avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate iaurel

Activitate iaurel

Buna ziua!

In cazul unei familii, sotia a luat un credit pe care l-a girat cu apartamentul. Mai are pe numele ei niste terenuri. Sotul ei are o firma. Poate banca sa se atinga de firma? Cum procedeaza?

Multumesc anticipat!
Buna ziua!

Am aflat despre persoane fizice care au castigat in instanta contra Volksbank, in cazul unor clauze abuzive.
As vrea sa stiu daca au existat si cazuri in care persoane juridice au castigat si daca da, as vrea cateva detalii despre asta.

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Inregistrarea bonurilor fiscale
Multumesc foarte mult pentru raspunsurile detaliate pe care mi le-ati dat!
Multumesc mult!
Buna ziua!

Am o intreprindere individuala.
As vrea sa stiu daca pot tine gestiune global-valorica si care sunt caracteristicile acesteia, precum si avantajele / dezavantajele.

Multumesc anticipat!

Buna ziua!

Am o intreprindere individuala.
Referitor la inregistrarea bonurilor fiscale, as vrea sa stiu urmatoarele:
-daca mai exista limita de suma;
-daca se mai pot inregistra bonurile atasate la NIR, sau doar la factura, ordin de deplasare, respectiv decont de cheltuieli (as vrea sa stiu si unde se poate vedea un model de decont pentru cheltuieli interne);
-daca se pot inregistra bonuri pe care nu sunt trecute toate produsele detaliat;
-bonurile trebuie sa includa datele cumparatorului?
-decontul de cheltuieli se face o data pe luna, sau de cate ori faci cumparaturi?

Multumesc anticipat!
Buna ziua!

Am o intreprindere individuala.
As vrea sa stiu daca inserierea si numerotarea Fisei de magazie a formularelor cu regim special (14-3-8/b) se face pe baza unei decizii interne, la fel ca in cazul facturilor, chitantelor s.a.

Multumesc!