avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate alex1980

Activitate alex1980

Buna ziua. Speta este urmatoarea. Am semnat un contract pentru constructia unei case cu un constructor. Desi m-am ferit sa nu patesc acelasi lucru se dovedeste a fi neserios. Nu si-a respectat termenul in conditiile in care a cerut in avans banii pentru etape nerealizate inca. De asemenea sub pretextul unei ordonante de urgenta mi-a solicitat sume suplimentare fata de pretul negociat initial. Desi am platit tot ce mi-a fost facturat nu a terminat tot ce sa platit. Foloseste tot felul de scuze. Inca nu stiu care este paguba pentru ca devizele trimise sunt haotice nu intelegi nimic. Facute special sa nu intelegi nimic. In plus nu am semnat nici nu act aditional care sa prelungeasca termenul initial. Am tot sperat ca va termina lucrarea avand in vedere ca in instanta dureaza foarte mult. Ce pot sa fac? Si daca exista in comunitate avocati specializati pentru aceste spete?
Buna ziua. As avea o întrebare. Cum se procedează în cazul contractelor în derulare in construcții? Acum construiesc o casa și am făcut un contract anul trecut. Acum mi se spune că trebuie renegociat datorita unor ordonanțe de urgență în care constructorul poate ajusta preturile din cauza scumpirii materialelor, transport etc. Precizez că în contractul semnat se specifica clar că prețul va rămâne fix indiferent de evoluția pieței.

Eu ca beneficiar sunt obligat să semnez acest act adițional sau nu?
Buna ziua

Am o nelamurire legat de drumul de servitute al casei pe care tocmai m-am apucat sa o construiesc. In fapt la semnarea contractelor de vanzare cumparare toti proprietarii au cedat catre primarie parte din terenul de servitute. Acum aflu ca printr-o hotarare a consiliului local acest teren a devenit citez "Se aproba dobândirea de catre comuna...., in domeniul privat, a imobilului situat in comuna..., tarla11, parcela 31/6-7 etc..."

Ce inseamna " in domeniul privat"? Pentru mine in momentul in care ai cedat la primarie drumul de servitute acesta devine drum public.

Problema mea este ca vreau sa extind conducta de gaze pana la mine si nefiind drum public mi se cere o declaratie notariala prin care sa-mi asum eventualele litigii cu ceilalti proprietari pe unde va trece conducta de gaze.


Răspuns la discuția Cota parte teava gaze
Asta o stiu. Dar mai stiu si ca la un anumit timp primaria poate sa iti ia teava de gaze avand in vedere ca drumul este cedat primariei. Este vreo lege sau articol care specifica treaba asta? De unde stiu eu ca dupa 2-3 ani primaria nu vine si imi spune ca trebuie sa predau teava de gaze fara sa fiu despagubit si apoi vin ceilalti si se conecteaza fara sa despagubeasca. Sau am mai auzit cum altii s-au dus la furnizorul de gaze sa-i lase sa se branseze apoi proprietarul de drept al tevii de gaze a trebuit sa rezolve problema in instanta.

Trebuie sa fie o norma sau articol ceva care spune ce se intampla când cineva isi aduce singur gazele. Asta cu despăgubitul am auzito doar din vorbe.
Buna ziua

De curând am facut o cerere pentru extinderea conductei de gaze pana la poarta mea. Mi sa calculat ca am de extins 93 m. Din care 82 pana in fata portii mele (vizavi) si vreo 11 mm latimea strazii. Acum astept propunerea comerciala sa vad cat ma costa. Acum sa zicem ca eu platesc tot de unde stiu eu ca imi mai recuperez banii pe teava. Precizez ca drumul a fost cedat primariei la cumpararea terenului de catre toti proprietarii. Exista vreo lege care spune ca dupa ce am tras eu de unul singur teava de gaze la "n" ani teava devine proprietatea primariei sau a furnizorului de gaze iar ceilalti proprietari se pot conecta fara sa-mi mai plateasca cota parte?
Buna ziua.

