avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Activitate katap

Activitate katap

Buna ziua! E legal ca o comisie de disciplina sa nu se intruneasca pe motiv ca exista un proces penal pe rol ; mai precis in aprilie 2019 un functionar public dupa un schimb de replici a sarit la bataie la mine, iar eu am ripostat , doborandu l, in iulie 2020 am sesizat comisia institutiei si pana astazi nu am fost convocat , motivandu mi verbal jurista ca exista un proc penal de ultraj , proc. Intentat de fctionar impotriva mea. Multumesc! Ce i de facut!?
Răspuns la discuția Comisie disciplina
Multumesc , am inteles in principiu cum stau lucrurile , deci totul este in functie de cum apreciaza directorul ,adica foarte subiectiv, gandindu ma totusi ca bataia la locul de munca nu e chiar un lucru putin grav, deci daca domn dr considera ca nu i grav , nu i grav , eu ma gandesc apoi sa contest in instanta sanctiunea care intuiesc ca o sa fie minima avand in vedere ca sunt colegi functionari publici , ce sansa am sa obtin o sanctiune mai drastica ,eu vrand destituirea daca avem un ghid de genul dupa fapta si rasplatasi nu sa lasam pur si simplu la latitudinea clementa a unui director. Multumesc inca o data pt timp ul acordat
Răspuns la discuția Comisie disciplina
Multumesc de raspuns, dar au trecut 5 luni de la adresa mea si nu am fost macar audiat ceea ce mi se pare anormal ,iar legat de sanctiunea ce ar urma sa se aplice functionarului public , multi zic ca o sa fie mustrare scrisa, eu considerand ca bataia intr o institutie e grava si ar trebui pedepsita cu destituirea , cine cantareste si in functie de ce ghid al sanctiunilor se ia masura!?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
E simplu ,faci plangere penala pt distrugere lasi politia sa si faca treaba( faptul ca ei o dau cotita e ca nu vreau sa si faca de treaba ca au multe dosare) iar daca nu o sa fii multumit de incadrare si rezultatul anchetei o sa ataci in instanta hotararea si o s o ancheteze din nou mai bine
In aprilie 2019 am avut o altercatie verbala cu un functionar public al Directiei san vet Vaslui intr un birou al institutiei , in calitate de agent economic eu jignindu l iar acesta a raspuns la jignirea mea cu pumnii lovindu ma in cap, iar eu am ripostat tot cu pumnii si l am pus la pamant , moment in care a intervenit singurul martor ocular prezent in birou ,coleg cu acesta si cu care aveam treburi de rezolvat nicidecum cu el, el intervenind in discutie neprincipial , martorul ne a despartit si am plecat nerezovandu mi sarcinile .Ulterior mi am scos certificat medico legal ( 2 zile ingrijiri ,) si am facut plangere penala pt lovire la politie, plangere pt care n am fost nici pana astazi chemat pt audiere dar in schimb am fost chemat pt ultraj( plangerea lui ,avand certificat medico legal de 5 zile ) in vara la procuratura.Mentionez ca martorul ii este coleg si tind sa cred ca o sa declare ca eu am sarit la bataie cu toate ca a vazut clar ca el a venit spre mine si m a lovit primul. La o distanta de 3 luni de incident am sesizat in scris Comisia de disciplina a institutiei privind cazul grav petrecut iar pana astazi nu am fost chemat la audiere si nu s a luat nicio masura , considerand ca l protejeaza.Ce pot sa fac eu ca institutia sa demareze aceasta ancheta disciplinara si sa se faca dreptate iar in caz de sanctiunea ce o sa i fie aplicata , sanctiune ce e grava si nu poate fi decat destituirea sa o pot contesta intuind ca o sa i dea o mustrare scrisa sau cel mult o diminuare salariala pt ca nici in hg 1344 /2007 nici i n statutul fun ctionarului public nu am gasit incadrarea expresa a violentei fizice privind gravitatea si sanctiunea corespunzatoare intuind de pe acum indulgenta comisiei de disciplina care nici dupa aproape 5 luni si 8 de la savarsire nu a demarat procedura disciplinara. Va multumesc!
Buna ziua !
