avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate OANACAMPAN

Activitate OANACAMPAN

Răspuns la discuția Concediu medical
multumesc!dar se poate intra din concediu medical in somaj?
Am cateva nelamuriri cu privire la modul de acordare al concediului medical.in primul rand,timp de aprox 1 an am fost angajata cu 2 ore in cartea de munca.in prezent mi s a modificat contractul la 8 ore pt a putea beneficia de banii pe concediul medical.mai exact din februrie figurez cu 8 ore.concediul incepe tot din februarie.intrebarea mea este:incepand de cand se dau banii pe concediu si de unde se incaseaza acestia.si despre ce suma este vorba daca luam in considerare recenta modificare.apoi pe ce perioada se acorda avand in vedere ca este vorba de cancer mamar. :( multumesc!
Proiectul de lege privind reevaluarile dosarelor pentru aplicarea legii mai favorabile detinutilor este aparuta deja in Monitorul Oficial.Asadar,o condamnare de 10 ani pentru viol va beneficia de legea mai favorabila conform NCP?
acte de clementa?!pentru cine?sau in functie de ce anume se pot face astfel de actiuni?sa spunem ca un detinut si a ispasit jumatate din pedeapsa.isi regreta fapta,nu e recidivist.fapta fiind un viol pt care a primit 10 ani.are parte de clementa sau de orice altceva?noile coduri trebuiesc citite printre printre randuri sa le intelegi.tocmai de asta intreb pt ca eu nu mai inteleg nimic!!!
Răspuns la discuția Transformare SRL in PFA
SUSPEND ACTIVITATEA LA SRL SI FUNCTIONEZ CA PFA?DAR CE FAC CU PRODUSELE COSMETICE,MIJLOACELE FIXE SI OBIECTELE DE INVENTAR.DACA LE VAND AM TVA UL MARE DE PLATIT.CE ALTA MODALITATE AS AVEA?EVENTUAL MAI IEFTINA SI LEGALA.
AM UN SRL CU DOMENIUL DE ACTIVITATE SALON DE INFRUMUSETARE.AS DORI SA L TRANSFORM IN PFA.CARE ESTE CEA MAI ACCESIBILA SI IEFTINA METODA DE A FACE ACEASTA TRECERE DIN SRL IN PFA.
Răspuns la discuția Noul CPP - violul
Sa iteleg ca in acest caz nu se modifica nici prioada de intrare in comisia de liberare conditionata?
As dori sa stiu in ce masura noul cpp,la intrarea acestuia in vigoare,va modifica o pedeapsa de 10 ani pt viol,in conditiile in care in momentul de fata sunt ispasiti 5 ani din pedeapsa?ma refer si la perioada de intrare in comisia de liberare conditionata.mentionez ca nu este recidivist,are credite cumulate prin munca si cursuri de recalificare.multumesc anticipat!