avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 394 soluții astăzi
Forum Activitate mariustec

Activitate mariustec

Răspuns la discuția Poprire pe cont bancar
gerberga a scris:

Intervenirea prescriptiei se constata numai de catre o instanta de judecata pe calea contestatiei la executare, contestatie pe care trebuie sa o introduceti in 15 zile de la momentul la care ati luat cunostinta de poprirea infiintata.


Buna seara..la ce instanta se poate depune contestatia la executare?executorul judecatoresc este din jud Braila iar eu am domiciliul in jud Galati..va multumesc
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Foarte probabil amicul va fi arestat preventiv pentru talharie si apoi condamnat.
Probabilitatea este foarte mare sa fie cu executare...

Daca amicul meu a primit o sentinta de 2 ani cu executare si este in arest preventiv din luna august cand ar putea fi liberat conditionat?va multumesc..
Răspuns la discuția Poprire pe cont bancar
Inca nu am primit salariul..pe data de 15.01 se vireaza salariul in cont..suma este de 3200 de ron..deci ar urma sa incasesez aprox 530 de ron daca am salariul net de 770 de ron..
Buna ziua..am fost astazi pe la banca si am avut "surpriza" sa aflu ca am o poprire de 3200 de lei pusa de un executor judecatoresc..mentionez ca am avut un credit in anul 2007 sau 2008 pe care nu l-am terminat de achitat deoarece ma tot "trezeam" cu "comisioane" din partea bancii.in 2008-2009 acestia au vandut datoria mea catre o firma de recuperari care o perioada m-au tot sunat,mi-au trimis instiintari prin posta si dupa care au incetat cu acestea..as dori sa stiu ce este de facut avand in vedere ca imi incasez salariul de 770ron lunar in contul respectiv..nu a intervenit prescriptia daca nu le-am facut nici o plata care firma de recuperari?va multumesc anticipat
Am citit art respectiv..va multumesc ptr raspuns..am sa fac contestatie..
Buna seara..astazi am trecut peste calea ferata care era prevazuta cu semafor(culoare alba) dar fara bariere si am fost oprit de un domn politist de la "rutiera" pe motiv ca nu am oprit la calea ferata prevazuta cu indicator "oprire"..intrebarea mea este urmatoarea:este obligatorie oprirea la nivel cu cale ferata fara bariere dar cu semafor pe culoarea alba?am sanse sa castig in instanta daca as avea dreptate?va multumesc anticipat..
Buna ziua..ma poate ajuta cineva cineva sa formulez o contestatie impotriva unui pv de contraventie deoarece am fost oprit in trafic de un echipaj de la rutiera pe motiv ca as fi avut viteza peste limita legala dar nu mi-au facut poza din fata in momentul cand au aprins girofarele ci dupa ce au intors in spatele meu..doresc sa mentionez ca ma deplasam in coloana si eram a2a masina si cred ca cel din fata avea viteza peste limita legala dar eu am fost "norocosul'.multumesc anticipat
Buna seara la toata lumea!un amic de al meu se afla in urmatoarea situatie:intr-o seara el cu un prieten au chemat un taxi iar dupa 5km prietenul amicului meu a scos un pistol cu bile si l-a amenintat pe taximetrist sa coboare dupa care au plecat cu masina acestuia,cu incasarile din ziua respectiva(400ron) si cu telefonul acestuia..as mai dori sa mentionez ca amicul acesta al meu nu a fost de acord cu ideea prietenului lui dar l-a urmat in toate acestea.intrebarea mea ar fi urmatoarea:in ce situatie s-ar afla amicul meu dupa aceasta "distractie"?nu are antecedente si avea si un serviciu stabil in momentul comiterii infractiunii..
Răspuns la discuția Fisa securitate aeroportuara
Si eu credeam acelasi lucru dar cei care se ocupa de securitate in incinta aeroportului henry coanda mi-au cerut aceasta fisa de securitate..
Buna ziua..ma poate ajuta cineva cu un model de fișa de securitate aeroportuara? Am semnat un contract cu aeroportul Otopeni ptr accesul in interiorul aeroportului cu microbuzele firmei de transfer de la si catre aeroport si mi-au cerut aceasta fișa de securitate pe care nu stiu practic de unde sa o iau..va mulțumesc anticipat