ziua,
Parintii mei au credite si in eventualitatea in care nu ar mai putea sa le plateasca, banca poate sa ii execute daca intre timp mi-au donat mie casa? Ce alte cai ar mai putea folosi impotriva lor (ex: poprire salariu, pensie etc)? Mentionez ca acea casa nu este pusa ipoteca la nici un credit.
Buna ziua,
Astazi am descoperit contorul schimbat alaturi de un bon de miscare semnat doar de angajatul Enel. E normal sa il schimbe fara ca eu sa fiu de fata ?
Buna ziua,
Si mie mi s-a intamplat acelasi lucru cu exact aceeasi suma de plata. Cei de la GDF au spus ca problema este intre mine si proprietar, dar aceasta suma de 120RON fara TVA reprezinta o penalizarea aferenta contractului de prestarii servicii pentru verificarile de gaze si a microcentralei. In momentul in care apartamentul a fost vandut, ei au considerat contractul ca fiind denuntat de Client si au aplicat aceasta penalizare. Au amenintat si ca gazele vor fi oprite daca aceasta taxa nu se va plati. Intrebarea mea este: in momentul in care apartamentul are un nou proprietar, cum poate GDF considera contractul acela ca fiind denuntat de catre client si sa aplice acea penalizare? Nu trebuia sa inceteze de drept ?