avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate manolachealex

Activitate manolachealex

Probabil ati auzit cu totii cazul lui Constantin Reliu, a fost declarat decedat insa este inca in viata.

Curiozitatea mea este urmatoarea:

Ce se intampla daca o persoana aflata in situatia de mai sus comite infractiuni? Dosarul poate inainta avand in vedere ca este declarat decedat de drept? Se aplica art. 10 alin. 1 lit. g din CPP?
Am o societate de tip S.R.L.-D, platesc 3% impozit pe venit si vreau sa stiu daca pot scoate banii din contul bancar fara alte formalitati. Mentionez ca sunt administrator si unic asociat.

Doresc si baza legala daca se poate. Multumesc!
Un major care intra anul viitor in clasa a XII-a isi poate efectua singur transferul scolar de la un liceu la altul (acelasi profil)? Daca da, cum se procedeaza? Scoala i-a comunicat faptul ca trebuie sa aiba permisiunea parintilor si ei sa faca dovada schimbarii adresei in cazul in care vor sa oficieze transferul. Intrebarea mea, nu se poate face asta si fara permisiunea parintilor? Pentru ca majorul, in cauza doreste sa locuiasca singur intr-o alta localitate. Doresc si o baza legala in acest sens pentru a putea sa o mentionam in cererea de transfer. Multumesc!
Doresc sa infiintez un SRL-D cu fratele meu, vrem sa fim co-fondatori, insa, problema este ca el este plecat in Suedia si nu poate fi prezent la infiintare. Intrebarea mea este: Exista vreun document pe care il poate semna si trimite cu scopul de a-si insusi functia sau este imperios necesar sa fie in tara?

In cazul in care trebuie sa fie in tara, pot face eu singur SRL-D la inceput iar in momentul in care doresc sa schimb societatea in SRL sa semneze pentru co-fondator?
Multumesc mult!
Recent am cumparat o masina din Belgia iar, la scoaterea primului set de numere rosii am lasat, din greseala, contractul de vanzare cumparare in original (contract belgian), nu in copie, cum ar fi trebuit. Ce fac? Nu mai am niciun exemplar sau copie a acelui contract. Vreau sa mai scot 2 randuri si apoi sa imi inmatriculez definitiv masina. Pot sa cer inapoi contractul ca sa fac copia sau ce trebuie sa fac?
De exemplu daca am o avarie nedeclarata (o mica taietura in bara de la spate, nu e foarte vizibila) si am fost amendat odata, daca peste 2-3 luni ma prinde exact cu aceeasi avarie (pe care nu am reparat-o) ma poate amenda din nou?
In urma cu ceva timp am fost sanctionat cu amenda de 420 de lei si suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pe o perioada de 30 de zile intrucat, dupa parerea lor, nu am dat prioritate la pietoni. Pentru mai multe detalii, click aici www.avocatnet.ro/content/for...

Dupa ce am respectat procedura si demersurile necesare contestarii, am asistat la proces, si am primit sentinta acasa. Desi agentul constatator nu avea niciun fel de probe impotriva mea, instanta a spus:
In raport de prevederile O.G. nr. 2/2001, in sistemul de drept roman contraventia este calificata ca facand parte din materia civila, care implica, in mod necesar, dovedirea pretentiilor ridicate de cel care le afirma. Astfel procesul verbal are o forta probanta prin el insusi si constituie o dovada suficienta a vinovatiei petentului, cat timp acesta din urma nu este in masura sa prezinte o proba contrara.
Totodata, instanta retine si faptul ca, din perspectiva jurispurdentei Curtii Europene a Drepturilor Omului in domeniul art. 6, care reglementeaza dreptul oricarei persoane la un proces echitabil, amenda aplicata in temeiul O.U.G nr. 195/2002 si suspendarea dreptului de a conduce se includ in sfera acuzatiei in materie penala, fiind aplicabile garantiile specifice materiei penale prevazute de art. 6 din Conventie, printre care se numara si prezumtia de nevinovatie. La includerea in sfera materiei penale, instanta europeana a avut in vedere, in esenta, scopul pur punitiv al amenzii aplicabile, precum si caracterul general al normei de incriminare.
Prin urmare, la solutionarea plangerii contraventionale, instanta va urmari asigurarea unui echilibru intre prezumtia de nevinovatie specifica materiei penale si prezumtia de legalitate si validitate a procesului-verbal de contraventie, existenta in dreptul national, ambele prezumtii avand caracter relativ si putand fi rasturnate prin dovada contrara, urmand a tine cont in analiza proportionalitatii, pe de o parte, de miza concreta a procesului pentru petent si, pe de alta parte, de dreptul sau la aparare.

Din cuprinsul plangerii contraventionale instanta retine ca petentul a recunoscut ca la data si ora mentionate in procesul verbal de contraventie se afla pe strada X si ca nu a acordat prioritate de trecere pietonilor angajati in traversarea strazii prin loc marcat si semnalizat corespunzator.

Coroborand sustinerile petentului cu afirmatiile agentului constatator din cuprinsul raportului intocmit de acesta, si avand in vedere imprejurarea ca petentul a semnat actul sanctionator fara obiectiuni cu privire la faptele retinute in sarcina sa, instanta retine ca la data si ora mentionate in procesul verbal de contraventie petentul nu a acordat prioritate de trecere pietonilor angajati in traversarea strazii prin loc special amenajat si semnalizat in acest sens. In consecinta, instanta apreciaza ca temeinic si legal procesul verbal de contraventie cu privire la fapta prev. de art. 135 lit h din HG 1391/2006.

Acesta fiind doar un fragment din toate hartiile pe care le-am primit. Mentionez ca nu am recunoscut faptul ca nu am acordat prioritate la pietoni, ci doar ca s-ar fi putut ca pietonii sa treaca, dar cel mai probabil, sa se fi angajat in traversare, la scurt timp dupa ce am trecut eu, si astfel, sa se fi creat o confuzie. Asa ca, am cerut probe video sau sa se mentioneze de ce nu s-a luat niciun martor. Nu am primit raspuns la cererea mea, in schimb, am fost acuzat pe nedrept. Ce ar trebui sa fac? Daca fac apel, ce ar trebui sa scriu acolo? As avea vreo sansa? Multumesc anticipat!
Pe motiv ca...?
De asemenea, maica-sa continua sa se ia de ea, nu o mai bate, dar o terorizeaza psihic. Exista vreo masura care se poate lua rapid? Nimeni nu o crede, si daca vine protectia copilului si nu rezolva nimic, risca sa pateasca ceva mult mai grav.