avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate Danny84

Activitate Danny84

Buna seara,

Ma poate lamuri si pe mine cineva ce presupune mai exact clauza de stabilitate?

In cazul in care eu, angajat al societatii X, primesc o oferta mai buna de la societatea Y.
Societatea Y cum imi poate garanta in scris si legal ca nu ma vor concedia (restructura postul) pentru o perioada de 24 de luni de exemplu, dat fiind faptul ca eu am renuntat la societatea X si am venit la ei?

Mai exista o lege in aceasta tara care sa asigure din acest punct de vedere un salariat?

Aceasta asigurare nu vine cumva in contradictie cu art 81 (4)?

Multumesc,
Daniel
Buna seara,

In momentul in care un angajat pleaca din firma, conducerea poate avea acces dpdv legal la mail-ul fostului angajat. (ex mail: popescu.ion@societate.ro) sau fiind in nume personal se considera ca violare a intimitatii?

Exista o baza legala pt asemenea cazuri?

De asemenea exista o lege care sa faca referire la capacitatea angajatorului de a accesa date de pe calculatoarele folosite de angajati? Dar dpdv al supravegherii electronice?

Multumesc,
Daniel
Buna ziua,


Multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca eu nu sunt obligat sa le spun care sunt motivele pentru care am invocat acel articol?
In fata cui as fi obligat sa raspund?


O zi placuta,
Daniel
In cazul in care incheiati contracte determinate, somajul se suspenda.
Daca incheiati contract pe perioada nedeterminata, somajul inceteaza si nu mai puteti beneficia de el decat daca angajatorul restructureaza postul.
Buna seara.

Eu am functie de conducere in CIM si preaviz de 20 de zile lucratoare (asa mi-a fost facut contractul la vremea respectiva, adica in 2011)

Ulterior s-a schimbat legea si la functiile de conducere preavizul maxim pt demisie este de 45 de zile lucratoare.

Nu mi s-a dat nici un act aditional in acest sens, nu am semnat nimic.

Daca vreau sa incetez, ma pot obliga sa stau mai mult de 20 de zile lucratoare in preaviz?

O alta intrebare ar fi daca pot invoca art. 81(8) pt urmatoarele motive:

1. O parte din bani dati in afara contractului
2. Ore suplimentare efectuate si neplatite
3. Sarbatori legale muncite, netrecute pe statul de plata si necompensate nici macar cu o alta zi libera
4. Indemnizatia de CO nu mi-a fost acordata cu 5 zile inainte sa plec in CO
5. Contributiile le platesc cu intarziere
6. Salariile se platesc cu cel putin 1 zi intarziere.

Care din motivele de mai sus sunt luate in considerare pt acest articol si care este procedura pt acest tip de incetare atat din punctul meu de vedere cat si din cel al angajatorului, mai exact ce poate face acesta la primirea prin fax a demisiei cu 81(8)?


Multumesc frumos,
Daniel
Răspuns la discuția Clauza de confidentialitate
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Plecare cu preaviz
La data incetarii contractului dvs va trebui sa primiti urmatoarele acte:

Decizie de incetare
Raport din ReviSal
Adeverinta de vechime
Nota de lichidare

Daca pe nota de lichidare nu se trece nimic, atunci ei mai au un termen legal de 10 zile sa va spuna daca acei bani se vor retine sau nu.

Verificati in lege "raspunderea patrimoniala".
Buna seara.

As dori sa stiu conform noilor reglementari, in ceea ce priveste clauza de neconcurenta si de confidentialitate, care este obligatia angajatorului fata de mine?
Se compenseaza in bani la incetarea contractului?
Care este durata maxima in care isi poate produce efectele dupa incheierea contractului?
Daca in respectivul act aditional nu se precizeaza nici termenul nici compensatia, mai este valabil?

Multumesc anticipat,
Daniel B.