avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Marcela33

Activitate Marcela33

Unul din furnizorii mei a dat faliment, nu mi s-a solicitat plata datoriei. Daca inchid acest furnizor imi rezulta venituri si alte activitati de exploatare.
Intrebarea mea este daca platesc 3% pe aceasta suma.

Cu stima,
Buna ziua,

Am lucrat intr-o societate comerciala care a falimentat, inainte de faliment nu a platit doi ani contributiile la bugetul asigurarilor sociale. asi dori sa aflu daca in aceasta situatie eu beneficiez de vechime in munca pentru aceasta perioada sau nu. Mentionez ca mie mi s-a retinut din salar CAS asigurat, dar nu a fost virat.

Va multumesc anticipat.
Ei bine, trebuie sa raspund, nu ma gandesc la divort. Dar nimeni nu iti poate garanta viitorul, si trebuie sa recunoasteti asta.
In plus, ca sa fiti pe deplin lamurit, eu sunt mama care i-a asigurat un acoperis fetei ei si se intraba: " daca lucrurile nu merg bine in viitor, macar cum pot apara bunurile ficei mele, pentru ca sufletul nu am cum".

Poate acum ma intelegeti :)
Am un prieten, care nu are nici o proprietate pe numele lui si urmeaza sa ne casatorim. Va rog sa imi spuneti daca cele doua apartamente si doua masini ar intra in partaj daca divortam.
A doua intrebare este daca contiunuam sa stam impreuna fara sa ne casatorim in cazul despartiri el poate avea pretentii la bunurile mele.
Cu stim
Răspuns la discuția Este posibila executarea ?
Multumesc pentru raspuns.

Cu stima,
Răspuns la discuția Este posibila executarea ?
A dat declaratie la executor ca nu are bunuri immobile sau mobile si ca se angajeaza sa achite datoria deoarece urmeaza sa se angajeze.
Nu e sufficient?
Locuiesc impreuna cu un prieten si cand si-a schimbat buletinul l-am luat in spatiu, dar ieri am gasit in usa un proces verbal de la un executor judecatoresc.
Este pentru el in urma unui credit neplatit, dar scrie ca se vor executa bunurile din imobil.
Avand in vedere faptul ca aceste bunuri nu sunt ale lui, ci ale mele le poate executa cineva ?
Ce trebuie sa fac?
Sunt in aceeasi situatie, am depus 2 declaratii trimestriale 300 cu zero) si reincepem activitatea pe societate, dar au trecut mai mult de 180 de zile.
Chiar nu exista posibilitatea reinscrierii ???
Sincer mi se pare absurd.
In cele 180 de zile nu stiam ca in iunie 2013 vom relua activitatea.

#-o
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca o Cooperativa mestesugareasca poate cunpara parti sociale intr-un SRL (cu activitate de productie).

Cu stima,
Buna ziua,

Societatea noastra care are ca si activitate productia a cumparat, din motive obiective, de la o societate de recuperari o creanta.
Creanta este de 200.000 lei si noi am cumparat-o cu 100.000 lei.
Va rog sa imi spuneti cum inregistrez aceasta operatiune. Am cautat si eu dar am gasit variante diverse si nu stiu care este cea corecta.

Cu stima,