avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters274841

Activitate ContSters274841

trebuie sa completati declaratiile 070 si 220. pe CIF-ul existent va fi inregistrata aceasta noua activitate pe care dvs o veti evidentia distinct in contabilitate.
PROCES-VERBAL nr. xx/xx.xx.xxxx

Încheiat astăzi, data de mai sus, ora xx.xx conform prev. art. 2 alin.(1ind1) din Legea nr. 192/2006

În baza solicitării formulate la data de xx.xx.xxxx, în temeiul art. 43 alin. (1) din Legea nr. 192/ 2006, d-lui mediator .........., autorizat prin Hotărârea nr. .....din ......... a Consiliului de Mediere, autorizaţie seria ........ eliberată la data de ..........., a fost programată astăzi şedinţa de informare privind avantajele medierii, în acord cu prevederile legale, la care s-a prezentat:

Dl/Dna ……………….……………………………, domiciliat(ă) în............................................., str. ...........…........................................, nr. ….., bl. .….., sc. ….., ap. ….., judeţul ........................................., identificat(ă) prin CI seria …...…, nr. …………...………, CNP…….....……………………….......……. /SC …………..…............................……………., cu sediul în ………............................................, str. .............…...................................., nr. ….., bl. ….., sc. ….., ap. …….., judeţul ............................................, înregistrată la O.R.C. sub nr. ……………………….., având codul de înregistrare fiscală (CIF) nr. …….……………….., reprezentată prin Dl/Dna ……………….……………………………, domiciliat(ă) în............................................., str. ...........…........................................, nr. ….., bl. .….., sc. ….., ap. ….., judeţul ........................................., în calitate de .................................................

Obiectul conflictului părţilor este reprezentat de…………………………………………………… şi
face obiectul dosarului nr……../……../……….., aflat pe rolul …………………………….

Motivul pentru care nu s-a putut realiza informarea părţilor a fost acela că partea convocată ..……………………...………
-a refuzat în scris participarea la şedinţa de informare privind avantajele medierii;
-nu a răspuns invitaţiei la şedinţa de informare privind avantajele medierii;
-nu s-a prezentat la locul, data şi ora fixate pentru şedinţa de informare privind avantajele medierii;

Acest proces-verbal a fost încheiat astăzi, xx.xx.xxxx, în 2 (două) exemplare originale, unul pentru parte şi unul pentru mediator.

Eliberarea procesului-verbal a fost realizată în mod gratuit de către mediator.

MEDIATOR
............




Semnătură parte/act de identitate

.........................../CI xx/xxxxxx

Potrivit art. 2 alin. 1 ind. 1 din L192/2006 Dovada participarii la sedinta de informare privind avantajele medierii se face printr-un certificat de informare eliberat de mediatorul care a realizat informarea. Daca una dintre parti refuza in scris participarea la sedinta de informare, nu raspunde invitatiei prevazute la art. 43 alin. (1) ori nu se prezinta la data fixata pentru sedinta de informare, se intocmeste un proces-verbal, care se depune la dosarul instantei.
Pe site-ul Consiliului de Mediere veti gasi drafturile necesare intocmirii documentelor specifice procedurii medierii.
cred ca mergeti putin cam departe cu interpretarile in ceea ce ma priveste, dar va doresc o zi buna!
nu neg lacunele legislative si nici nu contest faptul ca sustinerile dvs corespund realitatii.
tin sa precizez ca vorbesc in nume propriu, iar postarile mele se relationeaza strict cu modul in care inteleg sa-mi organizez propria activitate si nimic mai mult.
foarte interesant punctul dvs de vedere.
in ceea ce ma priveste, referitor la sedinta de informare privind avantajele medierii, respect dispozitiile pe care le-am enuntat mai sus, cu scopul popularizarii acestei modalitati de solutionare a conflictelor. si cam atat.
va doresc toate cele bune.
Răspuns la discuția Medierea - activitate comerciala?
pt a nu lasa loc de interpretari (tendentioase) precizez faptul ca imi desfasor activitatea in conditii de deplina legalitate (si imi asum de deplin afirmatiile) si nu imi propun sa ma implic in discutii interminabile sau care tind sa degenereze.
am apreciat util a sublinia faptul ca sedinta de informare privind avantajele medierii este gratuita, iar eliberarea certificatului de informare, respectiv a procesului-verbal se face, de asemenea, gratuit, de catre mediatorul autorizat care a efectuat informarea.

p.s. nu ar avea de ce sa ma deranjeze postarile din forum, indiferent de subiect.
Răspuns la discuția Medierea - activitate comerciala?
din moment ce sedinta de informare privind avantajele medierii este gratuita, iar eliberarea certificatului de informare (sau, dupa caz, a procesului-verbal) nu este conditionata de plata catre mediator a vreunui onorariu, despre ce discutam?!
achiesez la punctul de vedere foarte pertinent al d-nei mediator comeaga
6910