avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Activitate daniela_lucsanda

Activitate daniela_lucsanda

Discuție Cadastru
Am o casa pe care doresc sa o vand. Am constatat ca terenul pe care este amplasata casa se suprapune pe portiuni mici cu terenul vecinilor. Am solutionat situatia terenului si as vrea sa stiu daca trebuie sa fac alta schita cadastrala pentru a putea vinde casa? Multumesc anticipat pentru ajutor!
Răspuns la discuția Cat de tare pot sa ascult muzica?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu ai voie. Asa spune legea si bunul simt. Pune-ti boxa intro camera antifonata si da cat poti de tare. sau puneti castile pe urechi . Nu poti obliga pe nimeni, in nicio imprejurare, sa ascutle muzica ta, cat de tare vrei tu ,cate ore vrei tu. Vecinul tau are dreptul constitutional la o viata decenta, sa se poata odihni cand vrea, sau sa stea pur si simplu in curtea sau si mai grav, in casa lui, in liniste. Si musafirii tai ar trebui sa aiba bun simt.
Răspuns la discuția Sesizare CCR
Multumesc foarte mult !
Discuție Sesizare CCR
In data de 15.10.2019 avocatul poporului a sesizat CCR cu exceptie de necostitutionaliatate a pct. 2 , art. 27 din legea 61/1991.
Stie cineva ce s- a intamplat cu aceasta sesizare ?
Sesizarea se poate vedea aici : [ link extern ]
Multumec mult !
Locuiesc pe o strada sau mai bine zis ulita dintro comuna. De mai bine de 8 luni primara s-a apucat sa o asfalteze si tot de atunci nu mai avem acces la casele noastre o buna buna parte din timp nici pe jos.Ajugeam acasa prin curtea unui vecin. Acum de bine de rau putem ajunge pe jos dar cu masinile nu.Nu putem intra cu masini sau utilaje pentru lucrarile pe care le mai avem de facut pe langa case. Nu au acces pompieri, salvarile si nici politia. Firma care lucreaza se plange ca este o lucrare foarte grea si lucreaza doar cateva zile pe luna. Ulita are aproximativ 300 m si nu este teren in panta. Primarul se face ca vine in control cand ne plagem dar lucrurile nu se schimba. Rog pe cine poate sa ne dea un sfat pentru rezolvarea situatiei. Va multumesc din suflet!
Drumul de servitute mai este folosit de o familie care nu doreste racordarea la internet.
Multumesc foarte mult.
servitute am vrut sa spun
Am acces la casa mea pe un drum de servitude. As vrea sa stiu daca pot amplasa 3 stalpi pentru cablu tv si internet pe acest drum , neavand alta posibilitate. Ma poate impiedica proprietarul drumului sau altcineva?
Doresc sa aplasez 3 stalpi pentru cablu televiziune, internet, telefonie pe teren privat comun ( trei famili). Am nevoie de autorizatie sau avize?