avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate monodora

Activitate monodora

Stiu, am sperat ca ma pot angaja mai repede, iar sarcina a aparut dupa multi ani de asteptare, exact acum cand nu ma asteptam. Nu era in calcul sa se intample acum, dar... asa a fost sa fie . Multumesc mult.
in urma intrarii in insolventa in luna decembrie 2012, a societatii la care lucram am fost concediata. Imi mai pot depune acum actele pentru somaj, am vechime neintrerupta in munca 3 ani.Acum sunt insarcinata in 4 luni si nu-mi mai gasesc loc de munca, ce pot face sa traversez perioada aceasta mai usor, adica as putea beneficia de concediu post si prenatal? Cate luni am dreptul la indemnizatie somaj ? Multumesc.
Răspuns la discuția PROMOVARE RAPIDA
Nu are rost sa va faceti sperante. Nu se fac promovari rapide, intrucat nu exista norme de aplicare pentru acest tip de promovare. Normele ar trebui sa fie emise de Presedintele ANFP.
Răspuns la discuția pensie MAI.
Multumesc mult.
Discuție pensie MAI.
Un ofiter operativ, cu peste 30 ani vechime, care anul acesta in mai implineste 55 ani, cand se poate pensiona-pensie limita varsta. Multumesc.
Se poate realiza o mutare in cadrul aceleiasi institutii publice a unui functionar public din compartimentul resurse umane pe postul de audit public intern, daca acesta ale studii juridice ?Multumesc.
Va multumesc.
Am si eu nevoie de un pic de ajutor. In situatia depistarii unei posibile fraude inregistrata intr-o institutie bugetara, isi mai are rostul cercetarea administrativa daca s-a inceput urmarirea penala in cauza respectiva ? (adica cercetarea cauzei de o comisie interna, cercetare de catre comisia de disciplina, etc) O concluzie a unei comisii interne poate folosi intr-o cauza penala ? Multumesc mult.
In momentul cand un director de institutie vrea schimbarea comisiei de disciplina, o poate face, chiar daca nu a expirat termenul de 3 ani , termen pentru care a fost constituita comisia de disciplina ? Multumesc.
Discuție Spor CFP
Un sef contabil , care ocupa postul intr-o institutie publica, poate primi sporul pentru exercitarea controlului financiar preventiv ?Imi puteti indica si mie legislatia care reglementeaza acest aspect ? Va multumesc.