Pe data de 10.06.2014 am vandut garsoniera pe care o detineam insa cu acordul noului proprietar am stabilit ca mai pot sta pana la 01.09.2014. Imediat cum am semnat contractul de vanzare-cumparare am dus administratorului o copie a noului contract in care eu practic nu mai sunt proprietar dar in care scrie ca mai pot sta pana la data de 01.09.2014. Am rugat administratorul ca de la data de 01.07.2014 sa schimbe numele noului proprietar in lista de intretinere intrucat eu nu mai am drepturi asupra acestei garsoniere. La afisarea intretinerii in data de 05.07.2017 pentru luna iunie am constatat ca numele meu inca mai era pe lista administratorul spunandu-mi ca atata timp cat in contract scrie ca mai stau pana la 01.09.2014 nu are cum sa puna numele noului proprietar. Vezi doamne daca nu mai platesc intretinere...de ce sa apara noul proprietar cu restante. Eu stiu ca doar la chitanta se pune numele celui care plateste..mai putin la fondul de rulment.

Va rog sa-mi spuneti daca avea dreptul sa-mi mai puna numele pe lista de intretinere afisata la data de 05.07.2014 pentru luna iunie atata timp cat eu de la data de 10.06.2014 nu mai eram proprietar.

Va multumesc
Buna ziua.

Doresc sa expun o problema a unui prieten care a incheiat un contract prestari servicii foto-video pentru nunta lui care a avut loc in iulie 2012. Contractul contine un pachet foto-video. El a platit o parte din bani pentru poze care i-au fost si livrate. Problema a fost cu partea video care nu i-a mai fost livrata...posibil sa o fi sters cel care trebuie sa o livreze. Pentru partea video el nu a mai platit nimic insa conform contractului cel care sa ocupat de partea video era obligat sa-i furnizeze si acest serviciu prin predarea la final a filmarii video a nuntii.

Acum el vrea sa se judece cu acest individ pentru a denunta acest contract pentru ca nu si-a respectat obligatiile contractuale. Va cere probabil daune morale...nu stiu...nu ma pricep in asemenea cazuri.

Ce se poate face mai exact? Are sanse sa castige?
Răspuns la discuția Velux Mansarde
In Romania fara o factura la mana sau fara o garantie de la un executant particular cam greu sa mai obtii ceva de la el. Repet lucrarea nu are garantie pentru ca proprietarul nu sa gandit sa ceara asa ceva. Cum de executant nu mai are de unde sa il ia proprietarul sa indreptat asupra Asociatiei de Locatari pentru ai rezolva problema. Precizez ca el nici nu a avut acordul Comitetului executiv pentru lucrarea respectiva...practic nu a anuntat pe nimeni decat pe dezvoltator.

Din punctul meu de vedere atata timp cat Veluxul nu apare in acte, nu a avut aprobarea Comitetului Executiv atunci cand a fost realizata lucrarea, nu apare in precontracte, contracte etc...nu mai este problema Asociatiei de Locatari. Veluxul nu mai reprezinta parte comuna.

In schimb daca se descopera ca si tabla de pe acoperis face parte din problema lui (scurgerea apei in casa) atunci da putem vorbi de parte comuna pe care trebuie sa o rezolve Asociatia de Locatari.
Răspuns la discuția Velux Mansarde
Executia inlocuirii tablei a fost facuta pe cale amiabila. Dezvoltatorul a inteles ca este vina lui si ca tabla trebuie inlocuita. Problemele au ramas cu aceste Veluxuri care provoaca aceste scurgeri in casa atunci cand ploua. Mai mult sustine ca in factura de realizare a acoperisului aceste Veluxuri nu exista. Deci proprietarii si-au realizat singuri aceasta lucrare. Aceste spatii de la mansarda apartin exclusiv proprietarilor de la etajul 3 iar noi restul nu avem acces acolo pentru ca este proprietate privata ( e un fel de garsoniera extinsa...toti proprietarii de la etajul 3 adica ultimul etaj...au in plus si acest spatiu de la mansarda).
Discuție Velux Mansarde

Buna ziua.

Locuiesc intr-un bloc nou construit in 2009 P+3M. Vin cu o problema a proprietarilor de la ultimul etaj care contine si partea de mansarda. Dupa ce au receptionat apartamentele de la dezvoltator in 2010 au observat ca au probleme cu acoperisul...le ploua in casa. Dezvoltatorul a inlocuit toata tabla insa tot au mai avut anumite probleme de la aceste Veluxuri care din ce stiu nu apar in precontracte...deci in acte ele nu exista. Acum unii proprietari si-au rezolvat problema pe cont propriu altii nu. Astfel ca unul din proprietari ne-a dat in judecata cerand asociatiei de proprietari sa rezolve problema.

Intrebarea este:

Se poate considera acest Velux ca parte comuna in conditiile in care nu am acces in apartamentul lui si nici nu exista in acte?