avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Activitate Adrinuta

Activitate Adrinuta

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un model de cerere de urgentare a redactarii hotararii judecatoresti in cazul divortului, avand in vedere ca au trecut cele 30 de zile de la pronuntare. Imi este necesar in cel mai scurt timp exemplarul hotararii de divort pronuntate datorita faptului ca fostul sot refuza sa paraseasca domiciliul (locuieste inca in aceeasi casa cu mine, desi aceasta nu-i apartine, fiind mostenire de la parintii mei), precum si refuzul de catre acesta al pensiei alimentare de intretinere a copiilor, fiind nevoita sa ma descurc singura numai din venitul meu.
Răspuns la discuția Hotarare judecatoreasca divort
Mutumesc!
Credeti ca este posibila o hotarare definitiva si irevocabila, datorita faptului ca divortul a fost incheiat prin acordul partilor realizat prin mediere?
Buna ziua,

In data de 06.09.2016 s-a afisat online, pe site-ul oficial al judecatoriei, hotararea judecatoreasca in ceea ce priveste divortul incheiat prin acordul ambilor soti in urma unui Acord de mediere, pe care instanta l-a consfintit. As dori sa stiu in cat timp voi primi hotararea judecatoreasca si prin ce modalitate.
Deci maximul legal pentru doi copii este 1/3 din salariul net? Imi puteti spune care este baza legala ?
Buna ziua,

Sunt in procedura de divort prin mediere si asi dori sa stiu cum se stabileste pensia alimentara pentru doi copii.(cuantumul intretinerii a doi copii). Multumesc!
Răspuns la discuția Violenta in familie
Mentionez ca la actele lui de violenta nu exista martori. Locuim in casa impreuna cu copiii, iar actele lui de violenta nu au avut loc in prezenta copiilor. Am obtinut, in schimb, numai doua certificate de la medicina legala. Aceste certificate pot fi suficiente, ca dovezi, pentru obtinerea ordinului de protectie, in cazul divortului sau al unei eventuale plangeri penale? As avea castig de cauza avand in vedere lipsa martorilor?Multumesc!
Buna ziua,

Am 43 de ani si doi baieti in varsta de 10 si 13 ani. Sunt casatorita de 18 ani, iar in ultimii 5 ani relatia cu sotul meu a devenit una abuziva, de nesuportat. Este un om rau, violent, agresiv si nervos. Sunt o victima a violentei domestice. Sotul meu ma loveste, ma murdareste cu urina si scuipat, foloseste copiii pe post de pioni: ma acuza ca sunt un parinte rau, ma ameninta ca-mi va lua copilul cel mare, foloseste copiii pe post de mesageri; isi neaga atitudinea comportamentala violenta si ma invinovateste pe mine pentru aparitia ei; recurge la insulte, jigniri si la un limbaj grosier, ma critica si incearca sa-mi diminueze increderea in mine; utilizeaza o anumita mimica, privire, gesturi precise pentru a ma intimida; ia majoritatea deciziilor, imi defineste rolul si-mi traseaza sarcinile pe care le am de indeplinit in relatie, imi controloeaza viata sociala, ma trateaza ca pe un oarecare obiect pe care il detine.Vreau sa scap de acest om, daca mai poate fi numit om. Avand in vedere legislatia actuala, cum as putea actiona? Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Multumesc!
Răspuns la discuția Divort cu copii minori
Buna ziua,

De cresterea si educarea copiilor ne-am ocupat amandoi in aceeasi masura...doar ca sotul meu s-a impus mult prea dur in fata copiilor... in ceea ce priveste venitul sotului meu niciodata nu l-am stiut....dar nu cred ca difera prea mult de al meu
Nu cred ca voi ajunge la o intelegere cu sotul meu....mi-a spus ca va face tot posibilul sa-l ia pe baiatul cel mare de langa mine......
Răspuns la discuția Divort cu copii minori
Multumesc pentru ajutor!
Buna ziua,

Am 41 de ani si doi baieti in varsta de 8 ani si 11 ani, fiind casatorita de 15 ani. Am luat decizia de a divorta datorita faptului ca relatiile dintre mine si sotul meu sunt puternic vatamate, nu mai exista afectiune reciproca, dragoste, intelegere, comunicare, armonie ...doar certuri, jigniri, reprosuri. Atmosfera in casa a devenit tensionata atat pentru mine, cat si pentru copii mei, iar eu sufar foarte mult. Sotul meu reactioneaza agresiv fata de mine, atat verbal, cat si fizic. Din acest punct de vedere mentionez ca am un certificat medico-legal care atesta violenta fizica a sotului meu. Nu neg faptul ca este un tata bun pentru copii, doar ca este mult prea dur, sever cu ei, aproape ca face armata cu copii. In urma cu doi ani de zile am descoperit ca are o relatie extraconjugala, iar de atunci relatia noastra s-a degradat tot mai mult, copii fiind martori, mai mult sau mai putin la certurile si jignirile dintre noi. Comportamentul lui lasa de dorit...nu mai rezist...m-am saturat de accesele lui de furie si de nebunie. L-am anuntat despre decizia mea de a divorta si mi-a zis ca este de acord sa divortam, dar ca o sa lupte "pana-n panzele albe" sa mi-l ia pe baiatul cel mare. Eu nu voi permite acest lucru....fratii nu trebuie despartiti.... copii trebuie sa ramana langa mama lor. As dori sa stiu daca instanta va decide ca fratii sa fie separati. Este posibil ca sotul sa-mi ia baiatul cel mare de langa mine in urma divortului?. In prezent locuim intr-un apartament pe care l-am mostenit de la parintii mei, iar sotul meu nu are proprietati.
Va rog frumos sa ma ajutati....la cine raman copiii dupa divort? este posibil ca instanta, in acest caz, sa desparta fratii??