avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Activitate CRISTIAN59

Activitate CRISTIAN59

Buna ziua,
Care este coeficientul de corectie pe anul 2018 ?

Multumesc !
Buna ziua. As avea si eu o intrebare pentru dumneavoastra, am sotia nascuta la data de 01.03.1962, a lucrat in grupa 1 (100%) din 08.1980-09.1993 (drept obtinut prin hotarare judecatoreasca), dupa care 9 luni somaj, iar din 1996 si pana in prezent lucreaza in conditii normale. Cand se poate pensiona pentru limita de varsta.
Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Dilema iesire la pensie
Buna ziua
As avea unele intrebari pentru lamurirea cazului:
1.Grupa 2 de munca ati obtinut-o in instanta la tribunal sau a fost inscrisa in cartea de munca?
2.Ce meserie sau functie ati avut?
3.Ati lucrat in conditii de grupa 1 sau speciale (siderulgie, turnatorii de fonta , otel, minerit etc.)
Buna ziua ,

In primul rand meseria de strungar nu se incadreaza in grupa 1, sau conditii speciale, medierea a fost fals facuta (ca sa va i-a banii) , probabil ca tatal dumneavoastra a mai dat uzina respectiva in judecata inainte si a obtinut grupa 2 sau conditii deosebite , ceace este corect. (cunosc cazul a multora din acea uzina).
Răspuns la discuția legea 192
Buna seara,
Am o rugaminte la dumneavoastra pentru un prieten, care dat in judecata intreprinderea unde a lucrat si a obtinut grupa2 de munca in instanta hotarare definitiva si irevocabila. Dupa 2 ani a revenit si a dat in judecata aceas intreprindere pentru acceas ani de munca pentru a obtine grupa 1, pe care cu ajutorul moderatorului si a avocatului a reusit in instanta sa primeasca grupa 1 hotarare definitiva si irevocabila. Cu aceasta hotarare a iesit la pensie in septembrie 2015.
Intrebare:
Poate avea repercursiuni si a anula aceasta sentinta din urma si sa-i anuleze iesirea la pensie? Intreprinderea vrea sa faca verificari si sa vada cine a gresit si cand a gresit.
Răspuns la discuția legea 192
punctele enuntate mai sus le-am luat din anexa de la decizia de pensionare, avand in vedere ca decizia de pensionare este din data de 15.06.2012 se mai poate indrepta greselile din calculul punctajului , si daca da , cum ma invatati sa procedez .
Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția legea 192
Numarul de puncte totale :50.32896
din care
1.numar puncte realizate in conditii normare de munca 6.38185
2.numar puncte realizate in conditii speciale de munca 27.17047
3.numar puncte corespunzatoare pensiei suplimentare 3.19131
4.numar puncte suplimentare pentru grupe / conditi de munca 13.58533

cei 45 ani 4 luni 12 zile sunt realizate asfel :

conditi normale de munca 5 ani 9 luni 14 zile
conditii speciale de munca 25 ani 7 luni 10 zile
stagiu aferent grupei / conditii de munca 12 ani 6 luni
perioade asimilate (armata) 1 an 4 luni 26 zile
stagiu aferent perioadei de incapacitate temp. de munca 22 zile

credeti ca este corect punctajul de mai sus ?
Răspuns la discuția legea 192
Buna ziua
Am iesit la pensie (barbat) la data de 15.06.2012 cu un stadiu de cotizatie de 35 ani
din care realizati: 45ani, 4 luni , 12zile
cu un numar total de puncte realizate : 50.32896
punctajul mediu anual de : 1.43797

este corect ?
Răspuns la discuția PENSIE
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri
Răspuns la discuția PENSIE
Stagiul complet de cotizatie este de 35 ani, 0 luni