avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate mihaaaa7

Activitate mihaaaa7

O societate platitoare de impozit pe profit va plati impozit asupra cheltuielilor cu diurna, doar ca ele nu intra in sfera veniturilor personale ale angajatului, in limita a 2.5 ori nivelul pt institutiile publice, de aceea sunt exceptate de la art. 55.. Cel putin asa inteleg eu... Angajatul nu are aceste sume ca venituri impozabile, in limitele date, dar societatea plateste impozit pe profit pentru ele.
Buna ziua!

Societatea X, persoana juridica romana, are de incasat contravaloarea unor marfuri vandute catre societatea Y, o persoana juridica nerezidenta. Y are de incasat sume din operatiuni comerciale de la societatea Z, persoana juridica romana. Se doreste simplificarea fluxul monetar astfel incat in loc sa se achite o suma de bani de societatea Z care sa achite la Y, Y sa achite la X, transferul sa se realizeze direct de la Z la X.
Aceasta operatiune cred ca se incadreaza undeva la compensare sau la cesiune de creante la valoar nominala.
Din cate am vazut, regulamentul 31/2011 al BNR nu trateaza astfel de operatiuni, de aceea m-ar ajuta sa stiu ce raportari trebuie facute si ce restrictii ar fi. Ce as vrea eu sa mentionez este faptul ca daca legislatia, si in mod deosebit normele BNR, nu trateaza astfel de situatii, nu cred ca e cazul sa spunem ca ele nu sunt permise.
Multumesc. De asta mi-era teama...

Voi suna probabil pentru informatii certe. Sincer, sunasem ieri de vreo 4 ori pentru probleme cu activarea contului si persoana ce mi-a raspuns, desi amabila, parea depasita ca volum de lucru si telefoane de raspuns.
Buna!

Am incercat sa gasesc o discutie sau un forum suficient de explicite incat sa deduc raspunsul la intrebarea mea, insa nu am gasit, asa ca deschid un subiect nou, pe o tema veche:
o societate obtine utilizator si parola pentru serviciul de compensare prin gama.imi.ro, inregistreaza facturile, se confirma de colaborator. De aici incolo, as aprecia daca ar fi cineva cu experienta in utilizarea acestui sistem care sa-mi poata raspunde la 2 intrebari simple:
1. Compensarile le solicit eu sau se efectueaza automat prin serviciul de compensare?
2. Inteleg ca trebuie sa merg cu formulare, stampila, procura, decizie de numerotare etc in vederea obtinerii formularului fizic privind compensarea. Unde merg pentru acest lucru? Adica nu prea e ok daca trebuie sa vin din Arad pana la Bucuresti pentru asta. Sa zicem ca la Timisoara e ok, dar exista birouri teritoriale in provincie unde se poate rezolva acest pas? Chiar am cautat pe site-uri insa nu am gasit raspuns concret la aceasta intrebare, iar harta de pe gama.imi.ro, arata doar o locatie pe Bd. Timisoara. Inteleg Bucuresti.

Multumesc anticipat.