avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate icv88

Activitate icv88

Discuție succesiune
Tatal meu a decedat in 2008 si suntem 2 frati, iar mama traieste. Eu am resedinta in strainatate. Fratele meu s-a adresat unui notar pentru deschiderea procedurii succesorale.
In timpul vietii tatalui meu fratele a primit prin contract de intretinere doua case si terenul aferent, iar fiindca nu si-a onorat obligatiile fata de parinti, tatal si mama mea au solicitat rezilierea contractului. In cadrul procesului parintii la cererea avocatului au semnat o trazactie in urma careia parintii au ramas cu o casa, iar fratele cu cealalta casa iar terenurile au dimensiuni egale.
Tot in timpul vietii printr-un contract de vanzare cumparare tatal meu mi-a dat un teren.
Intrebari:
1. eu nu ma pot deplasa in tara la data prevazuta in citatie, daca nu ma prezint ce se intampla?
2. daca eu, mama si fratele meu nu ne intelegem asupra impartirii bunurilor, ce se intampla?
3. daca terenul vandut mie, casa obtinuta de fratele meu si casa care a ramas parintilor dupa proces intra in masa succesorala? Fratele mai are dreptul asupra casei obtinute de parinti in urma procesului?

Mentionez ca in luna ianuarie ne-am prezentat toti trei la notar si ni s-a emis un certificat de mostenitor in care suntem mentionati toti trei cu cote de 2/3, este corect? Si in acest caz mai trebuie acceptare?
creditorul a girat biletul la ordin catre o banca fata de care avea el insusi o datorie.
angajamentul este sub semnatura privata

creanta provine dintr-un contract de inchiriere spatiu comercial, iar biletul la ordin a fost depus ca si grantie in momentul semnarii contractului de inchiriere.

creditorul putea folosi biletul la ordin inainte de termenul din angajament? adica putea sa il gireze catre banca fata de care avea o datorie?

si daca insasi creditorul creditorului meu va investi biletul la ordin eu cum ma pot apara, pot folosi angajamentul de plata?
am un SRL care are datorii de 11.000 lei fata de alt SRL.

eu ca si administrator in 02. 2012 am semnat si inregistrat la creditorul meu un act prin care m-am angajat sa platesc datoria mea pana in 2014.

ca si garantie am lasat un bilet la ordin pe firma, avalizat de mine ca persoana fizica, scadent in 08.2012.

creditorul meu a girat biletul la ordin catre o banca, dupa care a investit (creditorul) cu formula executorie biletul la ordin, insa cererea de investire a fost respinsa deoarece in urma girului doar banca are dreptul sa investeasca biletul.

intrebarea mea este: cat de valabil este angajamentul meu de plata? daca pot sa imi execute firma si pe mine inainte de termenul de plata din angajament.

va rog, ajutor.:(
Răspuns la discuția pensionare anticipata
sunt barbat si am lucrat 38 ani , grupa 1 - 10 ani.
daca am varsta de 55 ani dintre care 38 ani efectiv lucrati, 10 ani gradul 1 si 15 gradul 3, pot beneficia de pensie anticipata fara penalizare?
Discuție beat la volan?
A, B, C se afla intr-un sat la un bar, unde A si B consuma bere, fiind vazuti si de alte persoane. A este vazut circuland prin sat cu masina proprietatea sa, dupa ce consumase alcool. Dupa inchiderea barului in sat, A, B si C merg cu masina proprietatea lui A intr-o alta localitate pentru a cumpara alcool(bere). A conduce auto pana la iesirea de pe drumul comunal la drumul judetean, cand ii cere lui C sa conduca. C care nu bause pierde controlul volanului si intra cu masina intr-un parapet, fara a fi niciunul ranit. B si C pleaca de la locul accidentului, ramanand doar A, proprietarul masinii. A anunta politia si apeleaza 112. Politia il testeaza cu etilotestul rezultand 0,70 mg/l, i se recolteaza probe de sange rezultatul 1, 4 prima, 1,25 a doua. Se audiaza B si C care arata ca A a condus auto doar pe drumul comunal, C conducand masina in momentul accidentului, precum si alte persoane care l-au vazut pe A consumand bere si conducand masina prin sat. Lui A i se intomeste doar penal pentru ca a condus auto pe drumul comunal avand in sange o imbibatie alcoolica peste limita legala. este legal sa il acuze pe A fara ca politia sa-l fi "prins " la volan in sat?#-o