Ma poate lamuri cineva, legat de procentul garantiei de buna executie contractuala avand in vedere ca art 39 pct 4 din legea 68 din 2016 privind achizitiile publice spune''(4) Autoritatea contractantă stabilește valoarea garanției de bună execuție prin raportare la complexitatea contractului de achiziție publică/contractului subsecvent care urmează a fi executat, care însă nu trebuie să depășească 10% din prețul contractului, fără TVA.
Ce sa inteleg ?ca aceasta garantie poate varia intre 1 si 10 %??!
Multumesc.
Discuție Control fiscal
Sunt titulara unui cabinet de medicina de familie si in urma controlului fiscal mi -au dat jos toata cheltuiala reprezentata de angajarea soferului din anii 2010-2015 pe motiv ca soferul este sotul meu ,iar el este administrator la o societate comerciala care are doi angajati( tin sa mentionez ca el nu are carte de munca la acest S.C) si nu vad cum ar putea ca sotul meu sa si desfasoare si activitatea de sofer ,avand aceasta societate .Inspectorii au motivat ca nu se justifica angajarea unui sofer la CMI pe urmatoarele motive; -programul cabinetului este de 7 ore , iar angajatul e angajat cu norma de 8 ore ,cu toate ca soferul e folosit inaintea inceperii programului meu pentru deplasarea la locul de munca si la finalul programului pentru deplasarea la domiciliu si pentru o sumedenie de treburi administrative, iar al doilea motiv a fost ca sotul meu este medic veterinar de libera practica in acea comuna si nu ar cum sa indeplineasca si aceasta functie de sofer cu toate ca acest aspect l-am combatut prin faptul ca sotul meu este medic veterinar administrator care are angajat asistent veterinar ce realizeaza activitatea medical veterinara contractata si care nu incumba realizarea ei de catre un medic veterinar.Acestea fiind datele ,sunt sanse ca in justitie sa castig aceasta speta.
Va multumesc .
Discuție Abuz sau Nu!
Sunt titulara unui cabinet de medicina de familie si in urma controlului fiscal mi -au dat jos toata cheltuiala reprezentata de angajarea soferului din anii 2010-2015 pe motiv ca soferul este sotul meu ,iar el este administrator la o societate comerciala care are doi angajati( tin sa mentionez ca el nu are carte de munca la acest S.C) si nu vad cum ar putea ca sotul meu sa si desfasoare si activitatea de sofer ,avand aceasta societate .Inspectorii au motivat ca nu se justifica angajarea unui sofer la CMI pe urmatoarele motive; -programul cabinetului este de 7 ore , iar angajatul e angajat cu norma de 8 ore ,cu toate ca soferul e folosit inaintea inceperii programului meu pentru deplasarea la locul de munca si la finalul programului pentru deplasarea la domiciliu si pentru o sumedenie de treburi administrative, iar al doilea motiv a fost ca sotul meu este medic veterinar de libera practica in acea comuna si nu ar cum sa indeplineasca si aceasta functie de sofer cu toate ca acest aspect l-am combatut prin faptul ca sotul meu este medic veterinar administrator care are angajat asistent veterinar ce realizeaza activitatea medical veterinara contractata si care nu incumba realizarea ei de catre un medic veterinar.Acestea fiind datele ,sunt sanse ca in justitie sa castig aceasta speta.
Va multumesc .
Sunt titulara unui cabinet de medicina de familie si in urma controlului fiscal mi -au dat jos toata cheltuiala reprezentata de angajarea soferului din anii 2010-2015 pe motiv ca soferul este sotul meu ,iar el este administrator la o societate comerciala care are doi angajati( tin sa mentionez ca el nu are carte de munca la acest SC) si nu vad cum ar putea ca sotul meu sa si desfasoare si activitatea de sofer ,avand aceasta societate .Mentionez ca am facut contestatie administativa cu cererea de a fi audiata conf art 276 din noul cod fiscal iar cei de la fisc mi-au spus ca in t ermen de 5 zile de la primirea invitatiei ma asteapta sa vin cu toate fisele de parcurs pe anii 2010-2015 .Sa inteleg ca cererea fiscului este normala sau face exces de zel , avand in vedere ca eu nu i-am facut aceste fise ???!!
Va multumesc .
Răspuns la discuția Abuz de incredere!!?
Multumesc, si daca probele sunt nerelevante , judecatorul nu va merge pe dovezile provenite din "flerul" politistului.