avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 398 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters277082

Activitate ContSters277082

Buna ziua,
As dori sa stiu ce perioada de garantie trebuie sa ofere vanzatorul pt un ochelar de vedere? Ramele de ochelar trebuie sa aiba garantie de 2 ani? Va rog daca imi puteti recomanda vreo pagina de informare.... Multumesc
Buna ziua,

As dori sa stiu daca un client care-si face consultatie si ochelari, si caruia i se explica distantele la care poate privii cu respectivii ochelari, el fiind de acord in prealabil, la ridicarea ochelarului nu este multumit pt ca nu acopera o alta distanta decat cea pt care este facut ochelarul, poate cere banii inapoi? Daca puteti dezbate un pic subiectul...

Multumesc,
Buna ziua,
Imi puteti spune de ce autorizatii sunt susceptibile Caen 8690(consultatii optometrice) si 4774(comert cu amanuntul produse specifice in magazine specializate). Am infiintat un SRL, optica medicala. Multumesc
Buna ziua
As dori sa stiu ce cod caen trebuie pus pentru optica medicala care are ca activitate principala determinarea de dioptrii si secundara comert cu amanuntul?
La registrul comertului mi-au spus ca ei inregistreaza firma doar pentru comert cu amanuntul.
Unde trebuie sa merg si ce acte imi trebuie pentru a inregistra firma (va fi PFA) cu activitatea principala prestare servicii activitati conexe medicale?
Discuție PFA CAEN-uri
Buna ziua, ma puteti informa in legatura cu cate coduri CAEN poate avea un PFA? Eu vreau sa-mi deschid optica si nu stiu daca pfa-ul poate avea servicii de consultatii, comercializare produse specifice optice(rame si accesorii).
Multumesc
Discuție P.F.A vs I.I.
Buna ziua, ma puteti ajuta in diferentierea P.F.A si I.I....... pot avea angajati amandoua, contabilitatea o poate tine si titularul? Ce impozite sunt obligatorii, se poate deduce TVA-ul? Multimesc si o zi buna,
Discuție Neplata salariu
Buna ziua, as dori sa fac o plangere la ITM, pentru neplata bonuri de masa luna trecuta si neplata salariu pe 13 zile lucrate luna in curs. Intrebarea mea este cat timp trebuie sa treaca ca sa ma pot adresa organelor competente, promisiuni de plata sunt pana azi.
Buna ziua, as dori sa stiu daca pot cotiza din mana la somaj, in prezent am un contract civil de munca cu 16% plati pt asigurare medicala si vechime. Daca da, imi poate ghida cineva pasii pt acesta situatie? Contractul civil se ia in considerare pt concediu de crestere copil? Multumesc
Buna ziua, in contractul meu este specificat cuantumul de 16%- impozitul la bugetul de stat, 10.5% contributia la asigurarile sociale si 5,5%contributie individuala la bugetul asigurarilor sociale.Imi puteti spune daca prin semnarea declaratiei pe proprie raspundere ca nu am alte venituri mi se asigura plata pt vechime in munca....sunt asigurata cu acest tip de contract, pot lua somaj, se pune ca si vechime?
Multumesc
Buna ziua, imi puteti spune va rog cu ce se diferentiaza un contract de munca normal fata de unul civil? Multumesc