avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate yonutzzell

Activitate yonutzzell

Buna ziua
Am fost filmat de catre un agent de politie cu aparatul radar cu viteza de 90km/h. Nu am fost oprit sa mi se intocmeaca proces verbal, dar am primit comunicarea prin posta la 3 zile dupa.Am comunicat ca am condus autoturismul. Doresc sa fac contestatie deoarece am inteles de la un amic ca in zilele in care am fost filmat omologarea radarului expirase de 2 saptamani dar agentii nu cunosteau acest lucru.
Ma gandesc ca nu intra in discutie sa nu imi anuleze procesul verbal.
Intrebarea este daca agentul de politie , operator radar , poate fi tras la raspundere penala/civila pentru ca a intocmit procesul verbal desi aflase ulterior ca nu a avut calibrare ?
Multumesc.
Buna ziua.
Aveam un copil de 2 ani si 6 luni pentru care sotia nu a putut beneficia de indemnizatia de crestere deoarece nu a lucrat niciodata si la facultate a fost a FR, fapt pentru care am beneficiat eu de stimulentul de insertie.
Acum ceva timp ne-am gandit ca e momentul pentru cel de-al doilea copil si sotia s-a angajat pe data de ~ 15,05 , avand la momentul actual ~4 luni de munca.
Am inteles ca si durata sarcinii pana cand solicita concediu prenatal se calculeaza la vechimea de 1 an necesara.
Intrebari :
Cum se calculaza cele 12 luni de vechime ?
Este obligata sa ia zilele de prenatal inainte de nastere ?
Ce alte conditii ar trebui indeplinite pentru a putea beneficia de indemnizatie ?
Multumesc.

Buna ziua.
Sunt casatorit de 2 ani si am impreuna cu sotia un copil de 2ani.
Locuim intr-un apartament pe care ni l-au cumparat parintii ei , apartament in care am investit o suma destul de mare de bani.
Doresc sa achizitionez un nou apartament (al meu) prin programul prima casa.
Din cauza unor discutii contradictorii si diverse motive este foarte probabil sa se ajunga la divort.
In ce masura sotia va putea avea pretentie la apartamentul cumparat prin prima casa in timpul casatoriei in conditiile in care ea nu a lucrat niciodata si in toata perioada casniciei nu a avut nici un venit ?
Multumesc.
Buna ziua .
Ma numesc C. V. si sunt casatorit cu N.D de aproximativ 3 ani si avem un copil de 1an si 6 luni.
Am locuit la domiciliul meu pe perioada sarcinei si pana ce copilul a implinit varsta de 7 luni.
In luna August 2015 socrii mei au cumparat un apartament pentru noi dar fiind sub ipoteca imobiliara este pe numele socrilor mei.
Apartamentul era intr-o stare foarte prosta fapt pentru care am facut renovarile de la 0 (instalatie gaz, apa , electrica sanitara tot....parchet gresie tencuieli etc)
L-am mobilat si utilat iar la final tragand linie am investit in el 35.000 lei.

Am urmatoarele intrebariȘ
1 . In situatia unui divort cum se va realiza partajul ?(mentionez ca am martori care sa ateste ca eu am locuit si investit in apartament)
2. Care sunt conditiile pentru a putea lua copilul in custodia mea, a tatalui .Sau ce trebuie sa dovedesc impotriva mamei pentru a lua aceasta custodie.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Amenda legea 61/1991
Da am respectat programul 22-08, 13-16 .zgomotul chiar a inceput la ora 10...
Răspuns la discuția Amenda legea 61/1991
Procesul verbal a fost intocmit la ora 16:50 agentii s-au prezentat la 16:40.
Programul de liniste stabilit de asociatia de locatari este de 13:00-16:00 printr-un afis pus de administrator la avizier.
Buna seara.Astazi am fost vizitat de Politia locala care mi-a dar o amenda la Lg 61 atr2 pct 25 pentru faptul ca faceam zgomot cu o bormasina.
De ceva timp amenajez apartamentul cu pricina , ceea ce inseamna instalatie sanitara , gresie schimbata, usile inlocuite si instalatia electrica schimbata deoarece era pe AL si era pusa in scurt.
Astazi cand au venit cei de la Politia Locala foloseam bormasina pentru a monta usile si pentru a scoate unele bucati de gresie veche.
Doresc sa depun contestatie la acel proces verbal deoarece aveam dreptul acordat de Legea 50/1991 in art 11 de a-mi modifica acele parti ale apartamentului.
Mentionez ca am anuntat administratorul cu privire la aceste lucrari .
As dori o parere mai specializata cu privire la aceste aspecte si daca , contestatia este o idee buna.
Multumesc
Buna seara .
Am o mica intrebare si as dori un raspuns daca este posibil :Lucrez in ture de 12-24, 12-48 iar astazi un sef de tura vine la mine si zice tu nu vi de noapte maine vi sambata de zi ( ar rezulta program 12-24, 12-24).Intrebarea mea are dreptul sa modifice turele asa cum vrea si sa cheme pe cine vrea ?(mentionez ca ia-m motivat justificat ca nu am posibilitatea sa vin deoarece eram programat liber si m-a anuntat inainte cu o zi ).
Va rog lamuriti-ma si pe mine, este un abuz sa imi ia tura de noapte si sa ma programeze cand vrea el fara sa tina cont de problemele personale ?X-(