avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate cotletcristian

Activitate cotletcristian

Buna ziua,

Prestez servicii IT si am un client din EU care nu e platitor de TVA si mi-a spus ca el nu are cum sa se inscrie in VIES pentru ca nu e platitor de TVA.

Cum as putea sa ii facturez acestui client? (Eu sunt neplatitor de TVA dar m-am inscris in ROI)

Clientul mi-a spus ca mai lucreaza cu romani iar ceilalti ii factureaza si nu e nicio problema.

Multumesc!
De asemenea, trebuie neaparat ca de la toti clientii sa primesc date de identificare fiscala? Un "CUI" spre exemplu? Sau e de ajuns nume si adresa? (pentru NON-UE spre exemplu)
Salut!

Mi-am deschis de curand un PFA si voi presta servicii IT pentru clienti din UE si NON-UE; foarte putin pentru RO.

Insa ma intereseaza sa stiu exact ce date trebuiesc trecute in facturi pentru fiecare categorie(UE, NON-UE si RO)

Sunt neplatitor de TVA si sunt inscris in ROI.

Multumesc!

P.S. As aprecia un raspuns simplu, direct, cu listare a datelor necesare.
Buna ziua!

Facand design, un client m-a intrebat daca pot emite factura pentru serviciul prestat. Imediat m-am gandit la serviciul oferit de PayPal prin care pot crea si trimite o factura cu o anumita suma.

Este ok sa emit factura pentru client strain din PayPal chiar daca nu sunt persoana juridica?
Imi poate spune si mie cineva in ce cod/coduri CAEN se incadreaza o organizatie finantatoare, care colecteaza bani din donatii, granturi, sponsorizari etc. si apoi le distribuie ca donatii / granturi unor beneficiari, pastrand un anumit procent din fonduri pentru cheltuielile ei administrative, in principiu cu acceptul expres al donatorilor / finantatorilor?

Multumesc!