avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate PaxinoNiculae

Activitate PaxinoNiculae

Răspuns la discuția pensie de urmas
Multumesc foarte mult..
Buna seara ..Va scriu in numele unei mame care are un copil de 15 ani si primeste dupa decesul tatalui copiluli o pensie ..Mama si fiica locuiesc in Italia si urmeaza acolo scoala mai departe deci este eleva ,,este acolo eleva de 5 ani ..
Intrebarea este daca va mai primi pensie din Rom dupa implinirea varstei de 16 ani...Multumesc
Discuție Plata cas
Buna seara ..Locuiesc la tara si nu am venituri,traiesc din cresterea nimalelor si cultivarea pamantului dar am sotia lucrand cu contract de munca si fiind asigurata in Italia si normal ca ma ajuta si pe mine cheltuielile curente din tara ..Va rog sa imi spuneti daca sunt obligat sa platesc CASS..Multumesc
Am cumparat in aprilie 2014 cu chitanta de mana si cu 2 martori un teren intravilan ..Nu am reusit nici acum sa merg la notar ptr a incheia un contract de vanzare cumparare ..Vanzatorul find un consumator mare de alcool a terminat bani si se gandeste ca sa mai incerce si la alti sa vanda acel teren ..El motivand ca nu mai este de acord cu acea chitanta de mana ..Ce se poate intampla ,,pot pierde acel teren Intentionez sa vb cu un avocat ..
Răspuns la discuția Imi trebuie licenta de transport?
Da ,,Orice auto de 7.5 t pentru a putea cicula pe drumurile publice trebuie sa aveti licenta de transport ..in cazul d-voastra de licenta transport in cont propiu ..pe langa ceasta va trebui si atestat de transport mrfa ..Pentru mai multe detalii va rugam sa luati legatura cu unitatea ARR teritoriala de care judet apartineti
Buna seara..Am cumparat cu cv o masina din italia ..Eu am resedinta in Rom ..Cat pot circula fara probleme pe teritoriu rom,,Multumesc
Răspuns la discuția Contract intretinere
Revin cu un mesaj la subiectul de mai sus mentionat si doresc un sfat daca se poate ..In acest proces sunt implicate doua grefiere care sunt surori si plimba dosarul unde vor ele ..Acum dosarul este la curtea de apel Bucuresti si sunt ameninta ca au relatii si ca ii vor luat totul bunici lor care lea crescut si le-a dat o educatie ..acum vor sa o lase pe drumuri pe mama si bunica lor..Chiar nu se poate ca cineva sa judece si drept si fara sa tine cont ca nepoatele sunt colege cu judecatori..
Răspuns la discuția Contract intretinere
Procesul a inceput deja din martie anul curent si prin diferite tertipuri au ajuns la al 6 termen ..nu a reusit sa demonstreze nimic pana acum ..Intrebarea este ptr ca batrana este in varsta si cat ar putea pacali cu diferite motive ....exemplu ..scutire medicala ..studiere dosar s-au motive de posta ca nu au ajuns citatia la unul din martori...Se poate prelungi asa la nesfarsit cumva ..mentionez ca fetele lui sunt grefiere la acea judecatorie ..
se poate pune cumva poprire si pe indemnizatia de somaj..
Răspuns la discuția schimbare de nume
la cat timp de la aparitia in monitor pot face cererea de schimbare si cazierele cat timp sunt valabile