avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate nicoletaart

Activitate nicoletaart

nu aveam de unde sa stim ce va rezulta in urma cercetarii disciplinare, astazi a fost luata decizia, il pot sanctiona pe luna aprilie si asa ma incadrez in termen
si nu depasesc cele 19 zile?
decizia este cu data de astazi 30.03.2015, penalizarea va fi pe luna martie, incepand de astazi am timp 19 zile sa inregistrez modificarea in revisal? iar data de la care produce efecte care va fi? si cu ce data revin la salariul initial?
Buna ziua,

Am cercetat disciplinar un salariat sapt trecuta, iar conform deciziei emise astazi va fi penalizat timp de o luna cu 5% din salariu.
Aceasta penalizare se inregistreaza in revisal?
Discuție Sporuri revisal
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti cum se inregistreaza in Revisal urmatoarele sporuri, de noapte, ore suplimentare, ore de weekend si sarbatori legale.
Angajatii sunt servanti pompieri care lucreaza in ture de 24h/48h libere.
In contract este trecut sporul de noapte de 25%, si mentionat ca pentru orele suplimentare sau zilele de sarbatori legale se platesc cu un spor la salariu conform legii 53/2003.
Buna ziua,

Urmeaza sa achizitionez o garsoniera cu programul prima casa in lei.
Vanzatorul doreste sa primeasca suma in euro sau daca nu se poate sa platesc eu diferenta de curs valutar atunci cand el ii va scoate din cont, din cate am inteles banca ii vireaza lui direct in lei.
Cum trebuie sa procedez, conteaza cursul din antecontract sau cursul valutar din contractul de v-c?
Cum se calculeaza aceasta diferenta?
Garsoniera este in valoare de 28500 euro, ii dau avans 1500 mai raman prin banca 27.000.
Astept raspunsul vostru.
Buna ziua,

Am urmatoarea problema: este o societate care in 2012 si-a schimbat denumirea, sediul si asociatii.
Persoanele responsabile atunci nu au facut modificarea in revisal si la ITM.
Cum procedez acum?
Mentionez ca in aceasta perioada nu a mai avut agajati si nici activitatea foarte mare.
Unde trebuie sa merg si cu ce pentru a schimba toate datele? Oare exista sanctiuni pentru acest lucru?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Corectie Revisal
Multumesc, o sa trimit un mail catre adresa respectiva.
Răspuns la discuția Corectie Revisal
La istoric CIM apare bine, modificare a avut loc, dar in raport nu apare.
Răspuns la discuția Corectie Revisal
Exact asta am facut si am corectat, dar cand ii dau sa vad un raport pe salariatul respectiv nu apare corectia doar prima modificare, cu toate ca eu am facut acea corectie.