avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate geamanuluminita

Activitate geamanuluminita

Buna ziua
Sunt functionar public la directia de taxe si impozite vreau sa ma transfer la ANAF in interesul serviciului, ANAF a transmis directiei de taxe si impozite transferul iar directorul institutiei nu vrea sa imi semneze transferul ce pot face in situatia data, cum as putea sa ii fortez mana sa imi aprobe transferul.=D>
Răspuns la discuția Drum de servitute
multumesc mult am sa vorbesc cu ei daca vor sa vina la mediator
Răspuns la discuția Legalitate decizie
Buna seara
imi pare atat de rau ca nu putem face nimic cu aceste abuzuri dupa raspunsul dvs. am sollicitat dispozitie iar cu foare multi nervi ni sa raspuns ca le vom primi ni s-au dat si au inceput cu amenintari asupra noasta ca daca nu mergem zburam afara suntem angajati ai statului si suntem amenintati in permanenta si luati cu japca la actiuni politice in conditile in care noi suntem apolitici
va multumesc
Buna ziua
Am cumparat o casa, vechiul proprietat cand a construit casa a luat toate avizele si autorizatile de la urbanism, disciplina in constructii si toatre autoritatile implicate in aprobarea unei constructi.
In autorizati sunt incluse fosa sptica, tevile de apa care merg spre fosa inclusiv putul forat.
Avand un teren de 1840 mp sa gandit ca daca il dezmembreza in loturi si il vinde pe loturi are mai mult de castigat, in momentul in care la lotizat automat sa infiintat si drumul de sevitute pentru cei din spate eu fiind prima la strada cand am cumparat casa nu am fost si noi inclusi in acte la drumul de servitute in conditile in care noi avem autorizati date de primarie pentru fosa septica si conductele de apa care merg la fosa iar acum ele se afla pe drumul de servitute noi am scos fosa timp de 7 ani acum s-au vandut loturile din spate iar noii proprieteri vor sa imi sparga fosa si caminele de apa pot legal sa faca asta sa mi le distruga eu avand autorizatie si nici eu nu sunt vinovata asa am cumparat dar nu mi-a zis nimeni la cumparare nici macar notarul sa imi dea un coeficient pe drumul de servitute ca sa pot scoate fosa o data pe luna, intre casa mea si drumul de servitute este o distanta de 60 cm acum noi proprietari intra pe drumul de servitute de 3,5 m latime si 28 m lungime cu sute de basculante de 40 de tone si casa se cutremura din temeli au acest drept am intrebat si eu si mi sa spus ca in mod normal pe un drum de servitute la o distanta de 60 cm de o alta proprietate pot intra masinile de pompieri salvare politie sau turisme va rog frumos din punct de legal sa-mi spuneti si mie ce pot sa fac in aceasta situatie.
va multumesc frumos
Buna ziua
Va rog sa imi spuneti si mie legea care ii obliga pe proprietari sa isi salubrizeze terenul vrau sa fac plangere la primarie confarm unei legi.
Am mai facut plangere, au venit de la primarie si mi-au zis ca ei nu pot intra pe o propritate privata sa faca curat eu le-am zis celor de la primarie sa ii someze pe propritari in baza unei legi a salubrizari terenurilor sa isi faca curat.
veau sa fac plangere la primarie dar vreau sa stiu in baza carei legi pot obliga primaria sa ii someze pe proprietari.
Va multumesc=D>
Răspuns la discuția Legalitate decizie
Va multumesc foarte mult
Buna ziua
Sunt functionar public la o primarie din Bucuresti as vrea sa va intreb daca este legal de fiecare data cand sunt alegeri sa fiu trimisa obligatoriu impotriva vointei mele ca reprezentant din partea primariei cu amenintari si fara sa fiu platita pentru teaba asta.
Va multumesc
Discuție Legea 118/1990
tatal meu este beneficiar al legii 118/1990, vreau sa stiu daca tatal meu este scutit de plata TAXA AUTO 2013 (timbrul de mediu) la un autoturism adus din Italia an de fabricatie 1999 va multumesc